موضوعات

قبل از بارداری چه ویتامین هایی باید دریافت کنیم؟

هیچ وقت برای شروع بهبود شرایط فیزیکی بدن دیر نیست و بهترین زمان برای این اقدام قبل از اقدام به باردار شدن است. دریافت روزانه ویتامین های مورد نیاز بدن قبل از بارداری به شما کمک می کند تا علاوه بر حفظ سلامت خودتان و گذراندن دوره بارداری در سلامت کامل ، رشد و نمو جنین را نیز بهبود بخشد.

فواید دریافت ویتامین ها قبل از باردار شدن:

 • کاهش بروز تهوع و استفراغ :

ویتامین B6 در کاهش حالت تهوع و استفراغ موثر است. زنانی که در دوران قبل از بارداری ، به خصوص هفته های بسیار نزدیک به لقاح ویتامین B6 دریافت کرده اند در سه ماهه اول بارداری تهوع و استفراغ کمتری دارند.

 • افزایش احتمال باروری :

با دریافت ویتامین ها ، علاوه بر اینکه جنین سالم تری خواهید داشت ، همچنین احتمال باردار شدن در همین ماه های اول بیشتر می شود.

 • کاهش خطر عوارض جنینی:

دریافت فولیک اسید از سه ماه قبل از بارداری و در سه ماهه اول بارداری ، احتمال ابتلای جنین به مشکلات مغزی و نخاعی را ببه میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

انتخاب بهترین ویتامین ها
قبل از مصرف قرص های مولتی ویتامین به ویتامین های موجود و مقادیر آنها که پشت قوطی قرص درج شده توجه کنید.

 1. فولیک اسید 600 mg : از آنجایی که مغز و نخاع جنین در هفته های اول بارداری شکل می گیرد ، دریافت مقادیر کافی فولیک اسید در هفته های ابتدایی بارداری و نیز قبل از باردار شدن ضروری است. همچنین می توانید از مواد غذایی حاوی فولیک اسید استفاده کنید. زنانی که در خانواده شان سابقه وجود اختلال مغزی ، نخاعی وجود دارد نیاز بیشتری به مصرف فولیک اسید دارند.
 2. کلسیم 150 mg : یادتان باشد علاوه بر خودتان ، سری جدیدی از استخوان ها (استخوان جنین )در بدن شما در حال شکل گیری است. پس دریافت کلسیم کافی برای رشد جنین و حفظ سلامت مادر ضروری است. تمام زنان در سنین 19 تا 50 روزانه به 1000میلی گرم کلسیم نیاز دارند.
 3. آهن 27 mg : آهن برای تکامل سلول های استخوانی جنین نیاز است.
 4. ید 150 mg : ید برای تکامل مغز و تیروئید جنین استفاده می شود. البته در ایران ید به نمک و نان اضافه می شود. به هر حال دریافت مقادیر کافی ید در این دوران ضروری است.
 5. ویتامین B6: این ویتامین برای درمان وپیشگیری از تهوع صبحگاهی نقش مهمی ایفا می کند. داروهای تجویز شده برای درمان تهوع صبحگاهی در دوران بارداری شامل ویتامین B6 ( پیریدوکسین ) و داکسی لامین ( نوعی آنتی هیستامین ) است.
 6. اسید چرب امگا 3 : امگا 3 برای تکامل مغز جنین بسیار اهمیت دارد. این ماده در اکثر مولتی ویتامین ها وجود ندارد و نیاز است که شما آن را جداگانه دریافت کنید. از ماما یا پزشک خود بخواهید قرص امگا 3 برایتان بنویسد.
 7. ویتامین A : ویتامین آ در مقادیر بالا می تواند مسمومیت ایجاد کند در نتیجه مصرف بیشتر از 10.000 واحد (IU ) توصیه نمی شود.
 8. ویتامین D 600 واحد :ویتامین دی و کلسیم با هم برای تکامل استخوان های جنین و حفظ سلامت مادر مورد نیاز هستند. برای تعیین اینکه آیا دچار کمبود ویتامین D هستید یا خیر نیاز به انجام آزمایش است.
 9. روی 11 mg : روی در تکامل سیستم ایمنی و تقسیم سلولی نقش دارد.
 10. مس 0.9 mg : این عنصر در سلامت و تکامل سلول های خونی ، سیستم ایمنی و استخوان ها موثر است.
 11. ویتامین C 85 mg : دریافت این ویتامین به جذب بهتر آهن کمک کرده ، سیستم ایمنی را تقویت می کند و شما را در مقابل بیماری ها محافظت می کند. البته دریافت بیش از اندازه این ویتامین نیز مضراتی در پی دارد.

در مصرف مولتی ویتامین خود با مشکل مواجه شده اید؟
پس از انتخاب مولتی ویتامین مورد نظر ممکن است در استفاده از آن دچار یکی از مشکلات زیر شوید:

 • مشکل در بلع

بلعیدن برخی قرص ها و کپسول ها به خصوص کلسیم به علت بزرگی برای بعضی افراد اندکی دشوار است. اگر امکان دارد ، قرص را همراه با یک تکه نان و یا همراه با غذا بخورید.

 • حالت تهوع

سعی کنید قرص را همراه غذا بخورید. همچنین می توانید شب و قبل از خواب قرصتان را میل کنید. اگر هیچ یک از این راه کارها باعث بهبودی نشد ، با پزشک خود مشورت کنید.

 • یبوست و نفخ

این مشکل می تواند به دلیل وجود آهن در قرصتان باشد. در رژیم غذایی خود از مواد حاوی فیبر و مایعات فراوان استفاده کنید. فعالیت فیزیکی نیز تاثیر زیادی در بهبود این وضعیت دارد.

تذکر!
هرگز میزان ویتامین مصرفی را سر خود افزایش ندهید. ویتامین ها همان قدر که ضروری و مفید هستند ، تجمع مقادیر اضافی آنها در بدن می تواند مضر باشد و مسمومیت ایجاد کند.