موضوعات

راه های درمان اسهال در منزل

اسهال و درمان آن در بزرگسالان


دوره کوتاه اسهال آبکی بدون خون در تمام گروه های سنی شایع است. شایع ترین علت آن، عفونت ویروسی است. سموم باکتریایی (مسمومیت غذایی) نیز می تواند باعث اسهال شود. هر دو خود به خود پس از طی دوره شان بهبود می یابند. عفونت ممکن است به اعضای خانواده سرایت کند، بنابراین دست خود را به دقت بشویید تا عفونت به دیگران سرایت نکند. گهگاه ممکن است تغییر در رژیم غذایی یا داروی جدید، باعث شل شدن اجابت مزاج شود.

سایر علائم احتمالی همراه با اسهال

  • اجابت مزاج آبکی و مکرر
  • دل پیچه
  • گاز
  • درد در اطراف مقعد
  • تهوع و استفراغ
  • آروغ زدن
  • سردرد
  • تبراه های درمان اسهال


کاهش میزان غذاهای حاوی فیبر(میوه و سبزیجات)، کافئین و غذای ادویه دار تا بازگشت به حالت عادی ، بسیار مناسب است. در غیر این صورت اگر فکر می کنید که غذای معمول اذیت تان نمی کند، می توانید رژیم معمول غذایی خود را بخورید. چیزهایی که به نظرتان باعث بدتر شدن اسهال می شوند، نخورید ولی توصیه ای که بتوان به همه گفت وجود ندارد. به یاد داشته باشید که نیاز است مایعات بیش تری بنوشید. اگر غذاهای جامد، اسهال را بدتر می کنند، بیش تر مایعات بخورید.
هنگام اسهال از آبنبات یا غذاهایی که شیرین کننده مصنوعی دارند و آب سیب استفاده نکنید چون اسهال را بدتر می کند. اگر اصرار به نوشیدن آب میوه وجود دارد، آب انگور و آب آناناس بنوشید. از محصولات لبنی تا طبیعی شدن شرایط، پرهیز کنید. اگر با خوردن لبنیات اسهال دوباره افزایش یابد از خوردن محصولات لبنی تا تمام شدن کامل اسهال خودداری کنید.
داروهای تجویزی جدید می توانند روی اجابت مزاج تأثیر بگذارند. خیلی مواقع عامل اسهال، آنتی بیوتیک ها هستند. از ترکیباتی که حاوی منیزیم هستند پرهیز کنید (بسیاری از داروهای ضد اسید، منیزیوم دارند). اگر مصرف هر داروی بدون نسخه ای را شروع کرده اید مصرف آن را متوقف کنید تا ببینید وضع اسهال تان بهتر می شود یا نه. بسیاری از اوقات تغییر اجابت مزاج که به دلیل یک داروی جدید رخ داده است تنها مدت کوتاهی به طول می انجامد و حتی اگر به مصرف دارو ادامه دهید، خود به خود رفع می شود. اگر اسهال شدید نیست و به نظرتان می رسد به دنبال مصرف دارویی جدید رخ داده است، شاید بهتر باشد چند روز صبر کنید و اگر علایم بهتر نشد به پزشک مراجعه کنید.
شما می توانید با خوردن مایعات فراوان مثل آب، آب میوه (انگور یا آناناس) یا سوپ های رقیق از کم آب شدن پیشگیری کنید. هرچند مایعات جبران کم آبی نظیر او آر اس طعم چندان خوشایندی ندارند ولی برای جایگزینی نیاز بدن به نمک و مایعات، بسیار مفیدند. به طور کلی، از مایعاتی که دوست دارید بنوشید، شروع کنید.
اگر اسهال شدت یافت یا طولانی شد، توصیه می شود از محلول جبران کم آبی استفاده شود.


نحوه تهیه سرم خانگی برای جبران کم آبی


یک لیتر آب جوشیده خنک
نصف قاشق چایخوری نمک
3 تا 4 قاشق غذاخوری شکرمنبع: کتاب خودمراقبتی در ناخوشی های جزئی - وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی