موضوعات

شیردهی همزمان با بارداری . آیا باید فرزند اول را از شیر گرفت؟

ممکن است برای خیلی از افراد پیش بیاید که در زمانی که هنوز به یک بچه شیر می دهند ، دوباره باردار شوند یا به اصطلاح شیر تو شیر شوند.
حال این سوال پیش می آید که آیا باید بچه اول را از شیر گرفت یا اینکه می توان در دوران بارداری شیردهی داشت؟
خوشبختانه هنوز می توانید به فرزند اول خود شیر دهید. این کار لطمه ای به جنین شما نمی زند. در طی سه ماهه اول و دوم در صورتی که هنوز شیر دارید می توانید شیردهی به فرزند اول را ادامه دهید. البته در برخی زنان که طی ماه های اول بارداری با مشکل درد و حساسیت پستان ها و نوک پستان مواجه هستند ، شیردهی همزمان به نوزادی دیگر در دوران بارداری شاید دردناک و آزار دهنده باشد.
شیردهی و رفلکس ترشح شیر با آزاد شدن هورمونی به نام اکسی توسین همراه است. اکسی توسین همان هورمونی است در زمان زایمان باعث انقباض رحم شده و به روند زایمان کمک می کند. خوشبختانه طی سه ماهه اول و دوم تعداد گیرنده های اکسی توسین موجود در رحم بسیار اندک است. بنابراین ترشح این هورمون متعاقب شیردهی باعث انقباض شدید رحم و سقط جنین نمی شود.
البته ممکن است زمانی که به نوزاد خود شیر می دهید ، انقباضات براکستون هیکس را بیش از پیش احساس کنید. اما باید بدانید که این انقباضات طبیعی است و خطری برای جنین و بارداری ندارد.
در سه ماهه سوم ، شیردهی به نوزاد اول توصیه نمی شود. البته بدن و تغییرات هورمونی پیش از این دست به کار شده اند و با شروع بارداری مجدد ترشح شیر مادر خودبه خود کاهش میابد. در این زمان بهتر است حواستان به وزن گیری نوزاد باشد.
در صورت بارداری همزمان با شیردهی به نوزاد اول ،نیاز بدن مادر به انرژی بیش از پیش خواهد بود. شما باید بین 500 تا 800 کیلوکالری انرژی بیشتر دریافت کنید. 300 کیلوکالری برای بارداری و رشد جنین و 200 تا 500 کیلوکالری برای نوزادی که شیر می دهید.
سعی کنید روزانه 4 سهم پروتئین ، 6 سهم کلسیم و 8 لیوان مایعات مصرف کنید.