موضوعات

ارضای جنسی در زنان چه زمانی اتفاق می افتد ؟

حصول اطمینان از ارضای جنسی زن:

با توجه به واضح نبودن مرحله ارضای جنسی در خانمها، آقایان باید به موارد گفته شده برای اطمینان از ارضای جنسی زن دقت لازم را داشته باشند. تشخیص این مرحله در آقایان با توجه به خروج مایع منی آسان است.

زمان لازم برای رسیدن خانم ها به مرحله ارضای جنسی متفاوت است. زن ها دبرتر از مردان ترضا می شوند. از این جهت معاشقه و ایجاد آمادگی های لازم قبل از شروع رابطه جنسی بسیار حائز اهمیت است . به دلیل اینکه سیستم تناسلی مردان دارای گیرنده های جسی بسیار زیادی است، به سرعت به ارضای جنسی میرسند.

در بیشتر مواردی که ارتباط جنسی بدون آمادگی اتفاق میافتد، زن به ارضای جنسی نرسیده ولی مردان به ارضای جنسی میرسند که این خود از موارد آسیب شناسی روابط جنسی است.

تصور یا آگاهی مردان در اینکه توانایی ارضای جنسی همسر خود را ندارند، برای آنها بسیار زجرآور است. رعایت دستورات گفته شده برای رسیدن هر دو زوج به ارضای جنسی از اهمیت خاصی برخوردار است.

ابتلای به برخی از بیماریها باعث تسریع یا تاخیر در رسیدن به ارضای جنسی خواهد شد. در صورت وجود این بیماری ها یا شک به وجود آنها، باید پیگیری های لازم برای درمان آنها صورت گیرد.

بعد از پایان یافتن رابطه جنسی حتما لازم است که مرد از نظر عاطفی به همسر خود توجه کند، او را در آغوش بگیرد، به مکالمات احساسی ادامه دهد و به همسر خود ابراز علاقه کند.

میزان روابط جنسی زن و شوهر باید به اندازه ای باشد که رضایت هر دو طرف را تامین نماید. کم بودن روابط جنسی یا افراط در آن که نارضایتی هر کدام از زوجین را به دنبال داشته باشد نیازمند مراجعه به پزشک و معالجه های لازم است.

در صورت وجود مشکل در برقراری رابطه جنسی باید از وجود مشاورین بهره گرفت. ماما ، روانشناس ،متخصصین زنان و برخی دیگر از رشته های مرتبط در این زمینه می توانند کمک های قابل توجهی را به این مشاورین در راستای حل مشکل زوجین ارائه نمایند.


علائم ارضای جنسی در زنان :

ارضای جنسی در مرد با خروج مایع منی و اسپرم همراه است. خانمها در مرحله ارضای جنسی ترشحات مختصری داشته و نیز این حالت در خانم ها دارای علامت های خاصی است. این علامت ها عبارتند از:

  1. در زمان حرکات آرام جنسی و پیش از آن، مکالمات احساسی و صحبت هایی که بیانگر احساس جنسی است بیان می شود. در زمان ارضای جنسی زن این صحبت ها رد و بدل نمی شود و سکوت اتفاق می افتد.
  2. زن بعد از رسیدن به ارضای جنسی سنگین و کاملا ارام و بی حرکت شده و تمایل دارد که تمام بدن خود را شل کند .
  3. تغییراتی در رنگ پوست در کنار گردن و پشت بوجود می آید. در این حالت پوست قرمز می شود و تغییر زنگ در منطقه چهره، سینه و گردن بوجود می آید. این حالت نیز نشان دهنده رسیدن زن به مرحله ارضای جنسی است.

منبع : کتاب ازدواج و روابط عاطفی و اجتماعی روابط زناشویی و تنظیم خانواده ، دفتر سلامت خانواده و جمعیت ، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ، معاونت سلامت