موضوعات

بدن شما به چه مقدار کالری در دوران بارداری نیاز دارد؟

حال که شما در واقع دو نفر به حساب می آیید آیا این بدان معناست که باید دوبرابر غذا بخورید ؟ چطور باید مطمئن شوید که تمام مواد مغذی مورد نیاز به جنینتان می رسد؟

چنانچه وزن شما قبل از بارداری وزنی طبیعی بوده نیاز بدن شما در سه ماهه های مختلف بارداری در زیر ذکر شده است:

سه ماهه اول : در سه ماهه اول میزان کالری دریافتی شما نسبت به حالت عادی تغییری نمی کند. تمرکز شما در این زمان باید بیشتر بر روی نوع مواد غذایی که مصرف می کنید باشد. زیرا در این زمان اندام های اصلی جنین در حال شکل گیری هستند.

سه ماهه دوم : میزان کالری دریافتی خود را تا 300 - 350 کالری در روز افزایش دهید.

سه ماهه سوم : 500 کالری بر میزان کالری دریافتی روزانه خود بیافزایید.

در صورت چند قلو بودن حاملگی : به ازای هر جنین 300 کالری بر میزان کالری دریافتی روزانه خود بیافزایید.

! میزان کالری ذکر شده در بالا حدودی بوده و با تغییر سن، میزان فعالیت، وزن دقیق و سایر عوامل این مقادیر ممکن است تغییر کند. بنابراین جهت تعیین میزان کالری دریافتی و رژیم مناسب تغذیه ای بهتر است به کارشناس تغذیه مراجعه کنید.


نوجوانان حامله و افرادی که دچار کم ورزنی بوده اند قطعا باید میزان بیشتری کالری در طول روز دریافت کنند. همچنین در صورت اضافه وزن و چاقی ، میزان انرژی دریافتی و نیز میزان وزن گیری در طول بارداری باید کمتر باشد.

چطور می توان مطمئن بود که چه مقدار کالری دریافت می کنید ؟

البته با دانستن مقادیر کالری موجود در غذاها می توان این مقادیر را به صورت روزانه شمارش کرد. این کار علاوه بر پیچیده و دشوار بودن ، از دقت کافی برخوردار نیست و قطعا کاری غیرممکن و گیج کننده برای شما خواهد بود. بنابراین بهترین راه اطمینان از دریافت تمام مواد مغذی و مصرف مکمل ها و توجه به میزان وزن گیری خود در طول بارداری است.

در صورتی که وزن شما قبل از بارداری در حیطه طبیعی قرار داشته ، باید انتظار داشت که در طول سه ماهه اول حدود 2 کیلوگرم وزن اضافه کنید. در طول سه ماهه دوم و سوم نیز 0/5 کیلوگرم وزن در هر هفته اضافه می کنید. نمودار افزایش وزن در دوران بارداری بر پایه نمایه توده بدنی (BMI) شما بوده و بهتر است برای هر فرد به صورت جداگانه رسم شود. در این حالت هر زمان وزن شما از محدوده طبیعی و مناسب خارج شود شما از این مسئله آگاه خواهید شد و قادر خواهید بود تا اقدام مناسبی در این راستا انجام دهید.


وزن گیری کمتر از حد طبیعی :

اگر وزن گیری شما از میزان طبیعی کمتر است احتمالا عوامل زمینه ای مانند حالت تهوع و عدم توانایی در خوردن غذا در این امر دخیل هستند. بهتر است اقداماتی جهت برطرف کردن این مشکلات انجام دهید تا مشکل کمبود وزن شما نیز برطرف شود.

وزن گیری بیشتر از حد طبیعی :

در این حالت شما کالری اضافه تری نسبت به نیاز خود دریافت می کنید. وزن گیری بیش از حد در دوران بارداری می تواند برای شما و جنینتان خطراتی به همراه آورد. مانند دیابت حاملگی ، پره اکلمپسی و زایمان زودرس. برای برطرف کردن این مشکل هرگز به فکر رژیم گرفتن و کاهش وزن در دوران بارداری نباشید این کار نیز برای شما و جنین خطرناک خواهد بود. بهترین راه کنترل دوره ای وزن و نگه داشتن وزن در محدوده طبیعی است.