موضوعات

خوردن جفت به شکل کپسول پس از زایمان

آیا میتوان جفت را خورد ؟


جفت عضوی است که در طول بارداری مواد مغذی ، ویتامین ها و خون مورد نیاز جنین را فراهم می کند. جفت پس از زایمان از رحم جدا شده و از بدن خارج می شود . تبدیل جفت به یک ماده قابل خوردن قدمت زیادی دارد و بیشتر در طب چینی مورد استفاده قرار می گرفته است .
تحقیقات انجام شده اخیر به طور کامل فواید زیاد و باور نکردنی خوردن جفت را تایید نکرده اند اما مضرات خاصی هم برای این کار نیافته اند. در واقع تاثیر مثبت خوردن جفت هنوز به طور کامل به اثبات نرسیده .

حدود 80 درصد زنان در هفته اول پس از زایمان دچار اندوه می شوند. دیده شده زنانی که از کپسول جفت پس از زایمان استفاده کرده اند ،کمتر دچار این عارضه شده اند.


تبدیل جفت به کپسول و قرص چیست ؟


برای سهولت در خوردن جفت جفت را ابتدا بخارپز کرده ، سپس خشک می کنند و پس از خشک شدن ، به صورت پودر در می آورند . پودر حاصله را درون کپسول ریخته و مادر تازه زایمان کرده می تواند آن را مصرف کند.
همچنین میتوان کپسول جفتی را در دوران یائسگی و یا در زمان قاعدگی مصرف کرد . بدین صورت از علائم آزاردهنده آن دوران کاسته شده و نیز به بازگشت سریعتر بدن مادر پس از زایمان به حالت قبلی کمک می کند.


فواید خوردن جفت ( کپسول جفتی ) چیست ؟


  • افزایش ترشح هورمون اکسی توسین ، که به جمع شدن رحم و بازگشت آن به حالت قبلی کمک می کند .
  • افزایش هورمون CRH ، هورمون کاهش دهنده استرس
  • کاهش افسردگی پس از زایمان
  • تحریک تولید هرچه بیشتر آهن در خون
  • افزایش تولید شیر
  • کاهش خونریزی پس از زایمانآیا خوردن جفت ضرر دارد ؟


تاکنون عارضه خاصی بر اثر خوردن قرص های جفتی گزارش نشده . البته برخی مادران از بروز سرگیجه شکایت داشته اند.

در صورتی که قصد نگهداری کپسول ها را به مدت طولانی دارید باید مانند سایر فراورده های گوشتی در یخچال و فریزر نگهداری شود.


جفت چه مزه ای دارد ؟


مانند سایر کپسول ها هنگام بلعیدن مزه خاصی احساس نمی شود . برخی گفته اند مزه ای شبیه به قرص آهن هنگام خوردن کپسول جفتی احساس کرده اند .


چه تحقیقات معتبری در تایید فواید جفت در دسترس است ؟


علی رغم وجود تحقیقات و مقالات مرتبط ، هنوز تحقیقات گسترده و کاملا معتبر جهت تایید مزایای خوردن جفت در انجام نگرفته است . البته واضح است که پس از زایمان و از دست دادن مقادیر بالای خون ، جفت با داشتن مواد مغذی فراوان می تواند بسیار کمک کننده باشد . همچنین همان طور که گفته شد تاکنون عارضه ی خاصی در اثر مصرف کپسول جفت گزارش نشده .