موضوعات

با ادرار سوختگی در نوزاد چه کنیم ؟

درمان سوختگی ناشی از پوشک در کودکان

بثورات پوشک شایع ترین بثورات در نوزادان به شمار می آید. این مسئله چندان جدی نیست. ولی نوزاد را اذیت می کند. این بثورات پوستی یا به اصطلاح ادرار سوختگی در ناحیه پوشک ، رنگ قرمز روشن دارند ، سطح پوست سوخته است و به ناحیه زیر پوشک محدود شده است.این حساسیت به دلیل تماس پوست با مواد شیمیایی ادرار و مدفوع ایجاد می شود. عوض کردن به موقع پوشک نوزاد و باز گذاشتن نوزاد برای اینکه گاهی بدنش هوا بخورد به پیشگیری از بروز این حساست و بثورات پوستی کمک می کند.
گاهی این بثورات به صورت قارچی ( کاندیدا) نیز بروز می کنند. در این شرایط ضایعات به شکل نقاط کوچک قرمز رنگ از ناحیه اصلی بثورات فاصله دارند و بثورات ماهواره ای نامیده می شوند. معمولا چین های پوستی مانند چین باسن و کشاله ران دچار بثورات پوشک نمی شوند ولی عفونت قارچی در آنها اتفاق می افتد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه شود؟


اگر بثورات پوشک یا سوختگی ناشی از ادرار پس از 3 الی 4 روز بهبود نیافت باید به پزشک مراجعه کنید.

  • اگر کودک تب بیشتر از 37.5 درجه با دمای زیر بغل دارد
  • بثورات در نقاط دیگر بدن نیز وجود داشته باشند.
  • ضایعات پوستی به شکل تاول باشند
  • ضایعات ترشح چرکی داشته باشند

راه های درمان ادرار سوختگی در کودکان

حساسیت پوست ناحیه پوشک یا ادرار سوختگی به دلیل تماس پوست با ادرار یا مدفوع است . باز گذاشتن نوزاد روی یک زیرانداز برای قرار گرفتن در معرض هوا می تواند مفید باشد. عوض کردن مرتب و به موقع پوشک نیز در پیشگیری و درمان این بثورات نقش مهمی دارد.

کرم های محافظ مخصوص ادرار سوختگی نوزاد با ایجاد لایه ای محافظ بر روی پوست از تماس مستقیم ادرار و مدفوع با پوست جلوگیری کرده و می توانند بسیار مفید باشند.

رژیم غذایی باعث ایجاد بثورات نمی شود. اما به نظر می آید در بعضی کودکان خوردن غذاهای خاصی بروز ادرار سوختگی و حساسیت پوستی را افزایش می دهد.

برخی کودکان به دستمال های مرطوب و یا نوع خاصی از پوشک حساسیت دارند . به این نکته توجه کرده و در صورت نیاز مارک وسایل مورد استفاده تان را تغییر دهید.

تا زمان بهبودی از پوشک با سایز بزرگ تر استفاده کنید.

درمان عفونت قارچی پا و ناحیه پوشک نوزاد

برای درمان این موارد حتما باید از پماد های مخصوصو به تجویز پزشک استفاده کنید.

منبع: کتاب خودمراقبتی در ناخوشی های جزئی – وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی – معاونت بهداشت