موضوعات

توصیه های خانگی برای درمان زردی نوزادان

علت زردی نوزاد چیست؟

در هفته اول بعد از تولد ، بسیاری از نوزادان به ویژه نوزادان نارس دچار زردی می شوند که اغلب در روز دوم یا سوم زندگی شروع و تا روز دهم برطرف می شود. این مسئله در اکثر موارد مشکلی ایجاد نمی کند.
این مسئله باعث زرد رنگ شدن پوست و چشم ها می شود. این وضعیت بیماری نیست و معمولا به این علت رخ می دهد که کبد نوزاد هنوز به قدر کافی بالغ نشده که بتواند ماده ای به نام بیلی روبین را بشکند. اگر سطح بیلی روبین به طور غیر طبیعی بالا نرود ، زردی به فرزند شما آسیبی نمی رساند به طوری که بیشتر زردی ها به درمان نیاز ندارند. اما اگر سطح بیلی روبین در خون نوزاد از حد مشخصی بالاتر رود ممکن است باعث ایجاد عوارض غیر قابل برگشت در سیستم عصبی مرکزی و مغز وی گردد. بنابراین با مشاهده هر گونه علائم زردی باید حتما به پزشک مراجعه کنید.

راه های درمان زردی نوزاد

پس از تولد اندکی طول می کشد تا اندازه شیر مادر افزایش یابد. در این مدت باید با تغذیه مداوم شیرخوار ، تحریک مناسب برای پستان جهت افزایش تولید شیر را ایجاد کرد. دفعات بیشتر شیردهی می تواند به دفعات بیشتر اجابت مزاج شیرخوار منجر شود. این دو عامل به پایین نگه داشتن میزان بیلی روبین کمک می کند.
اگر شیردهی به نوزاد برای شما دشوار است ، شیوه های صحیح شیردهی را یاد بگیرید. هرگز شیر دادن به نوزاد را متوقف نکنید. شیر مادر بهترین غذا برای شیرخوار و درمان زردی است.
در صورت بروز زردی شدید ممکن است پزشک توصیه کند تا نوزاد زیر نوز آبی رنگ در بیمارستان قرار گیرد.(نور درمانی) هرچند نور خورشید به درمان زردی کمک می کند اما توصیه نمی شود نوزاد را مستقیما در معرض آفتاب قرار دهید. در موقع نور درمانی چشم و آلت تناسلی نوزاد را بپوشانید.
به نوزاد خود به دفعات بیشتری شیر به خصوص شیر مادر دهید. این کار باعث می شود نوزاد شما به دفعات بیشتری اجابت مزاج داشته باشد و احتمال جذب بیلی روبین از روده های کمتر می شود. دادن آب یا آب قند کمکی به کاهش زردی نمی کند بلکه مصرف شیر مادر را نیز کم می کند. بنابراین از انجام این کار پرهیز کنید.
امروزه آزمایشگاه ها نتیجه آزمایش سطح بیلی روبین را در اسرع وقت به شما تحویل می دهند.

منبع: کتاب خودمراقبتی در ناخوشی های جزئی – وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی – معاونت بهداشت