موضوعات

آمادگی های لازم قبل از باردار شدن


معمولا خانم ها پس از سپری شدن 4 تا 8 هفته از بارداری متوجه حاملگی خود می شوند. در حالیکه هفته های اول بارداری از اهمیت بالایی برخوردار است.
سلامت عمومی بدن و آمادگی جسمانی قبل از باردار شدن بسیار حائز اهمیت است. کسانی که از بیمازی مزمن مانند بیماری های قلبی ، صرع ، دیابت ، مشکلات کلیوی و ... رنج می برند باید پیش از باردار شدن این موضوع را با ماما یا پزشک در میان بگذارند.
مصرف مکمل های دارویی مانند اسیدفولیک در خانم هایی که قصد باردار شدن دارند و یا مادران باردار در ماه های اول و دوم بسیار ضروری است . کمبود اسیدفولیک موجب ایجاد نقص مادرزادی در دستگاه عصبی کودک می شود.

خانم هایی که قصد بارداری دارند بهتر است مواد غذایی غنی از اسید فولیک را در برنامه غذایی خود قرار دهند. و یا مصرف مکمل اسیدفولیک را از سه ماه قبل از اقدام به باردار شدن خود شروع کنند.
میزان اسید فولیک مورد نیاز در یک فرد بزرگسال روزانه 400 میکروگرم است.

نیازبه اسیدفولیک در دوران بارداری و شیردهی دوبرابر می شود.

همچنین افرادی که دچار کم خونی داسی شکل یا سرطان هستند نیاز بیشتری به اسیدفولیک دارند. اسید فولیک در اثر نگهداری مواد غذایی در دمای اتاق و پختن به میزان زیادی از بین می شود .مواد غذایی غنی از اسید فولیک

  • جگر ، قلوه و گوشت بدون چربی
  • در حبوباتی مانند لوبیا قرمز ، لوبیا سفید ، سویا و سبوس گندم
  • در سبزیجاتی چون اسفناج ، کلم ، کاهو ، مارچوبه ، آرتیشو
  • میوه هایی مانند آب پرتقال تازه و موز
  • میزان کمی در زرده تخم مرغ و شیر

در صورتی که شما یک غذای حاوی حبوبات به همراه نان سبوس دار مصرف کنید مثل خوردن یک کاسه آبگوشت پر از جبوبات با نان سنگک را به همراه ماست و 1 فنجان اسفناج میل کنید و در بین روز ماءالشعیر بنوشید ، میزان مورد نیاز اسیدفولیک بدن شما تامین خواهد شد.

واکسن ها

اگر از آخرین تزریق واکسن کزار فرد 10 سال گذشته است باید قبل از اقدام به باردار شدن واکسن مربوطه را دریافت کند.

در صورتی که فرد نسبت به بیماری سرخجه ایمنی ندارد یعنی واکسن نزده و یا قبلا مبتلا نشده است ، باید واکسن سرخجه را 3 ماه قبل از اقدام به باردار شدن تزریق نماید.رسیدن به وزن ایده آل
حداقل سه ماه بعد از باردار شدن بایستی به وزن مناسب برسید . در زمان بارداری سلامت جنین تا حد زیادی به تعادل وزن مادر بستگی دارد . چاقی با افزایش میزان عوارض بارداری همراه است . در موارد چاقی مادر ،میزان ابتلا به فشار خون ، مسمومیت حاملگی ، دیابت بارداری و ... افزایش میابد.