موضوعات

نمونه برداری از پرزهای کوریونی (CVS) چیست؟

نمونه برداری از پرزهای کوریونی (CVS) چیست؟

نمونه برداری از پرزهای کوریونی (Chorionic villus sampling) یکی از تست های تشخیصی پیش از تولد است. در این تست نمونه کوچکی از پرزهای موجود در سطح جفت که به آن پرزهای کوریونی می گویند، برداشته می شود. نمونه بدست آمده از نظر اطلاعات ژنتیکی با سلول های بدن جنین برابری می کند. بنابراین می توان از آن برای تشخیص ناهنجاری های کروموزومی از قبیل سندرم داون ( تریزومی 21) ، تریزومی 13 ، تریزومی 18 ، تریپلوئیدی ، تای ساچ (Tay-Sachs) ، کم خونی داسی شکل و انواع بیماری فیبروز کیستیک استفاده کرد.
عقیده بر این است که نمونه برداری از پرزهای کوریونی (CVS) می تواند قدرت تشخیص بیش از 1000 نوع از اختلالات و ناهنجاری ژنتیکی را به ما بدهد. با استفاده ازنمونه برداری از پرزهای کوریونی همچنین می توان به جنسیت جنین پی برد.
این تست نمی تواند ناهنجاری های اسکلتی و نقایص لوله عصبی را تشخیص دهد.

چه کسانی باید نمونه برداری از پرزهای کوریونی را انجام دهند؟

CVS در زنانی استفاده می شود که احتمال بروز ناهنجاری های کروموزومی در آنها بیشتر از سایرین است:

  • زنان بالای 35 سال
  • والدینی که سابقه داشتن اختلال کروموزومی در خانواده نزدیک دارند.
  • زنانی که نتیجه تست سلامت جنین آنها در سه ماهه اول ، سونوگرافی NT و یا آزمایش NIPT در آنهاغیرطبیعی یا مشکوک بوده و نیاز به انجام آزمایشات تشخیصی بیشتر دارند .

نحوه انجام نمونه برداری از پرزهای کوریونی چگونه است؟

نمونه برداری از طریق واژن و دهانه رحم ( سرویکس ) به عبارتی ترنس واژینال و یا از طریق شکم ( ترنس آبدومینال) انجام می گیرد. در این مورد نیز مانند آمنیوسنتز با استفاده از یک سوزن بسیار نازک و بلند نمونه ای از پرزهای کوریونی موجود در سطح جفت گرفته می شود. در دو تکنیک بدون درد و یا کم درد هستند. برخی زنان ممکن است حین نمونه برداری دچار انقباض رحمی شوند که نگران کننده نیست.

نمونه برداری از پرزهای کوریونی چقدر طول می کشد؟

انجام نمونه برداری از پرزهای کوریونی در هر دو روش تنها 30 دقیقه زمان می برد. مدت زمانی که سوزن وارد بدن شده است تنها محدود به 1 تا 2 دقیقه است.
در نمونه برداری از پرزهای کوریونی در روش ترنس واژینال یک لوله درون واژن قرار داده می شود و سوزن با استفاده از اولتراسوند به سمت سطح جنینی جفت هدایت می شود. سپس از طریق همین سوزن نمونه ای از پرزها گرفته می شود.
در موارد نمونه برداری ترنس آبدومینال یا شکمی ، مادر به پشت دراز می کشد. با استفاده از سونوگرافی وضعیت جنین و جفت مشاهده شده ، سپس یک سوزن بسیار نازک از طریق دیواره شکم وارد شده و نمونه ای از سطح جنینی جفت بر می دارد.
در صورتی که گروه خونی مادر منفی باشد (Rhمنفی) قبل از انجام آمنیوستز آمپول روگام تزریق می شود. زیرا عدم تزریق آمپول روگام در مادران با گروه خونی منفی می تواند منجر به اختلال در جواب تست شود.
سطح جنینی جفت از نظر محتوای ژنتیک شباهت زیادی به سلول های جنین دارد. با توجه به اینکه نمونه گرفته شده در این آزمایش از همان سطح جنینی جفت گرفته می شود ، اطلاعات بسیاری در مورد ژن های جنین در اختیار ما قرار خواهد گرفت.
نتیجه نمونه برداری از پرزهای کوریونی معمولا 1 تا 2 هفته بعد آماده می شود. در موارد نادر که نتیجه آزمایش موزاییسم ( وجود کروموزوم های اضافی در برخی سلول های جنین ) را نشان دهد ، معمولا انجام آمنیوسنتز توصیه می شود.

نمونه برداری از پرزهای کوریونی در چه زمانی انجام می شود؟

CVS معمولا بین هفته 10 تا 13 بارداری انجام میشود و از این لحاظ بر سایر آزمایشات ارجحیت دارد. آمنیوسنتز عموما بعد از هفته 16 انجام میشود. در نتیجه در صورتی که جنین دچار ناهنجاری شدید باشد ، با نمونه برداری از پرزهای کوریونی می توان آن را تشخیص داد و در صورتی که ختم بارداری ضروری باشد ، فرصت کافی برای انجام این کار وجود خواهد داشت.

میزان دقت نمونه برداری از پرزهای کوریونی چقدر است؟

این آزمایش با دقت 98 درصد قادر است اختلالات کروموزومی را تشخیص دهد.

مخاطرات

نمونه برداری از پرزهای کوریونی آزمایش نسبتا ایمنی است. میزان سقط ناشی از انجام CVS یک موزد به ازای هر 370 نفر است. انجام این نمونه برداری بعد از هفته 10 بارداری ریسک بروز سقط را به حداقل می رساند.

عوارض نمونه برداری از پرزهای کوریونی

مشاهده کمی لکه بینی و انقباضات رحم پس از انجام نمونه برداری ممکن است اتفاق بیافتد. این مسئله می تواند طبیعی باشد ، در صورتی که لکه بینی بیش از سه روز به طول انجامید بررسی های بیشتر توصیه می شود. اگر پس از نمونه برداری دچار تب شدید حتما این مسئله را با ماما یا پزشک خود در میان بگذارید. تب می تواند نشان دهنده ابتلا به عفونت باشد.