موضوعات

یبوست در کودکان

یبوست تعریف های متنوعی دارد، ولی اگر کودک نتواند اجابت مزاج کند یا اگر هنگام اجابت مزاج درد محسوسی داشته باشد، باید اقدامی برای رفع مشکل انجام شود. اغلب کودکان برای اجابت مزاج، زور می زنند. اگر این تلاش دردناک نباشد جای نگرانی وجود ندارد. کودکان همانند بزرگسالان، می توانند عادت های اجابت مزاج متفاوتی داشته باشند. لازم نیست کودک روزانه اجابت مزاج داشته باشد. سفتی مدفوع به میزان دریافت آب و فیبر و نیز سلامت کلی کودک بستگی دارد. کودکان شیر مادرخوار، ممکن است دفعات کمتری اجابت مزاج داشته باشند البته در هفته اول، باید انتظار داشت اجابت مزاج روزانه داشته باشند. هر تغییر در رژیم غذایی به خصوص از شیر مادر به شیر مصنوعی یا شروع شیر گاو یا غذای جامد، می تواند به سخت شدن موقت اجابت مزاج منجر شود. این تغییرات معمولا به خودی خود اصلاح می شوند. یبوست باعث تب نمی شود.

علائم همراه با یبوست

  • اجابت مزاج با فواصل زیاد
  • درد در هنگام اجابت مزاج
  • مدفوع سخت و پشکل مانند
  • ناتوانی در اجابت مزاج
  • بریدگی های کوچک در مقعد (شقاق)
  • دردهای شکمی گذرا


درمان یبوست در کودکان زیر 6 ماه

یبوست در این گروه سنی بسیار نادر است. بنابراین اگر به نظر می رسد شیرخوار دچار یبوست است باید پزشک کودک را ببیند.

درمان یبوست در کودکان 6 تا 12 ماه

کودک تان را تشویق کنید آب و آب میوه هایی مانند آب آلو، گلابی و سیب را بیشتر بنوشد. آب میوه ها را بدون رقیق کردن آن با آب، به کودک تان بدهید.
اگر کودک شما غذای جامد می خورد، غذاهای پرفیبر نظیر غلات (سبوس، گندم)، آلوها، لوبیا و گلابی را دربرنامه غذایی وی افزایش دهید.
کودک تان را تشویق کنید تا جایی که می تواند فعال باشد و جنب وجوش داشته باشد. ورزش می تواند به این وضع کمک بسزایی داشته باشد و سلامت عمومی کودک را بهبود بخشد.
هر گونه استفاده مرتب از مسهل ها باید تحت نظارت پزشک صورت گیرد. گاهی کودکان برای اجابت مزاج به کمک نیاز پیدا می کنند. استفاده از شیاف گلیسیرین، درمان ساده و اثربخشی به شمار می آید.
اگر از روغن های ملین خوراکی استفاده می کنید یک تا دو قاشق غذاخوری به هنگام خواب کافی است.

درمان یبوست در کودکان بالای یک سال

کودک را تشویق کنید آب بیشتری بنوشد و از آب میوه هایی مثل آب آلو، هلو، گلابی و سیب بیشتر استفاده کند .
فیبر رژیم غذایی کودک را به کمک سبوس و غلات افزایش دهید. افزایش میزان میوه ها و سبزیجاتی که کودکان میخورند نیز مفید باشد.
اگر واداشتن کودک به خوردن غذاهای پرفیبر دشوار است، می توانید با مشورت پزشک از فیبر پسیلیوم به جای آن استفاده کنید. سعی کنید با مخلوط کردن فرآورده های پسیلیومی با آب پرتقال یا دیگر غذاها، مزه آن را تعدیل کنید. .
زود به سمت مسهل ها و شیاف ها نروید. این محصولات فقط برای مدت کوتاه قابل استفاده هستند. یبوست به راه حل طولانی مدت نیاز دارد.
تنها در کوتاه مدت از مسهل ها استفاده کنید. اگر منظم به مسهل نیاز پیدا می شود باید به پزشک مراجعه کرد.
اگر کودک در آغاز اجابت مزاج، مشکل دارد می توان از شیاف گلیسیرین کودکان استفاده کرد. اگر قرار است از مسهل خوراکی استفاده کنید، شربت شیرمنیزی پیشنهاد می گردد. در این خصوص با پزشک مشورت کنید. از پزشک خود بخواهید در انتخاب محصول مناسب برای درمان خانگی به شما کمک کند.


منبع: کتاب خودمراقبتی در ناخوشی های جزئی - وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی