موضوعات

بهترین راه برای از بین بردن موهای زائد در دوران بارداری چیست؟

با موهای بدن در دوران بارداری چه کنیم؟

با شروع بارداری هر چند موهای سر پرپشت تر و درخشان تر شده و ناخن ها استحکام بیشتری می یابند ، اما به همین نسبت افزایش موهای بدن ، حتی در جاهایی که انتظارش را نداشته اید شما را غافلگیر خواهند کرد.
علاوه بر موهای ناحیه زهار و زیر بغل شاید رشد موهای ضخیم را در جاهایی مانند شکم ، اطراف نوک پستان ، چانه و پشت لب نیز شاهد باشید. نگران نباشید این کاملا طبیعی است . تغییرات هورمونی در بارداری تمامی این عوارض را به شما تحمیل کرده اند. رشد موهای زاید در حاملگی موقتی است و تا 6 ماه پس از زایمان به وضعیت قبلی خود باز خواهید گشت.
در اینجا به روش های مختلف مو زدایی و تاثیر آنها بر بارداری می پردازیم.

استفاده از موچین

شاید برایتان سوال باشد که آیا استفاده از موچین و کندن مو در دوران بارداری مجاز است؟ آیا کندن مو برای مادر و جنین خطرناک است؟
کندن موهای ظریف و پراکنده مانند برداشتن ابرو ، کندن چند دانه موی کلفتی که اطراف نوک پستان رشد کرده اند و بند زدن صورت ، چانه و پست لب هیچ منعی در دوران بارداری ندارد. با توجه به اینکه در این روش از هیچ گونه ماده شیمیایی استفاده نشده برای تمیز کردن صورت بند زدن هیچ ایرادی ندارد. می توانید با خیال راحت موهای بند بزنید.

شیو کردن و تیغ زدن

استفاده از ژیلت با وجود رشد سریع موها راه حل مناسبی به نظر می آید. شاید حتی ناچار شوید موهای صورتتان را نیز shave کنید. سعی کنید هر بار از ژیلت تازه استفاده کنید. در صورتی که تیغ کند شده باشد ، احتمال بریدگی بیشتر خواهد شد و با توجه به احتقان و پر خون شدن اندام ها در این دوران بسیار احتمال دارد که کاری دست خود بدهید.
زمانی که می خواهید پاهایتان را شیو کنید بهتر است بر روی یک صندلی بنشینید و یا از همسرتان بخواهید این کار را برایتان انجام دهد. با توجه به تغییر نقطه ثقل بدن در دوران بارداری ، ممکن است به راحتی تعادل خود را از دست داده و با وجود تیغ ، به خود آسیب جدی بزنید.

استفاده از موم ، مومک کردن و waxing

مومک کردن و wax کردن موها در اوایل بارداری ایرادی ندارد . البته باید این نکته را به یاد داشته باشید که به هر حال مواد شیمیایی روی پوست شما مالیده می شود و ترجیحا بهتر است از تماس با مواد شیمیایی در دوران بارداری پرهیز شود. مانند رنگ مو که توصیه می شود در دوران بارداری استفاده نشود.
در مورد مومک و waxing در حاملگی تمام نکات قبل از بارداری نیز صدق می کند. نباید از موم سایر مواد روی پوست ملتهب ، زخم ، رگ های واریسی ، بینی ، نواحی پوست که سوختگی دارد ، روی بینی ، گوش ها و نوک پستان استفاده کرد.
با توجه به حساس تر شدن پوست در دوران بارداری شاید به مواد موم و wax حساسیت نشان دهید. در صورتی که تصمیم به مومک کردن دارید بهتر است قبل از انجام کار ، مقداری از موم یا wax را روی ناحیه کوچکی از پوست امتحان کرده و در صورتی که مشکلی پیش نیامد ، مومک کردن را آغاز کنید.

کرم موبر

استفاده از کرم ها و ژل های موبر با توجه به اینکه از مواد شیمیایی تشکیل شده اند شاید انتخاب مناسبی نباشند. هنوز هیچ تحقیقی مضرات استفاده از کرم های موبر را در دوران بارداری ثابت نکرده اند.
مواد تشکیل دهنده کرم ها و ژل های موبر حاوی مواد فعال باریوم سولفات و کلسیم تیوگلیکولات می باشد که ساختار پروتئین های تشکیل دهنده مو را تخریب کرده و آن را تجزیه می کنند. این مواد ممکن است به مقدار جزئی جذب بدن مادر شوند.
علاوه بر این بوی کرم موبر ممکن است باعث ایجاد حساسیت آلرژیک در مادر شود.

استفاده از پودر دکلره

شاید قبلا عادت داشته اید که موهای بدنتان را دکلره کنید. با توجه به اینکه پودر دکلره با پوست تماس مستقیم پیدا می کنند این احتمال وجود دارد که مقداری از مواد شیمیایی موجود در آن جذب بدن مادر شده و به جنین لطمه بزند. بنابراین بهتر است در دوران بارداری از دکلره استفاده نشود.

استفاده از لیزر و الکترولیز

لیزر با تمرکز بر رنگدانه های پوست فولیکول های مو را تخریب می کند. در الکترولیز یک سوزن نازک وارد پوست شده و فولیکول مو را با استفاده از الکتریسیته می سوزاند. با توجه به اینکه مایع آمنیوتیک که جنین را فرا گرفته است ، می تواند این نیروی الکتریکی را جذب کند بهتر است در دوران بارداری هیچ یک از این روش ها استفاده نشود.