موضوعات

افتادن و سقوط در دوران بارداری

باردار هستید و از جایی افتاده اید؟ نگرانید که شاید به شما یا جنین آسیبی رسیده باشد؟

یکی از عوارضی که ممکن است در بارداری به خصوص در سه ماهه سوم به آن دچار شوید، سرگیجه ، گیجی و عدم تعادل است. با این اوصاف اگر هنگام راه رفتن بیافتید جای تعجب نیست.

علت افتادن و سقوط در حاملگی چیست؟

با بزرگ شدن رحم و تغییر شکل ستون فقرات نقطه ثقل بدن نیز تغییر کرده و حفظ تعادل در وضعیت جدید کمی دشوار می شود.
همچنین هر چه به زمان زایمان نزدیک می شوید، مفاصل و عضلات شل تر می شوند.هورمون ریلکسین در بارداری مسئول این امر است. با شل شدن مفاصل جنین راحت تر می تواند از محفظه استخوانی لگن عبور کرده و دیواره واژن نیز قابلیت کشسانی بیشتری پیدا خواهد کرد. در مقابل به دلیل همین شل شدن رباط ها و مفاصل شاید ایستادن و حفظ تعادل برای شما اندکی دشوار باشد.

آیا افتادن می تواند به جنین صدمه وارد کند؟

رحم در هر مقطع از حاملگی شیوه هایی در پیش می گیرد تا به بهترین نحو از جنین محافظت کند. بنابراین غیر محتمل به نظر می رسد که افتادن ساده بتواند آسیبی به جنین بزند. جنین در داخل رحم و درون مایع آمنیوتیک که حکم ضربه گیر را دارد شناور است. همچنین عضلات شکم ، استخوان لگن و پرده های پوشاننده جنین همگی در حفاظت از جنین از آسیب احتمالی و ضربه محافظت می کنند. تحت این شرایط تنها زمانی به جنین آسیب جدی می رسد که ضربه بسیار شدید، نظیر تصادف و یا پارگی شکم رخ دهد.

در صورت افتادن در دوران بارداری چه اقدامی باید بکنید؟

اگر بعد از افتادن و یا وقوع ضربه ، تغییر در حرکت جنین ، خونریزی واژینال و انقباض رحم مشاهده کردید، سریعا به مراکز درمانی مراجعه کنید.

توصیه ها

  • هنگام بالا و پایین رفتن از پله حتما نرده ها را بگیرید.
  • خیلی تند راه نروید.
  • اگر با همسرتان قدم می زنید دست او را بگیرید.