موضوعات

با ضایعات پوستی در نوزادان چه کنیم؟ آیا این تغییرات پوستی خطرناک اند؟

تغییرات پوستی در نوزادان می توانند بسیار متنوع باشند. در اینجا به شایع ترین مشکلات پوستی نوزادان اشاره می کنیم.

میلیا چیست؟

دقت کنید نباید میلیا را با مونیلیا اشتباه گرفت. این ضایعات توده های سفی کوچک در صورت هستند. معمولا روی بینی ، گونه ها ، پیشانی و چانه دیده می شوند. اندازه دانه های میلیا حدود 1 میلی متر است. این ضایعات کیست های کوچکی هستند که در 8 درصد نوزادان ایجاد می شوند و خطرناک نیستند.

آکنه در نوزادان

آکنه در نوزادان بسیار شایع است. این بثورات حدود 3 هفتگی و در صورت تظاهر پیدا می کنند. آکنه در 6 تا 12 ماهگی از بین می رود.

هایپرپلازی غدد سباسه در نوزادان

این بثورات به شکل صاف و زرد رنگ یا برجسته و بیشتر روی بینی و چانه مشاهده می شوند. این ها غدد سباسه یا همان غدد عرق هستند که بیش از حد رشد کرده اند.

تغییرات پوستی دلقکی در نوزادان چگونه است ؟

اگر کودک به پهلو دراز بکشد همان طرف بدن که رو به زمین است قرمز می شود. با تغییر وضعیت کودک ظرف 20 دقیقه این تغییر رنگ برطرف می شود.

رگه دار شدن پوست در نوزاد

محیط های سرد در برخی نوزادان باعث رگه دار شدن پوست می شود. در این شرایط پوست متشکل از خطوط قرمز یا اندکی کبود ( در واقع همان عروق خونی ) خواهد بود.

اریتم توکسیکوم در نوزادان چیست؟

این بثورات در 50 درصد کودکان رخ می دهد. در این شرایط لکه های قرمز رنگی روی تنه نوزاد ظاهر می شود و ممکن است به برجستگی های زرد یا حتی تاول کوچک تبدیل شود. این بثورات در 2 روزگی ظاهر می شوند و ظرف یک هفته ( گاهی تا 3 هفته) از بین می روند.

میلیاریا

مجموعه هایی از برجستگی ها یا تاول های بسیار نزدیک به هم که پوست زیرشان می تواند قرمز باشد یا نباشد. این بثورات به دلیل بسته شدن غدد عرق و در شرایط گرمای زیاد ایجاد شده و با خنک شدن محیط رفع می شود.

علت کبودی پشت کمر نوزاد چیست؟

یک ضایعه تیره رنگ خوش خیم و شایع در 70 تا 90 درصد نژاد آسیایی دیده می شود. این ضایعه به صورت تغییر رنگ پوست به آبی تیره یا خاکستری یا گاهی شبیه به کبودی در پوست به خصوص در ناحیه کمر و باسن دیده می شود. برخی به اشتباه تصور می کنند که نوزاد حین زایمان ضربه خورده و کبود شده. این تصور صحیح نیست و چنین تغییر پوستی ای در نوزادان شایع است.

ماه گرفتگی در نوزادان

شایع ترین تغییر پوستی ناشی از ضایعات عروقی نووس سیمپلکس یا ماه کرفتگی است که بصورت ضایعات صاف صورتی رنگ کوچک روی پیشانی و پلک های فوقانی و نواحی اطراف بینی و پشت گردن و بین دو ابرو تظاهر پیدا می کند. این ضایعات به دلیل مویرگ های گشاد شده پوست ایجاد می شوند و عموما تا یک سالگی برطرف می شوند.

کلاه گهواره ای در نوزادان

بثورات سفید یا زرد یا قرمز پوسته دار که به نظر چرب می آیند و روی سر و صورت نوزاد پدیدار می شوند. این ضایعات با شستشوی روزانه بهبود می یابند.

زرد زخم در نوزادان

زرد زخم زخم بازی است که دلمه می بندد و ترشح دارد. علت زرد زخم عفونت باکتریایی است. درمان زرد زخم استفاده از آنتی بیوتیک است.

نکته !

بسیاری از عفونت های ویروسی کی توانند باعث ایجاد بثورات پوستی شوندو پس اگر همراه با ضایعات پوستی کودک احساس ناخوشی دارد و بدحال است حتما به پزشک مراجعه کنید.

منبع: کتاب خودمراقبتی در ناخوشی های جزئی – وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی – معاونت بهداشت