موضوعات

رابطه جنسی در هفته آخر بارداری چه تاثیری بر زایمان دارد؟

زمان زایمان شما نزدیک شده است و هنوز هیچ علامتی از زایمان مشاهده نمی کنید. پیاده روی ، ورزش های مخصوص سه ماهه دوم بارداری را انجام می دهید و هنوز خبری از زایمان نیست. شاید به این فکر می کنید که بهتر است در بیمارستان بستری شوید تا به وسیله ی دارو رحم شما تحریک شود و زایمان شروع گردد. شاید پس از مراجعه به مراکز درمانی از ماما ، پزشک و یا سایر پرسنل کادر درمان شنیده باشید که باید به خانه بازگردید و با همسر خود نزدیکی داشته باشید. این کار به زایمان شما کمک خواهد کرد.

برای شروع زایمان دهانه رحم (سرویکس) باید ابتدا نرم شود تا بتواند به مرور باز شده و به جنین اجازه خروج دهد. مایع منی شامل مقادیری از پروستاگلاندین است که برای باز شدن دهانه رحم ضروری است. البته باید بدانید که این ماده در زمان های دیگر در دوران بارداری تاثیری بر باز شدن دهانه رحم ندارد و باعث ایجاد زایمان زودرس نمی شود. تنها در هفته های پایانی بارداری به دلیل افزایش گیرنده های پروستاگلاندین و آماده شدن بدن برای زایمان ، این ماده می تواند در روند زایمان تاثیر مثبت داشته باشد.

آیا برقراری رابطه جنسی قبل از زایمان خطرناک است؟

اگر تمام سونوگرافی های شما طبیعی باشد، اگر جفت سرراهی ندارید، در دوران بارداری خونریزی و سرکلاژ نداشته اید و در کل اگر ماما یا پزشک اجازه نزدیکی در طول مدت بارداری را به شما داده است ، نگران نباشید. رابطه جنسی نمی تواند به جنین آسیبی برساند.

آیا رابطه جنسی در سه ماهه سوم تجربه ای متفاوت است؟

قطعا. دهانه رحم شما در حال آماده شدن برای زایمان است و شریک جنسی شما ممکن است برای اولین بار دهانه رحم شما را احساس کند. به دلیل برخی تغییرات برخی زنان برای اولین بار در این دوران رسیدن به ارگاسم و ارضا شدن را تجربه می کنند. در ابتدا افزایش ترشحات واژن می تواند حین رابطه جنسی برای هر دو طرف سکس لذت بخش تری را ایجاد کند. همچنین ممکن است به دلیل نرم و شل بودن محیط داخل واژن به خصوص در اواخر بارداری آلت تناسلی همسرتان نعوظ کافی پیدا نکند و یا نعوظ خود را از دست بدهد. بنابراین لازم است قبل از دخول تحریک کافی در همسرتان ایجاد کنید.

آیا واقعا رابطه جنسی باعث شروع زایمان می شود؟

لازمه شورع زایمان هماهنگی تمام اعضای درگیر در روند زایمان است .انقباضات رحم، نرم شدن دهانه رحم (سرویکس) ، ترشح هورمون اکسی توسین در زن باردار و غیره همگی برای شروع زایمان ضروری هستند. بنابراین در صورتی که شرایط لازم مهیا باشد، برقراری رابطه جنسی می تواند به شورع زایمان کمک کند. در غیر این صورت باید اندکی بیشتر صبر کنید. چنانچه به هفته 42 بارداری رسیده اید و هنوز خبری از زایمان نیست ، لازم است تحریک زایمان به صورت مصنوعی و در بیمارستان انجام گیرد.

با تولد نوزاد حداقل به مدت 40 روز (6 هفته) باید از نزدیکی پرهیز کنید. بنابراین اکنون این فرصت را از دست ندهید.