موضوعات

5 حقیقت در مورد دوقلوها

از زمانی که بارداری دوقلویی تشخیص داده می شود ، مادر و پدر به این فکر می افتند که آیا دوقلوها همسان هستند؟ آیا با هم فرق می کنند؟ شگفتی های دوقلویی محدود به دوران بارداری نمی شود. بد نیست از شگفتی های دوقلویی در دوران بارداری و پس از تولد آگاه شوید.

  • ارتباط قبل از تولد

اگر در دوران بارداری سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی انجام داده باشید ، می بینید که دوقلوها به خصوص بعد از هفته 18 تمایل زیادی دارند تا یکدیگر را بغل کنند. آنها این عادت را تا بعد از تولد نیز حفظ خواهند کرد.

  • دوقلوها زبان مخصوص به خود را دارند

40 درصد دوقلو برای صحبت کردن با یکدیگر زبان مخصوص به خود را اختراع می کنند. آنها حتی قبل از اینکه بتوانند صحبت کنند ، صداهایی را به عنوان مفهوم برای خود مشخص می کنند.

  • دوقلوها با هم خمیازه می کشند

اگر دقت کرده باشید زمانی که کسی خمیازه می کشد شما نیز احساس می کنید که نیاز به خمیازه کشیدن دارید. این یک نوع رفلکس طبیعی است. این رفلکس بعد از 5 سالگی زمانی که قسمت های خاصی از مغز به تکامل رسیدند ایجاد می شود. اما دوقلوها قبل از این زمان شروع به خمیازه کشیدن با یکدیگر می کنند.
از طرفی نوزادان به دفعات بیشتری نسبت به بزرگسالان خمیازه می کشند. شاید دلیل همزمان شدن خمیازه هایشان این باشد.

  • دوقلوهای همسان نیز با یکدیگر تفاوت ظاهری دارند

با وجود اینکه دوقلوهای همسان محتوای ژنتیک (DNA) یکسانی دارند اما با این حال از نظر ظاهری باز هم متفاوتند. به عنوان مثال به جز DNA عوامل دیگری نیز در تعیین اثر انگشت دخیل اند. رشد استخوانی و مواجهه با مایع آمنیوتیک می توانند در شکل گیری اثر انگشت موثر باشند. همچنین در سلول های بدن هر فرد به جز DNA محتوای ژنتیکی دیگری به نام RNA وجود دارد. تفاوت های ظاهری دوقلوهای همسان می تواند نتیجه متفاوت بودن RNA سلول های آنها نیز باشد.

  • تاثیر دوقلوها روی روند خواب یکدیگر

با داشتن دوقلوها فکر راحت خوابیدن را تا سالها از سرتان بیرون کنید. در دوره نوزادی زمانی که یک نوزاد برای خوردن شیر بیدار می شود صدای گریه اش قل دیگر را نیز بیدار می کند و شاید تا خود صبح درگیر گریه های نوبتی دوقلوها باشید.
زمانی که دوقلوها بزرگ تر شوند ، مشکلات به خواب رفتن مخصوص به خود را دارند. لج کردن ها ، ترس های شبانه ، بی قراری و به خواب نرفتن همگی به ترتیب بین قل اول و دوم تکرار می شود.
دوقلوها معمولا تنهایی به خواب نمی روند . تا زمانی که یکی از قل ها بیدار است ، آن یکی حاضر نیست به خواب برود.
بهترین راه برای تنظیم خواب شبانه این است که شما و همسرتان نوبتی به بچه ها رسیدگی کنید.اینگونه با وجود دوقلوها استراحت و خواب برای پدر و مادر راحت تر می شود.