موضوعات

Lop ear یا گوش آویخته در نوزادان چیست؟

ناهنجاری های گوش در کودکان

به طور کل 15 تا 20 درصد نوزادان با نوعی ناهنجاری در گوش خارجی به دنیا می آیند. بسیاری از این ناهنجاری ها در طول زمان و با رشد کودک بهبود میابند. در مقابل بسیاری دیگر تا پایان عمر به همین شکل باقی می مانند. ناهنجاری های آناتومیک از این قبیل می توانند هم از نظر عملکرد و هم از نظر عاطفی تاثیرات منفی زیادی بر کودک بگذارند.
بسیاری از ناهنجاری های آناتومیک گوش در صورتی که در دوره نوزادی تشخیص داده شوند ، بدون نیاز به جراحی در بزرگسالی ، قابل درمان اند. نوزادان تازه متولد شده هنوز مقادیر زیادی استروژن مادری را در سیستم گردش خون خود دارند. این مسئله باعث می شود بسیاری از غضروف های بدنشان به خصوص غضروف های لاله گوش برای مدتی نرم باقی بمانند.

گوش آویزان یا گوش آویخته در نوزاد چیست؟

گوش آویخته (lop ear or folded ear) در نوزادان در صورتی ایجاد می شود که غضروف قسمت خارجی لاله گوش نوزاد خیلی نرم باشد و یا اصلا وجود نداشته باشد. در موارد خفیف شاید با رشد کودک این مسئله برطرف شود. اما در موارد شدید تر در صورت عدم درمان ، گوش تا پایان عمر به همین شکل تا خورده و آویزان باقی می ماند و در بزرگسالی برای اصلاح آن نیاز به جراحی وجود خواهد داشت. این در حالی است که می توان به سادگی و در دوره نوزادی این مشکل بدشکلی گوش را درمان کرد.

درمان بدشکلی گوش نوزاد به وسیله splint گوش

امروزه با استفاده از وسیله ای به نام splint گوش و یا به اصطلاح آتل گوش می توان این اجازه را به گوش نوزاد داد تا به شکل طبیعی رشد کند. این روش غیرتهاجمی است و بخیه ، زخم و نیاز به جراحی دربر ندارد.
میزان موفقیت استفاده از این روش حدود 90 درصد بوده و عارضه ای برای نوزاد نخواهد داشت.
در صورتی که به این آتل گوش یا splint دسترسی ندارید می تواند به جای آن از وسیله ای کاملا مشابه استفاده کنید. لوله تراشه نوعی لوله باریک است که عموما در بیمارستان جهت برقراری تنفس در بیمارانی که قادر به تنفس فعال نیستند استفاده می شود. می توانید یک لوله تراشه نسبتا سفت را از لوازم پزشکی تهیه کرده ، به اندازه مورد نظر بخشی از آن را ببرید و مطابق عکس به بخش داخلی لاله گوش نوزاد چسب بزنید. این کار به شما کمک می کند تا گوش نوزاد را به فرم طبیعی بازگردانید.