موضوعات

ناگفته هایی در مورد شیردهی

آیا مادر شیرده باید رژیم غذایی خاصی داشته باشد؟

رژیم مادر چندان روی ترشح شیرش تاثیری ندارد. یعنی به طور کلی مادران در هر شرایطیقادرند شیری تولید کنند که از تظر کمی و کیفی رشد و سلامتی شیرخوارشان را تامین کند. همچنین مادران لازم نیست حتما شیر بخورند تا شیر داشته باشند. مادران شیرده باید برای پیشگیری از برداشت بیش از حد کلسیم از استخوان هایشان منابع کلسیم بیشتری بخورند. ساده ترین منبع کلسیم شیر گاو است. می توان به جای شیر از ماست یا دوغ ، کشک و پنیر نیز استفاده کرد.

آیا مادران شیرده باید از خوردن همه دارو ها پرهیز کنند؟

مصرف بسیاری از دارو ها در دوران بارداری ممکن است بر روی تکامل و رشد جنین تاثیر بگذارند. همچنین برخی دارو ها در شیر مادر ترشح شده و در صورت شیردهی این دارو به بدن نوزاد نیز وارد می شود. بنابراین قبل از مصرف هر دارویی به پزشکتان اطلاع دهید که در حال شیردهی هستید تا دارویی به شما بدهد که در دوران شیردهی منع نداشته باشد.

آیا شیرخوار روزانه همیشه به یک مقدار شیر می خورد؟

خیر . شیرخواران هر 4 تا 6 هفته یک " جهش رشدی" را تجربه می کنند و ممکن است مادران احساس کنند که شیرشان برای سیر کردن شیرخوار کافی نیست. این تصور اشتباه است. شیرخوار تنها در این زمان نیاز به تغذیه بیشتر دارند بنابراین هر چقدر و هر زمان که نوزاد شیر خواست باید به او شیر بدهید حتی اگر هر نیم ساعت مجددا درخواست شیر کند. وقتی شما دفعات شیردهی را افزایش دهید ، غدد شیری پستان به آن پاسخ می دهند و میزان شیر تولیدی را ظرف 1 تا 2 روز به سطح مورد نیاز می رسانند.

علت درد نوک پستان

درد نوک پستان پس از شروع شیردهی بسیار شایع است. تکنیک نامناسب شیردهی ، وضعیت نادرست بغل کردن و به پستان گرفتن شایع ترین ترین علت درد نوک پستان بلافاصله بعد از زایمان است. نوک پستان معمولا ظرف یک هفته به این شرایط عادت می کند. گاهی درد نوک پستان به دلیل عفونت قارچی است که باید درمان شود. در این صورت در دهان نوزاد نیز نقاط سفید رنگی دیده می شود که حتی با کشیدن انگشت روی زبان نیز پاک نمی شوند. این نقاط سفید را باید از باقی مانده شیر در دهان نوزاد افتراق داد.

آیا لازم است قبل از هر بار شیر داردن نوک پستان را شست؟

پاک کردن نوک پستان با آب معمولی طی استحمام روزانه کافی است و شستن بیش از حد نوک پستان با استفاده از مواد شوینده و صابون یاعث خشک شدن و بروز زخم نوک پستان می شود.

منبع: کتاب خودمراقبتی در ناخوشی های جزئی – وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی – معاونت بهداشت