موضوعات

جلوگیری از خفگی در کودکان

راه های پیشگیری از بروز خفگی در کودکان


# اسباب بازی ها را متناسب با سن کودک انتخاب کنید. اسبا ب بازی هایی که قطعات کوچک و جداشدنی دارند، در اختیار کودکان کمتر از 6- 5 سال قرار ندهید. معمولاً بعد از این سن کودک اسباب بازی را در دهانش نمی گذارد.

# هدایایی را که دوستان و آشنایان به کودک می دهند بازبینی کنید و پس از اطمینان از ایمنی آ نها را در اختیار کودک قرار دهید.

# اطمینان حاصل کنید که اشیاء کوچک مانند تیله ها، بادام زمینی و اسباب بازی های کوچک، خارج از دسترس کودکان زیر 3 سال نگهداری می شوند تا نتوانند آنها را ببلعند.

# هیچ گاه از لیوان و فنجان به عنواان جایی برای نگه داری اشیای کوچک استفاده نکنید، چون ممکن است کودک ندانسته آ نها را بردارد و به جای نوشیدنی سر بکشد.

# کودکان بزرگتر را تسویق کنید تا اسباب بازی های خود را به دور از همبازی های كوچکتر خود نگهدااری کنند.

# به کودکان غذاهایی مناسب سنشان بدهید، غذاهایی مانند ذرت بو داده، انگور، بادام زمینی، آجیل و سوسیس برای کودکان زیر 3 سال مناسب نیست. در صورت مصرف این خوراکی ها آن ها را به قطعات کوچک تقسیم کنید و به کودکان بگویید غذای خود را خوب بجوند.

# موقع نوشیدن مایعات حواستان به كودكان باشد.

# به کودکان بیاموزید هنگام غذا خوردن، بازی و جست و خیز نکنند و ندوند.

# بندهاي کشیده شده در پرده ها و کرکره ها را کوتاه کنید و دور از دسترس كودكان نگه دارید.

# حیوانات، به ویژه گربه ها، را بیرون از اتاق خواب نگهداری کنید و از یک توری بر روی کالسکه کودک استفاده نمایید.

# دوره های آموزشی کمک های اولیه را بگذرانید، با این کار در بحران می توانید جان کودکتان را نجات دهید.


اقدامات لازم در صورت بروز خفگی در کودکان


$ جسم خارجی م یتواند موجب انسداد خفیف تا شدید راه هوایی شود. در انسداد خفیف کودک می تواند سرفه كند و از خود صداهایی تولید نمايد. زمانی که انسداد شدید باشد، كودك قادر به سرفه کردن و یا تولید هیچ صدایی از خود نمی باشد.

$ اگر انسداد راه هوایی با جسم خارجی خفیف است، مداخله نکنید. کودک را از نظر پیشرفت به طرف انسداد راه هوایی شدید تحت نظر بگیرید و به او اجازه دهید با سرفه کردن راه هوایی خود را پاک نماید.

$ اگر انسداد راه هوایی با جسم خارجی شدید است(كودك قادر به تولید هیچ صدایی نیست) بایستی برای رفع انسداد دست بکار شوید.

$ در كودكان بالاي یک سال، قسمت تحت ديافراگمي شكم را فشار دهيد (ضربات زیرشکمی دیافراگمی) تا اینکه جسم خارجی بیرون رانده شده و یا كودك پا سخی به تحر کیات ندهد. در پشت کودک قرار گیرید، هر دو دست را بر روی شکم و زیر قفسه سینه کودک به یکدیگر قلاب کنید. در حالی که پشت کودک به جایی سفت مثل پشتی صندلی یا سینه شما تکیه دارد، ضربه ای محکم و سریع به شکم او وارد کنید. با این کار فشار داخل شکم بالا می رود و دیافراگم را به بالا می راند و در نتیجه فشار داخل قفسه سینه به طور ناگهانی بالا می رود و جسم خارجی از داخل راه تنفسی به بیرون می جهد.

$ در صورت نیاز احیای کودک را شروع کنید.

$ اگر کودک جسمی را بلعید حتی اگر بدون علامت باشد، باید فوراً به اورژانس بيمارستان برده شود. پزشک می تواند با کمک تصاویر رادیولوژی محل جسم خارجی را مشخص کند و با کمک ابزار مناسب جسم را با دقت خارج کند.

$ اگر کودک قادر به صحبت کردن یا گریه کردن نباشد و رنگش به دلیل نرسیدن اکسیژن، آبی یا خاکستری کم رنگ شده باشد مشخصه انسداد کامل راه تنفسی است.

$ اگر کودک دچار گرفتگی گلو شده ولی به نظر نمی رسد که راه تنفسی او به طور کامل مسدود شده باشد، باز هم باید خیلی سریع به بیمارستان رسانده شود و همواره باید یک نفر مراقب کودک باشد. اگر انسداد بطور کامل برطرف شود، باز هم نیاز به بررسی های پزشکی وجود دارد.


آموزش احیا در کودکان


در کودکان زیر کیسال بدلیل کبد نسبتاً بزرگ که بطور کامل توسط دنده ها حفاظت نمی شود، مانور هایملیش به دليل عوارضي كه ممكن است براي كبد و طحال شیرخوار ایجاد كند توصیه نمی شوود. در شیرخواران، دوره های

پنج ضربه به پشت و متعاقب آن پنج بار فشردن قفسه سینه را تا زمانی که جسم خارجی بیرون رانده شده و یا شيرخوار بیهوش شود ادامه دهید.

باید فردی آگاه به عملیات احیای قلبی ریوی این مانورها را انجام دهد پس باید این عملیات را بخوبی بیاموزید.

اگر کودک بیهوش شود، عملیات احیا را با ماساژ قلبی (بدون اینکه نبض را چک کنید) شروع کنید. بعد از 30 ماساژ قلبی، راه هوایی را باز کنید. اگر جسم خارجی را می بینید

آنرا خارج سازید ولی از جستجوی کورکورانه دهان با حرکات پارویی انگشت پرهیز کنید چرا که ممکن است با اینکار جسم خارجی را بیشتربه سمت حلق برانید و یا سبب آسیب حلق شوید. دو بار تنفس بدهید و دوره های ماساژ قلبی و تنفس دادن را تا زمان کیه جسم خارجی بیرون رانده شود ادامه دهید. بعد از دو دقیقه، اگر هنوز کسی به اورژانس خبر نداده است، اورژانس را خبر کنید.
منبع : کتاب بچه های کوچک، آسیب های بزرگ ،وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي ، اداره سلامت کودکان