موضوعات

آیا رنگ کردن مو در دوران بارداری مجاز است ؟

برخی مشکلات در در بارداری مانند درد مچ پا ، ترک و خارش پوست شکم اجتناب ناپذیر است . اما آیا باید موهای سفید را تحمل کرد. در اینجا به چند نکته در مورد رنگ کردن مو در حاملگی می پردازیم.

تا شروع سه ماهه دوم صبر کنید. به دلیل تغییرات شدید هورمونی در این زمان ممکن است شما شاهد رشد سریع تر موهایتان باشید. همچنین شاید احساس می کنید موهایتان پرپشت تر شده است. بله ، واقعا این اتفاق افتاده. در دوران بارداری موها سریع تر و بیشتر رشد می کنند. اکثر محققین توصیه می کنند رنگ کردن موهایتان را تا ورود به سه ماهه دوم به تعویق بیاندازید. زیرا در این 12 هفته اول اتقافات مهمی در رشد و نمو جنین به وقوع می پیوندد. اندام ها ، عضلات ،عروق ، بستر ناخن ها و فولیکول مو همگی در این زمان شکل می گیرند.

با اینکه هنوز شواهد محکمی در مورد مضر بودن رنگ مو برای جنین وجود ندارد، ولی با حساب احتمال جذب اندک مواد شیمیایی موجود در رنگ مو توسط پوست ، چرا باید این ریسک را پذیرفت ؟

اگر پس از اتمام سه ماهه اول و گذشت 12 هفته از بارداری دلتان می خواهد موهایتان را رنگ کنید ، بهتر است مدل هایی را انتخاب کنید که رنگ مو با پوست سرتان تماس نداشته باشد. مثلا می توانید موهایتان را های لایت کنید و یا از کلاه مش برای های لایت کردن موها استفاده کنید.

نوع رنگ مویتان را با دقت انتخاب کنید. بهتر است از رنگ موهای غیر شیمیایی استفاده کنید. رنگ هایی را انتخاب کنید که آمونیاک نداشته باشند. رنگ های گیاهی و حنا نیز نسبت به سایر رنگ ها از مواد شیمیایی کمتری برخوردارند.

هنگام رنگ کردن موها تهویه مناسب فراهم کنید. بهتر است سایر موارد ایمنی را نیز رعایت کنید. برای جلوگیری از استشمام بخار های سمی ناشی از رنگ مو بهتر است در محیطی قرار گیرید که تهویه مناسب داشته باشد و نیز می توانید ا ماسک استفاده کنید. اگر خودتان رنگ را می گذارید حتما از دستکش استفاده کنید.