موضوعات

تصورات غلط راجع به پاره شدن پرده بکارت

در مدخل مجرای تناسلی زن پرده بکارت قرار دارد جنس این پرده از مخاط بوده و با دخول آلت تناسلی مرد یا هر شیء دیگر پاره خواهد شد . باید به یاد داشت که در برخی موارد ممکن است بسته به شکل و نوع پرده بکارت ، در اثر پاره شدن آن خونریزی دیده نشود و یا به عکس ، خونریزی شدید باشد .

در اولین رابطه جنسی به علت ترس و اضطراب ناشی از باور های نادرست عموما زن خود را منقبض می کند که این کار درد و وسعت پارگی پرده بکارت و حتی نواحی ای از دیواره واژن را افزایش می دهد . به دنبال آن خونریزی پس از اولین دخول بیشتر خواهد بود .

برخی افراد تصور می کنند اگر در شب زفاف خونریزی اتفاق نیافتد ، همسر آنها قبلا دارای رابطه جنسی بوده است و پرده ی او قبلا پاره شده . این تصور درست نیست. پرده بکارت دارای عروق خونی و اعصاب بسیار کمی است . به همین علت اگر در شرایط کاملا مناسب ، بدون اعمال فشار ناگهانی و رابطه ی خشن پاره شود ، غالبا درد و خونریزی زیادی نخواهد داشت . یا حتی ممکن است تنها یک قطره خونابه که آن هم تنها با استفاده از یک دستمال کاغذی قابل رویت باشد ، از واژن خارج شود . در این موارد اغلب زن تنها کمی سوزش احساس می کند .

البته در برخی موارد دیگر بسته به نوع پرده بکارت ممکن است خونریزی بیشتری رخ دهد . عموما خونریزی شب اول زفاف در اثر پاگی نواحی دیگری به جز پرده بکارت رخ می دهد. مانند دیواره واژن یا پوست اطراف ورودی واژن . برای جلوگیری از این امر بهتر است اولین رابطه به ملایمت و به دور از تصورات غیر واقعی باشد .


منبع : کتاب ازدواج و روابط عاطفی و اجتماعی روابط زناشویی و تنظیم خانواده ، دفتر سلامت خانواده و جمعیت ، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی