موضوعات

می خواهم کودکم را از شیر بگیرم.

تداوم تغذيه با شيرمادر تا پايان دو سالگي توصيه مي شود. تصميم در مورد از شير گرفتن بستگي به شرايط جسمي رواني مادر و كودك و ويژگي هاي خانواده دارد. بهترين روش از شير گرفتن، تدريجي است كه همراه با عشق و علاقه و در طي چند ماه اتفاق افتد. بنابراين بعد از دو سال كامل كه كودك از شير مادر بهره مند شده و 5 وعده در روز (3 وعده غذاي اصلي و 2 ميان وعده ) غذا مي خورد و مايعات را هم با ليوان مي نوشد مي توان 2-1 وعده شير پاستوريزه يا آب ميوه را جايگزين شير مادر نمود كه بايد با ليوان يا فنجان به شيرخوار داده شود. هر 3-2 روز يك بار، نبايد بيش از يك وعده شيردهي را حذف كنيد. در اين زمان خودتان پيشنهاد شير دادن نكنید و اگر زماني هم كودك تمايل به شير خوردن داشت از او دريغ ننمايد، به ويژه هنگام بيماري كودك (كه فقط اشتها به خوردن شير دارد و غذاي ديگري را تحمل نمي كند.) از شير گرفتن نبايد در زمان بيماري و استرس باشد. در اين روش چون از شير گرفتن آرام آرام است مشكلات عصبي رواني و تغييرات هورموني مادر كه در يكباره از شير گرفتن اتفاق مي افتد به وجود نمي آيد و كودك نيز دچار ضربه رواني نمي شود. به اين ترتيب كودك كم كم علاقه به شير خوردن را از دست مي دهد و ممكن است خودش يكباره آن را كنار بگذارد

رعايت اين توصيه ها هنگام از شير گرفتن كمك كننده است :
1. نسبت به از شير گرفتن انعطاف پذير باشيد. اگر كودك اصرار دارد موقع خواب شير بخورد به او بدهيد تا وقتي كه كودك آماده از شير گرفتن شود. قبل از خواب و صبح هنگام بيدار شدن شير خودتان را به كودك بدهيد. به تدريج وعده هاي شير قبل و بعد از ظهر را كم كنيد. يعني فاصله شير دادن ها را بيشتر نماييد تا خود به خود يك وعده شيردهي حذف شود. طول مدت شيرخوردن در يك وعده را مي توانيد كوتاه كنيد، اين كار در كودكان بالاي 2 سال موثر است. در مورد كودكاني كه سن بيشتري دارند به تعويق انداختن شيردهي راحت تر است و اين كار براي كودكي كه بطور نامنظم شير مي خورد مناسب تر است. و بالاخره وعده هاي شير خوردن در ساعات شب را به ترتيب يك شب در ميان و دو شب در ميان كنيد تا خود كودك ديگر تقاضاي شير نكند.
2. اگر در صندلي يا محل مخصوصي به كودك شير مي داديد ديگر از اين محل استفاده نكنيد تا كودك به ياد شير خوردن نيافتد و تقاضاي شير خوردن نكند. برنامه هميشگي روزانه را عوض كنيد. مثلا" اگر او را از مهد كودك بر مي داريد به جاي اينكه منزل بياييد، به فروشگاه يا پارك برويد تا كودك سرگرم شود و هوس شير خوردن نكند. سرگرمي هاي جديد برايش پيدا كنید(مثل خواندن كتاب يا قصه گفتن، اسباب بازي جديد، راه بردن، سواري، مشاهده ساير كودكان) و حواس او را پرت كنيد. زمان شير خوردن او را پيش بيني كنيد و يك ميان وعده يا يك نوشيدني مورد علاقه او را به همراه داشته باشيد. مي توانيد او را به محل مورد علاقه اش ببريد تا شير خوردن را فراموش كند.
3. در صورت امكان از ساير افراد خانواده كمك بگيريد. هنگامي كه مي خواهيد شير دادن وعده صبح را قطع كنيد سعي كنيد زودتر از او از خواب بيدار شويد تا هنگام بيدار شدن كودك، همسرتان يا يكي ديگر از اعضاي آشناي خانواده در كنارش باشد.اگر كودك موقع بيدار شدن شير مي خواهد پدرش كمك كند و و او را براي صبحانه همراه خود ببرد و غذاي مورد علاقه اش را به او بدهد. غذاهايي كه به كودك مي دهيد سالم و از نظر ارزش غذايي كامل باشد.
4. اجازه ندهيد كودك شما را بدون لباس ببيند و هوس شير خورن كند.
5. اگر كودك آشفته است ، گريه مي كند و شير مي خواهد و مادر نمي تواند او را به هيچ طريقي آرام كند از شير گرفتن سريع بوده و يا روش ديگري بايد بكار بگيريد.

منبع : وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی - یونیسف