موضوعات

22 نکته جالب در مورد پرده بکارت


 1. پرده بکارت ، حلقه ای از جنس مخاط است که به دیواره واژن متصل است. پرده بکارت تمام ورودی واژن را مسدود نکرده است بلکه با توجه به نوع آن منافذ و یا سوراخ بزرگی دارد تا اجازه دهد خون قاعدگی از واژن خارج شود. پرده بکارت مانند سایر اعضای بدن در افراد مختلف متفاوت است.
 2. طی زایمان و کشیده شدن دیواره واژن ظاهر پرده بکارت تغییر خواهد کرد.
 3. در زنان زایمان نکرده با سن بالا که رابطه جنسی نداشته اند پرده بکارت به مرور سفت تر و فیبروزه می شود. در صورتی که زنی در سنین بسیار بالا ازدواج کند به احتمال زیاد باید برای برش دادن پرده بکارت خود به فرد آموزش دیده مراجعه کند.
 4. پرده بکارت در ورودی واژن و حدود 1 تا2 سانتی متری ورودی واژن واقع شده و برخلاف تصور عموم در اعماق واژن قرار ندارد.
 5. در برخی جوامع و فرهنگ ها پس از ازدواج و اولین رابطه جنسی زن و شوهر دستمال خونی بیانگر بکارت زن و پاکدامنی او خواهد بود. البته باید این نکته را بدانید که پاره شدن پرده بکارت خونریزی نخواهد داشت و خونریزی شدید نشان دهنده پاره شدن دیواره واژن می باشد.
 6. پرده بکارت عروق خونی و اعصاب کمی دارد بنابراین پاره شدن پرده بکارت با درد و خونریزی زیادی همراه نیست.
 7. پرده بکارت در نوزادان کلفت تر و سفت است اما به مرور نازک تر و نرم تر می شود.
 8. 1 مورد از هر 200 زن پرده بکارت بدون سوراخ و یا با یک سوراخ بسیار ریز دارند. این زنان باید در سن بلوغ جهت برش دادن پرده بکارت به ماما و یا پزشک مراجعه کنند. در ایران به دلیل اعتقادات و فرهنگ خاص در این موارد به فرد گواهی داده می شود تا بتواند در صورت نیاز بکارت خود را به اثبات برساند.
 9. پرده بکارت در برخی افراد بسیار نازک و شکننده و در برخی دیگر کلفت تر است و به سختی پاره می شود.
 10. پرده بکارت مصنوعی مدتی است که در چین تولید می شود و با فروش بالایی روبرو شده است.
 11. تنها 43 درصد زنان طی اولین رابطه جنسی خون دچار خونریزی می شوند. خونریزی ناشی از اولین رابطه جنسی معمولا نتیجه خراشیده شدن دیواره واژن، عجله در دخول ، رابطه جنسی خشن و یا پاره شدن دیواره واژن و پوست ناحیه ورودی واژن است. پرده بکارت عروق خونی اندکی دارد و به تنهایی نمی تواند خونریزی زیادی ایجاد کند.
 12. حتی اگر پرده بکارت سالم باشد و آلت تناسلی مرد وارد واژن نشده باشد ، اگر مایع منی و اسپرم در ناحیه تناسلی ریخته شود و یا اندکی وارد واژن شود باز هم احتمال حاملگی وجود دارد.
 13. در برخی زنان پرده بکارت تشکیل نشده است. 0.03 % از زنان بدون پرده بکارت به دنیا می آیند.
 14. بسیاری از پستانداران دیگر نیز پرده بکارت دارند. مانند شتر ، خوکچه هندی ، سگ آبی ، موش کور ، شامپانزه ، موش ، فیل و میمون.
 15. پرده بکارت باقی مانده ای از تکامل ناحیه تناسلی در دوران جنینی است و عملکرد خاصی برای آن پیدا نشده است.
 16. پرده بکارت در خوکچه های هندی بعد از رسیدن آنها به سنین باروری خودبخود از بین می رود.
 17. هایمنوپلاستی ، هایمنورافی یا ترمیم پرده بکارت در بسیاری از جوامع هنوز آمار بالایی دارد.
 18. زنانی که پرده بکارت بدون سوراخ (imperforate hymen) دارند با رسیدن به سن بلوغ و شورع قاعدگی دچار عارضه ای به نام haematocolpos می شود در این عارضه خون قاعدگی نمی تواند از واژن خارج شود و پشت پرده بکارت تجمع میابد. این مشکل با درد شدید زیر شکم همراه هست. در این موارد نیاز است که پرده بکارت طی یک جراحی کوچک برش داده شود تا مسیری برای خروج خون قاعدگی از واژن ایجاد گردد.
 19. پرده بکارت در زنان مختلف به اشکال مختلف پاره می شود. بنابراین بقایای پرده بکارت پاره شده نیز در زنان مختلف با یکدیگر فرق می کند.
 20. ابوعلی سینا اولین کسی بود که متوجه شد ، یک لایه نازک شبیه به پوست درون مهبل زن قرار دارد که با ورود آلت جنسی مردانه پاره می شود.
 21. وجود پرده بکارت در نهایت برای اولین بار طی کالبد شکافی توسط پزشک بلژیکی به نام اندرياس وساليوس در سال 1544 به اثبات رسید.
 22. پرده بکارت در طول تاریخ معانی متفاوتی داشته است. عفاف و پاکدامنی زن، آبرومندی خانواده ، مرزی بین گناه و بی گناهی و عمدتا وجود بکارت در دختران مسئله مرگ و زندگی بوده است.