موضوعات

علت بزرگی رحم در زنان

اندازه طبیعی رحم چقدر است ؟


اندازه رحم در افراد مختلف و با توجه به سن میتوانند اندکی متفاوت باشد . اما در حالت کلی ابعاد رحم قبل از سن بلوغ حدود 35mm * 10 mm است .

پس از بلوغ و با وقوع تغییرات هورمونی ابعاد رحم تغییر کرده و به اندازه 76mm * 45mm * 30mm میرسد .


بزرگی رحم چیست ؟


از آغاز تا پایان بارداری رحم زن به طرز غیرقابل باوری بزرگ می شود . اما بارداری تنها علت بزرگ شدن رحم در زنان نیست . بزرگی رحم اختلال شایعی است که تنها در برخی موارد نیاز به درمان دارد.


علائم بزرگی رحم


وجود رحم بزرگ در زنان همواره علامت دار نیست و در بسیاری از موارد فرد متوجه آن نمیشود. ممکن است طی معاینه و یا انجام سونوگرافی این عارضه تشخیص داده شود. عوامل ایجاد کننده بزرگی رحم عموما خوش خیم بوده و تا زمانی که در فرد عارضه و مشکلی به وجود نیامده ، نیازمند درمان نمی باشد.

چنانچه علائمی چون ، خونریزی های نامنظم ، درد شدید در زمان قاعدگی ، درد و خونریزی در زمان نزدیکی ، احساس فشار و ناراحتی در ناحیه زیر شکم در خود مشاهده کردید، توصیه می شود به پزشک یا ماما مراجعه کنید.


علت بزرگی رحم


از شایع ترین علل بزرگی رحم می توان به فیبروم های رحم و آندومتریوز اشاره کرد.

فیبروم یا میوم رحم

فیبروم های رحم درواقع تومورهای خوش خیم و غیرسرطانی منشا گرفته از ساختارعضلانی دیواره رحم هستند. فیبروم های رحم به قدری شایع هستند که از هر 10 زن 8 نفر تا سن 50 سالگی دچار آن می شوند. فیبروم یا همان میوم رحم عموما در سنین بالای 30 سال ایجاد می شوند. از علل ایجاد فیبروم میتوان به اضافه وزن و چاقی و نیز وضعیت هورمونی فرد اشاره کرد.

فیبروم ها ممکن است ابعاد مختلفی داشته باشند . برخی کوچک و برخی بسیار بزرگ هستند. همچنین ممکن است چندین فیبروم همزمان در رحم وجود داشته باشند.
وجود فیبروم یا میوم رحم علاوه بر اینکه می تواند ابعاد رحم را افزایش داده و باعث بزرگی رحم شود، ممکن است علائم زیر را در فرد ایجاد کند:

  • احساس سنگینی و فشار در ناحیه زیر شکم
  • افزایش درد ، خونریزی و حتی دفع لخته در دوران قاعدگی
  • لکه بینی و خونریزی بین قاعدگی ها
  • تکرر ادرار
  • درد در زمان نزدیکی
  • اختلال در باروری

در صورت بروز علائم شدید و آزار دهنده ممکن است بنابه تشخیص پزشک معالج نیاز به مداخلات درمانی از قبیل دارو درمانی و یا جراحی وجود داشته باشد. بروز فیبروم تابع عوامل مختلفی است اما آنچه مشخص است ، میوم ها برای رشد خود به هورمون استروژن وابستگی زیادی دارند. به همین دلیل پس از یائسگی خودبه خود کوچک شده و حتی از بین می روند.

اندومتریوز

اندومتریوز زمانی اتفاق می افتد که سلول های دیواره داخلی رحم ( اندومتر) در جایی غیر از مکان اصلی خود قرار گیرند ، مثلا وارد بخش عضلانی رحم شوند. در این حالت سلول ها ماهیت اصلی خود را حفظ کرده و باعث بروز علائم آزاردهنده و دردهای شدید در دوران پریود می شوند.
اندومتریوز عموما در زنان بالای 30 سال و زایمان کرده دیده می شود. بد نیست بدانید یکی از دلایل وقوع اندومتریوز زایمان سزارین است.
اندومتریوز نیز میتواند باعث بزرگی رحم شده و علائم زیر را ایجاد کند :

  • قاعدگی های طولانی همراه با خونریزی زیاد
  • درد بسیار شدید در قاعدگی
  • درد هنگام نزدیکی
  • درمان اندومتریوز

برخلاف میوم ها ، اندومتریوز عموما نیازمند درمان است. درمان اندومتریوز بسته به شرایط بیمار ، میتواند شامل دارو درمانی جهت کنترل بیماری و کاهش درد ،گذاشتن IUD پروژسترونی جهت کنترل خونریزی و یا جراحی باشد.


سایر علل بزرگی رحم


در برخی موارد بزرگی رحم می تواند ناشی از وجود مشکلات عمده تری از قبیل سرطان رحم ، سرطان اندومتر یا سرطان سرویکس ( دهانه رحم) باشد.