موضوعات

آیا می توان در دوران بارداری تاتو و خالکوبی انجام داد؟

شاید به ذهنتان رسیده باشد که خاطره ای از بارداری را با تتو کردن طرحی روی بدنتان به یادگاری بگذارید و یا می خواهید ابروهایتان را تتو کنید. خطر انجام تتو در دوران بارداری حتی اگر اندک باشد ، باز هم قابل پذیرش نیست. باید موارد زیر را مد نظر قرار دهید:

  • احتمال عفونت

جوهر خالکوبی وارد سیستم گردش خون نمی شود زیرا سوزن تتو به مقدار خیلی جزئی فقط وارد پوست می شود و به سایر بافت ها نمی رسد. تحقیقات انگشت شماری در این زمینه صورت گرفته و برخی از آنها اظهار داشته اند مقدار خیلی کمی از جوهر می تواند متابولیزه شده و حتی به سیستم لنفاوی راه پیدا کند. در صورتی که جوهر حاوی مقادیر اندک از باکتری باشد و بتواند از مرز پوست گذشته و به اندام های دیگر بدن منتقل شود ، احتمال ابتلا به عفونت نیز وجود دارد. البته این اتفاق بسیار نادر است اما با وجود بارداری بهتر است از انجام همچین کارهای پرخطری پرهیز شود.

  • بی حسی نخاعی

بسیاری از پزشکان در مورد انجام بی حسی نخاعی در زنانی که در ناحیه کمر تتو یا خالکوبی دارند ، نگران هستند. پزشکان احتمال می دهند که با ورود سوزن به ناحیه کمر و به داخل ستون فقرات ( طناب نخاعی ) ، مقداری از جوهر موجود در بافت به طناب نخاعی انتقال داده شود.

  • کشیده شدن پوست

تتو هایی که در دوران بارداری بر روی پوست انجام شود ، ممکن است پس از زایمان و با بازگشت به حالت قبلی ، تغییر شکل و اندازه دهند. به خصوص در نواحی ای از بدن که پوست کشیده می شود مانند شکم ، پهلوها ، ران ها و غیره .

  • داشتن تتو قبل از بارداری

اگر روی بندتان از قبل از بارداری تتو و خالکوبی داشته اید و اکنون که حامله شده اید نگران این مسئله هستید ، باید بدانید دیگر جای نگرانی نیست. لازم نیست در این مورد اقدام خاصی انجام دهید.