موضوعات

راه های ترک سیگار در دوران بارداری

متوجه شدید که حامله هستید، اما برایتان سخت است که عادت سیگار کشیدن را ترک کنید؟
شاید این راهکارها بتواند در این زمینه به شما کمک کند.
مواد سمی موجود در سیگار شدیدا برای جنین در حال تکامل مضر هستند. علاوه بر این حتی قبل از باردار شدن باید بدانید که سیگار باعث پیر شدن و تغییر سلول های تخمک موجود در تخمدان زنان می شود. زنان سیگاری با احتمال بیشتری در تلاش برای باردار شدن با شکست مواجه می شوند. همچنین بروز اختلالات ژنتیکی در تخم لقاح یافته در زنان سیگاری بیشتر دیده می شود.
پس اگر قصد حامله شدن دارید و یا اکنون در مراحل اولیه بارداری هستید، اقدام به ترک سیگار کنید.

راه های ترک سیگار

  1. اراده داشته باشید. یک روز را مشخص کنید و از آن روز اقدامات لازم برای ترک سیگار را شروع کنید. برای اینکار ابتدا تمام چیزهایی که مربوط به سیگار هستند را جمع کنید. زیرسیگاری و فندکتان را از جلوی چشم بردارید. به دوستان و افرادی که گاهی با آنها سیگار می کشیدید اعلام کنید که دیگر قصد ترک آن را دارید. اینگونه برای حفظ آبرو و غرور خودتان جلوی آنها سیگار نخواهید کشید.
  2. در موبایل یا کامپیوتر خود زنگ یا آلارم برای یادآوری اینکه "من سیگار را ترک کرده ام" بگذارید.
  3. لیستی از دلایلی که به واسطه آن سیگار را ترک کرده اید تهیه کنید. از فرزند خود شروع کنید.
  4. نیکوتین نیز مانند سایر مواد مخدر اعتیاد آور است با این تفاوت که در تمام فروشگاه ها یافت می شود.پس اراده خود را قوی تر کنید.

درمان جاگزینی نیکوتین (NRT)

استفاده از آدامس های مخصوص ترک سیگار و یا سیگارهای الکتریکی همگی می توانند به شما کمک کنند تا در زمان ترک سیگار علائم ترک شامل گیجی ، سردرد و ... را در خود کاهش دهید.

دارو درمانی

برخی دارو ها مانند Zyban با ایجاد پیام های مغزی می توانند در کاهش علائم ناشی از ترک سیگار تاثیر مثبت داشته باشند. البته در مورد مصرف دارو در صورت حامله بودن حتما با پزشک خود مشورت کنید و هرگز سرخود دارو مصرف نکنید.

تکنیک های آرام سازی

خیلی از افراد با استفاده از تکنیک های آرام سازی از قبیل ریکلسیشن، تنفس عمیق و آرام ، هیپنوتیزم ، یوگا و ... توانستند علائم ناشی از ترک را کاهش داده و سیگار را برای همیشه ترک کنند.

تکنیک تداوم

البته این تکنیک کارآمدی چندانی ندارد و در مقایسه با سایر روش ها بیشتر با شکست روبرو می شود. یک روز را مشخص کنید و از آن روز به بعد تعداد نخ های سیگار را در هر روز کاهش دهید تا اینکه تعداد آن به صفر برسد.
اگر اعتیاد به سیگار به شما فشار آورده و سعی دارید در مقابل وسوسه آن مقاومت کنید، توصیه می کنیم:

  • یک چیز جویدنی کوچک یا آبنبات به دهان بیاندازید.
  • بیرون بروید و قدم بزنید.
  • به یکی از دوستان مورد اعتماد خود زنگ بزنید و با او در این زمینه صحبت کنید. او حتما شما را به ادامه روندی که در پیش گرفته اید تشویق خواهد کرد.