موضوعات

درمان تهوع و استفراغ در بزرگسالان

راه های درمان تهوع و استفراغ

  • در بزرگسالان عموما تهوع و استفراغ ظرف کمتر از 12 ساعت بهبود میابد. اگر چند ساعت استراحت کنید و به جز جرعه هایی از آب هیچ نخورید ممکن است تهوع و استفراغ خود به خود برطرف شود. استفراغ مکرر شدید یا استفراغ خون، نیاز به مراجعه سریع به پزشک یا بخش اورژانس دارد.
  • بعد از گذشت 8 ساعت از شروع تهوع و استفراغ نوشیدن مایعات برای جلوگیری از بروز کم آبی در فرد اهمیت زیادی دارد. وجود اسهال منجر به از دست دادن سریعتر و بیشتر مایعات بدن می شود و ممکن است نیاز به تحویز سرم و دارو باشد.استفاده از مایعات بدون افزودنی، بهترین گزینه برای شروع است. آب، آبگوشت صاف شده، آب میوه (اگر اسهال وجود دارد از آب سیب و آب مرکبات پرهیز کنید)، عرق زنجبیل یا مایعات جبران کم آبی مثل او آر اس همگی گزینه های قابل قبولی هستند. جرعه های کوچک مایع به احتمال بیشتری در معده می مانند.
  • مصرف مایعات را با دو قاشق غذا خوری در هر دقیقه شورع کنید. مصرف مقادیر بیشتر ممکن است بروز مجدد استفراغ را تحریک کند.
  • بهتر است طی 24 ساعت اول از محصولات لبنی استفاده نشود. اگر نوشیدن شیر اسهال را بدتر می کند تا بهبودی کامل از مصرف آب پرهیز کنید.
  • بهتر است تغذیه را با غذاهای کربوهیدرات دار مثل نان تست ، برنج و سیب زمینی آغاز کنید.
  • از غذاهای پر ادویه و سنگین تا بهبودی کامل پرهیز کنید.
  • می توانید برای بهبود تهوع از داروی بدون نسخه دیمن هیدرینات استفاده کنید. از دکتر داروساز در مورد این دارو راهنمایی بخواهید. دیمن هیدرینات در زمان بارداری بی خطر است. اشکال دارویی دیمن هیدرینات به شکل قرص ، قرص جویدنی و شیاف موجود است. این دارو نوعی آنتی هیستامین است و باعث خواب آلودگی می شود.


گاهی برای اسهال شدید نیاز است داروی بدون نسخه مصرف کنید. این دارو فقط چند روز باید مصرف شود و به خصوص برای فردی که مجبور است با وجود بیماری از خانه بیرون رود، مفید است. از دکتر داروساز بخواهید این دارو را به شما بدهد و نحوه مصرف را به شما آموزش دهد. اگر تب بالا دارید یا خون در مدفوع تان وجود دارد نباید این داروها را مصرف نکنید و باید به پزشک مراجعه کنید.

اگر به دلیل دیگر مشکلات سلامت به طور منظم دارو مصرف می کنید، سعی کنید داروی خود را با جرعه ای آب بخورید.
اگر دو روز یا بیش تر از دارو را نتوانسته اید بخورید باید به پزشک مراجعه کنید تا از وی مشورت بگیرید .
افراد مبتلا به دیابت که انسولین مصرف می کنند ممکن است در صورت بروز اسهال و استفراغ بسیار بدحال شوند و باید زود به بیمارستان مراجعه کنند.


منبع: کتاب خودمراقبتی در ناخوشی های جزئی - وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی