موضوعات

10 مشکل جنسی در دوران بارداری و درمان آن ها

با وجود تمام تغییراتی که بدن شما را در دوران بارداری تحت شعاع قرار داده ، مشکل در برقراری ارتباط جنسی آرامش شما را بر هم می زند.

خروج شیر از پستان ، تهوع و غیره از اختلالاتی هستند که به شما اجازه نمی دهند یک رابطه جنسی لذت بخش را در دوران حاملگی خود تجربه کنید. در اینجا راه کارهایی برای برطرف کردن برخی از این مشکلات ارائه می دهیم.

حالت تهوع

چه حامله باشید چه نه ، مشکل معده عموما شما را از فعالیت جنسی باز می دارد. با شروع تهوع صبحگاهی در دوران بارداری این مشکل بیشتر نمود پیدا می کند. بر خلاف سردرد که عمدتا پس از برقراری رابطه جنسی بهبود پیدا می کند ، حالت تهوع پس از نزدیکی تشدید می شود. بهتر است زمانی که حالت تهوع دارید رابطه جنسی خود را به زمان دیگری موکول کنید. حالت تهوع با ورود به سه ماهه دوم بارداری به مرور از بین می رود.


خستگی

رشد جنین به خصوص در سه ماهه اول و سوم می تواند برای مادر خستگی آور باشد. همین که سرتان را بر روی بالش قرار می دهید به خواب می روید و زمانی برای برقراری رابطه جنسی نمی ماند. راه حل ساده است. صبح ها نزدیکی داشته باشید در این شرایط شما پس از یک استراحت طولانی دیگر خسته نیستید و می توانید از رابطه خود لذت ببرید.


وجود شکم بزرگ بین شما و همسرتان

ممکن است با وجود این شکم بزرگ نتوانید در وضعیت هایی که قبلا دوست داشتید به سکس بپردازید. وضعیت های مناسب دیگری نیز برای رابطه جنسی در دوران بارداری وجود دارد . مانند زن در بالا یا وضعیت پهلو به پهلو.


نگرش منفی در مورد وضعیت بدنی جدیدتان

برخی زنان در دوران بارداری و تغییر ظاهر فیزیکیشان ، خود را چاق ، زشت و یا غیر جذاب می بینند. حقیقیت این است که همسرتان حتی شما را جذاب تر از قبل می بیند.


ورم ناحیه تناسلی

افزایش جریان خود در ناحیه لگن می تواند باعث پرخون ، نرم تر و گرم تر شدن محیط داخل واژن شود. این موضوع شاید رابطه جنسی را برای شما و همسرتان لذت بخش تر کند. برخی زنان به واسطه ی این تغییرات در دوران بارداری راحت تر به ارگاسم می رسند . البته به دلیل همین پرخونی و احتقان ورم دستگاه تناسلی پس از پایان رابطه جنسی دیرتر از بین می رود و این موضوع می تواند برای شما کمی آزار دهنده باشد. بعضی از زنان حتی برای اولین بار در دوران بارداری خود ارضا شدن را تجربه می کنند.


ترشحات پستان

در بعضی زنان به خصوص در سه ماهه سوم ترشحات پستان دیده می شود. این ترشحات تلاش پستان ها برای تولید شیر را نشان می دهند. بهتر است همسرتان در این مدت به نواحی دیگری از بدن شما توجه کند و پستان ها را به حال خود بگذارد.


حساسیت پستان

بزرگ شدن پستان ها در دوران بارداری شاید شما را در نظر همسرتان جذاب تر کند. اما پستان های شما دردناک شده و کاری نمی توان کرد. خبر خوش اینکه این درد فقط در سه ماهه اول وجود دارد. به همسرتان بگویید تا شروع سه ماهه دوم صبر کند.


افزایش ترشحات واژن

در دوران بارداری ترشحات واژن بیشتر شده ، محیط واژن را مرطوب نگه داشته ، از ابتلا به عفونت جلوگیری کرده و بدن را برای تولد فرزندتان آماده می کند. این ترشحات به خصوص حین رابطه جنسی بیشتر می شوند.


تغییر بوی بدن

با افزایش حس بویایی در دوران بارداری شاید تغییر بوی بدنتان به خصوص در زمان سکس شما را آزار دهد. می توانید از عطر یا یا اسپری های بدن برای برطرف کردن این بو استفاده کنید.


لکه بینی حفیف بعد از رابطه جنسی

شاید دیدن لکه های خفیف و کمرنگ بعد از رابطه جنسی شما را نگران کند . شاید به این فکر می کنید که دیگر نمی توانید در دوران بارداری رابطه جنسی داشته باشید. اگر سونوگرافی شما طبیعی است و مشکل خاصی ندارید، بروز این لکه ها بعد از نزدیکی طبیعی است. همان طور که گفته شد محیط واژن به دلیل افزایش جریان خون لگن پرخون و محتقن است بنابراین بروز لکه بینی پس از رابطه جنسی نمی تواند چیز عجیبی باشد.


اگر به هر دلیلی قادر به برقراری رابطه جنسی نیستید خود را از در آغوش گرفتن و بوسیدن همسرتان محروم نکنید. احساس حمایت از سوی همسر در دوران بارداری می تواند در کاهش استرس و ایجاد آرامش در شما بسیار موثر باشد.