موضوعات

واکسن چیست و چرا باید واکسیناسیون انجام شود؟

ایمن سازی یا واکسیناسون چیست؟

واکسن، میکروب ضعیف شده، زنده، کشته شده یا سم ضعیف شده میکروب یا بخشی از اجزای بدنه میکروب است که طبق برنامه ای خاص به صورت خوراکی یا از راه های دیگر آن را به بدن انسان وارد می کنند تا ایجاد آنتی بادی های محافظ در مقابل بیماری ها را تحریک کند و به این ترتیب فرد واکسینه در برابر بیماری در صورتی که در معرض آن قرار بگیرد، مصون می شود. واکسن در سنین بسیار پایین به کودکان تجویز می شود. افسانه های زیادی در مورد ایمن سازی وجود دارد و بعضی از والدین درباره ایمن سازی کودکان شان نگران هستند. این بخش حاوی اطلاعاتی است که به این نگرانی ها پاسخ می دهد؛ البته شما باید پیش از واکسیناسیون کودک تان، در مورد برنامه ایمن سازی با پزشک تان یا مراقب سلامت درمراکز بهداشتی درمانی گفتگو کنید.
ایمن سازی بی خطر است و تنها دلیل محکمی که می تواند مانع از واکسیناسیون شود شرایط نوزاد و نظر پزشک است. ایمن سازی در پیشگیری از بسیاری بیماری ها که می توانند باعث وخامت حال و حتی مرگ شوند، مؤثر است و در چند دهه اخیر این بیماری ها که زمانی شایع بودند به دلیل واکسیناسیون دیگر به ندرت مشاهده می شود. حتی کسانی که واکسن نزده اند به این دلیل که از تعداد افراد حامل عامل بیماری کاسته شده است و میزان انتقال تقلیل یافته، از مزایای آن بهره مند شده اند. ، سرخک، اوریون B ایمن سازی در مقابل دیفتری، فلج اطفال، کزاز، هپاتیت ب، سیاه سرفه، هموفیلوس آنفلوآنزای تیپ و سرخجه برای همه کودکان توصیه می شود.
واکسن سایر بیماری ها مطابق با برنامه ایمن سازی برای افرادی تجویز می شوند که خطر ابتلا به آنها با سفر به نواحی دیگر دنیا وجود دارد. بعضی کودکان پس از واکسیناسیون عوارض جزیی پیدا می کنند که به آسانی در خانه قابل کنترل است.

بعد از تزریق واکسن چه اقداماتی باید در منزل انجام داد؟

  • بسیاری از نوزادان در محل تزریق درد دارند. در محل تزریق ممکن است قرمزی، ورم یا توده ایجاد شود. ساعت اول بعد از تزریق واکسن می توان با کمپرس سرد این عوارض را درمان کرد. می توان در زمان 24در دقیقه در محل تزریق نگه داشت. 5 بیداری کودک مقداری یخ را در پارچه ای پیچید و هر ساعت به مدت اکثر واکنش های موضعی ظرف چند روز بهبود می یابد، هرچند گاهی توده هایی کوچک باقی می ماند که باید پزشک آن را ببیند.
  • تب خفیف به دنبال واکسیناسیون شایع است. تجویز قطره استامینوفن هر4 ساعت توصیه می شود. تعداد قطرات استامینوفن می تواند دو برابر وزن کودک باشد. مثلا اگر وزن کودک 10 کیلوگرم است باید هر 4 ساعت به او 20 قطره استامینوفن بدهید.
  • گاهی بیماری خفیف با علایم آبریزش از بینی، تب خفیف و بثورات قرمز صورت و بدن7 تا 10 روز پس از تزریق واکسن سرخک، سرخجه و اوریون (MMR) رخ می دهد.
منبع: کتاب خودمراقبتی در ناخوشی های جزئی – وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی – معاونت بهداشت