موضوعات

همه چیز درباره آسم

تنگی نفس چیست؟

یکی از ناراحت کننده ترین احساساتی که هر فرد می تواند تجربه کند تنگی نفس است؛ این حس که شما نمی توانید هوای کافی استنشاق کنید، می تواند حتی دردناک باشد. کارکرد ریه حیاتی است و خوشبختانه ما با ظرفیت ریوی بیش از آنچه نیاز داریم متولد می شویم. از دست رفتن کارکرد ریه می تواند نتیجه بالا رفتن سن، تخریب یا آسیب ریه باشد. گاهی از دست رفتن کارکرد ریه می تواند برگشت پذیر باشد مانند آنچه در آسم یا عفونت ریه رخ می دهد. با هر نفس، شما اکسیژن را وارد و دی اکسید کربن را خارج می کنید. اکسیژن برای تولید انرژی در سلول های بدن لازم است و دی اکسید کربن پسماند این فرآیند است. تنگی نفس یا به علت کاهش اکسیژن در بدن شما یا به دلیل افزایش سطح دی اکسید کربن که به طور طبیعی مسئول میل به تنفس است، ایجاد می شود. هر عاملی که با ورود و خروج هوا در ریه تداخل کند توانایی ریه برای جذب اکسیژن و خروج دی اکسید کربن را کاهش می دهد و شما احساس تنگی نفس می کنید. در این بخش ما به شایع ترین علل تنگی نفس می پردازیم.گاهی بیش از یک دلیل مسئول تنگی نفس است.

آسم چیست ؟

آسم شایع ترین بیماری مزمن کودکان و مسئول بخش عمده ای از تنگی نفس در نوجوانان و بزرگسالان است. آسم می تواند دیگر بیماری ها مانند تخریب ریه ناشی از دود سیگار، بیماری قلبی و پنومونی (عفونت ریه) را تشدید کند. برای فهم تاثیر آسم بر تنفس، به این مثال ساده توجه کنید: دمیدن از طریق یک « لوله» ساده تر از دمیدن از طریق «نی آشامیدنی» است؛ هر چه قطر مجرا کمتر باشد دمیدن هوا دشوارتر است. در آسم راه های هوایی به دلیل تورم و انقباض عضلانی که اندازه راه هوایی را کنترل می کند، تنگ می شوند. نتیجه تنفس صدا دار و همراه با خس خس و دشواری بیش تر در ورود و خروج هوا است. هر چند آسم می تواند تنفس را بسیار دشوار کند، تغییرات موقت است و کاملا با درمان رفع می شود. عوامل مختلفی می توانند باعث شروع حمله آسم شوند. حساسیت، عفونت، ورزش، هوای سرد، تنش و دود سیگار از شایع ترین محرک ها هستند. اما برخی از افراد بدون هیچ دلیل واضحی به حمله دچار می شوند. درمان آسم شامل پرهیز از مواجهه با محرک های شناخته شده و استفاده از داروهایی است که تورم یا انقباض عضلات را کاهش می دهند تا راه های هوایی تنگ شده باز شوند. اغلب مبتلایان برای درمان به بخش اورژانس مراجعه می کنند ولی می توان بسیاری از این حملات را با داروی مناسب در خانه درمان کرد.

عامل حملات آسم چیست؟

آن چه در پی می آید فهرستی از عواملی است که می توانند حمله آسم ایجاد کنند. به عبارت دیگر این فهرستی از مواردی است که افراد مبتلا به آسم باید از آن پرهیز کنند هر چند ممکن است یک فرد مبتلا به آسم با همه موارد این فهرست مشکل نداشته باشد:

 • گرده گل و گیاه و حساسیت فصلی
 • سرماخوردگی
 • دود سیگار
 • موی حیوانات
 • گرد و خاک
 • کپک
 • هوای سرد
 • بعضی غذاها
 • .آسپرین
 • عطر
 • هوای آلودهداروهای آسم

چه داروهایی در درمان آسم به کار برده می شود؟

دو دسته دارو برای کنترل اسم به کار می روند: داروهای کوتاه مدت نجات و داروهای بلندمدت کنترل کننده. این داروها معمولا از طریق یک دمنده یا پافر دریافت می شود. شاید برای بعضی بیماران استفاده از دمنده دشوار باشد؛ مطمئن شوید که از یک فرد مراقب سلامت آموزش دیده نحوه درست استفاده از آن را یاد بگیرید.

داروهای نجات

داروهای نجات، رفع فوری علایم آسم را ممکن می سازند. کار آن ها رفع اسپاسم عضلات راه های هوایی است. این داروها به سرعت هنگام حمله عمل می کنند، ولی مشکل زمینه ساز را درمان نمی کنند و در نتیجه از حملات بعدی پیشگیری نمی کنند. از شایع ترین داروهای نجات، سالبوتامول و تربوتالین را می توان نام برد.داروهای کنترل

این داروها به طور مستمر التهاب را کم می کنند بنابراین از حملات آتی پیشگیری می کنند. مهم ترین داروهای این دسته کورتیکو استروئیدهای استنشاقی هستند. همان طور که از نام آن پیداست، این داروها حاوی استروئید هستند که ضد التهاب است. این دارو، تورم راه های هوایی را کاهش می دهد تا از علایم پیشگیری و از تخریب بلند مدت ریه جلوگیری کند.
به عنوان یک قانون راهنما برای ارزیابی کفایت داروهای آسم، اگر بیش از 3 بار در هفته به داروهای نجات نیاز پیدامی کنید یا علامت سرفه شبانه دارید، نیاز است که با پزشک خود مشورت کنید.آسم ناشی از ورزش (EIA).

بسیاری از مبتلایان به آسم به فاصله کوتاهی از شروع به حرکات ورزشی به خصوص در هوای سرد یا آلوده دچار حمله آسم می شوند، بعضی هم فقط در این شرایط دچار حمله آسم می شوند. این مبتلایان به آسم به دلیل اسپاسم عضلات دیواره راه های هوایی به حمله آسم دچار می شوند و التهاب ندارند.
این افراد بهتر است 15 تا 20 دقیقه قبل از شروع ورزش از اسپری سالبوتامول استفاده کنند.
دیگر مبتلایان به آسم یا به همین ترتیب یا با افزایش دوز داروهای کنترل کننده (کورتیکواستروئیدها) می توانند از اسپاسم راه های هوایی پیشگیری کنند. داروهای کنترل کننده جلوی تشدید اسپاسم به دلیل التهاب را می گیرند. همچنین توصیه می شود پیش از شروع ورزش به آرامی خود را گرم کنید.


منبع: کتاب خودمراقبتی در ناخوشی های جزئی - وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی