موضوعات

بارداری پوچ (blighted ovum) چیست؟

حاملگی پوچ یا تخم پوچ چیست؟


حاملگی پوچ یکی از علل شایع سقط در سه ماهه اول بارداری محسوب می شود. حاملگی پوچ زمانی اتفاق می افتد که که تخمک بارور شده در دیواره رحم لانه گزینی می کند اما به هر دلیلی رشد جنین متوفق شده و یا اصلا آغاز نمی شود. این واقعه معمولا منجر به سقط سه ماهه اول می شود.

علائم بارداری پوچ چیست ؟


در صورتی که حاملگی پوچ اتفاق بیافتد ، مانند یک بارداری طبیعی تست بارداری مثبت می شود. زیرا در این نوع از بارداری نیز جفت تشکیل شده و شروع به تولید و ترشح هورمون گونادوتروپین جفتی انسان (hCG) می کند. تا قبل از اینکه نوع بارداری تشخیص داده شود ، مادر باردار ممکن است دچار علائم شایع بارداری مانند تهوع ، خستگی ، درد پستان ها و غیره شود. با توجه به اینکه در بارداری پوچ رشد جنین متوقف می شود ، ترشح هورمون hCG نیز پس ازمدتی متوقف شده و کاهش میابد. در نتیجه این امر علائم بارداری نیز کم کم از بین رفته و مادر دچار لکه بینی و در نهایت خونریزی و سقط جنین می شود.

روش تشخیص بارداری پوچ


اگر پس از گذشت 12 هفته از بارداری هیچ اثری از قلب در سونوگرافی مشاهده نشود و یا اندازه رحم تغییری نکند ، به حاملگی پوچ شک می کنیم. در این موارد یافته های سونوگرافی شواهدی از وجود ساک حاملگی را بدون وجود جنین نشان می دهد.
پس از اینکه رشد جنین متوقف شد و میزان hCG رو به کاهش گذاشت ، مادر باردار ممکن است ابتدا کمی ترشحات قرمز تیره و متمایل به قهوه ای مشاهده کند. کم کم انقباض رحم آغاز شده و محصولات حاملگی همراه با لکه بینی و خونریزی دفع می شوند.
فرایند سقط و دفع محصولات حاملگی ممکن است چند هفته به طول بیانجامد. پس از اینکه حاملگی پوچ تشخیص داده شد ، با استفاده از تکنیک های دارویی تلاش می شود تا روند دفع محصولات بارداری را سرعت بخشند. گاهی نیز جهت خروج محصولات حاملگی از کورتاژ- ساکشن و یا دیلاتاسیون- کورتاژ استفاده می کنند.

چه مدت بعد از سقط می توان دوباره باردار شد؟


بهتر است پس از وقوع سقط ناشی ازحاملگی پوچ حداقل تا وقوع قاعدگی بعدی یعنی 4 تا 6 هفته بعد صبر کنید و سپس اقدام به بارداری نمایید. البته در این شرایط به فرد توصیه می شود تا تحت نظر باشد و با توجه به شرایط بدنی و نوع سقطی که داشته مدت زمان انتظار جهت بارداری مجدد را تعیین کند.

آیا یک بار سقط به این معناست که حاملگی بعدی نیز سقط خواهد شد؟


خیر. وقوع یک بار سقط نمی تواند به این معنا باشد که بارداری های بعدی شما نیز قرار است ناموفق باشد. داشتن یک مورد سقط به تنهایی عامل خطر به حساب نمی آید. اکثر متخصصین داشتن دو یا سه مورد سقط پشت سر هم را عامل خطر دانسته و تحت این شرایط بررسی های بیشتر را لازم می دانند.