موضوعات

نکاتی که باید در خصوص اولین رابطه جنسی ( شب زفاف ) بدانید .

! شب زفاف در خاطره تمامی زوج های جوان یک شب فراموشی نشدنی است . منظور از شب زفاف زمانی است که اولین تماس جنسی عروس و داماد برقرار می شود .

! می توان اولین تجربه جنسی را در جایی که آرامش و امنیت کامل برای برقراری این ارتباط وجود داشته باشد ، انجام داد .

! پیشنهاد می شود اولین رابطه جنسی بلافاصله پس از جشن عروسی صورت نگیرد.

! اغلب تازه عروسان در نخستین تماس جنسی بصورت فطری دچار اندکی شرم و هراس هستند . این وظیفه شوهر است که وجود این شرم و هراس فطری زن را درک کند و با آرامش ، خودداری و صبوری میزان آن را کاهش دهد . شوهر در شب زفاف باید تمام تمهیدات لازم را به کار گیرد و در نهایت ملایمت و ظرافت عمل کند و بداند که کوچکترین اشتباه ممکن است همسر او را خسته دل و آزرده نماید که گاه تا پایان زندگی زناشویی آثار آن برجای می ماند.

برخی از باورهای نادرست و تاثیر گذار در زنان و مردان وجود دارد . اعتقاد و تاکید بر این باورها می تواند سبب ایجاد تاثیرات ذهنی نامطلوب در هر کدام از زوجین شود.

# زوجین همواره باید به دنبال این باشند که آموخته های غلط و غیر علمی را از ذهن خارج کنند . به عنوان مثال :

به دلیل وجود باورهای غلط و در نتیجه ایجاد ترس ، زن ممکن است در اولین تماس خود را منقبض کند به گونه این درد و خونریزی او افزایش یابد .

درباره پرده بکارت و خونریزی زیاد ناشی از پاره شدن پرده بکارت هنگام اولین تماس جنسی نیز غالبا تصورات نادرست وجود دارد .


  • زن و شوهر بلافاصله پس از عروسی به دلیل گرفتاری های فراوان دوران مراسم عقد و ازدواج و طولانی بودن مراسم عروسی ، بسیار خسته هستند . مهمترین نکته در این مقطع زمانی ، داشتن استراحت مناسب برای رفع استرس و خستگی است . نباید اولین رابطه جنسی بلافاصله پس از مراسم عروسی و جشن اتفاق بیافتد . اولین رابطه باید تا زمانی که هر دو زوج احساس آرامش داشته باشند به تعویق بیافتد.
  • ارتباط جنسی باید در زمانی اتفاق بیافتد که هر دو زوج از نظر جسمی سالم باشند. مواردی مانند تب ، بیماری و ... که فرد را از حالت سلامت خارج می کند زمان مناسبی برای برقراری رابطه جنسی نیست .در بسیاری از موارد یک اشکال کوچک جسمی باعث می شود که زن نتواند به لذت جنسی دست یابد . همچنین در بسیاری موارد نیز یک اشکال کوچک در سلامتی می تواند موجب انزال زودرس در مرد بشود.
  • آغاز رابطه جنسی باید در شرایط سلامت روان باشد .اضطراب ، خستگی ، افسردگی و وسواس از شرایطی هستند که باعث نامناسب شدن وضعیت روحی و روانی زوجین می شوند . مردان در صورت اضطراب دچار زود انزالی شده و این امر سبب می شود که ارضای جنسی خانم ها با اشکال مواجه شود . به طور کلی خانم ها برای رسیدن به ارضای جنسی نیاز به زمان طولانی تری دارند . همچنین بیشتر بودن میزان اضطراب خانم ها باعث طولانی تر شدن ارضای جنسی آنها می شود .
  • زن و شوهر باید علاقمند به برقراری رابطه جنسی باشند. همواره باید رضایت همسر در آغاز یک رابطه جنسی جلب شود و باید از رابطه جنسی اجباری پرهیز شود.

منبع : کتاب ازدواج و روابط عاطفی و اجتماعی روابط زناشویی و تنظیم خانواده ، دفتر سلامت خانواده و جمعیت ، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی