موضوعات

مواد مغذی مورد نیاز در بارداری

مقدار کالری مورد نیاز در دوران بارداری چقدر است ؟


انرژي

بهترين راه براي اطمينان از دريافت كافي انرژي، پايش ميزان افزايش وزن دوران بارداري است.

انرژي مورد نياز مادران باردار در سه ماهه اول بارداري، شبيه زنان غير باردار است (حدود 10 كيلو كالري اضافي در روز)، اما در طي سه ماهه دوم 340 - 360 كيلوكالري در روز، و در سه ماهه سوم 112 كالري ديگر (علاوه بر 3 ماهه دوم)، افزايش پيدا ميكند.

اضافه دريافت كالري ، وزن مادر و جنين را افزايش مي هد. از سوي ديگر كمبود انرژي دريافتي موجب كاهش وزن و به حركت در آوردن ذخاير چربي و توليد متعاقب كتون ميگردد كه مي تواند اثرات منفي بر ضريب هوشي جنين داشته باشد.


کربوهيدرات

نقش اصلي كربوهيدراتها تامين انرژي براي بدن است. ميزان نياز به كربوهيدراتها در بارداري حدود g 175 در روز است.


چربي

چربي منبع عمده تامين انرژي براي بدن است و به جذب ويتامينهاي محلول در چربي و كاروتنوئيدها كمك ميكند.

در زمان بارداري در صورت داشتن رژيم غذايي حاوي w3 نيازي به مصرف اضافه اين اسيد چرب به شكل مكمل نيست.


پروتئين

كمبود پروتئين در بارداري پيامدهاي نامطلوب از جمله اختلال در رشد وسنتز سلول وبافتهاي جنين بدنبال دارد.

حداكثر نياز به پروتئين در دوران بارداري مربوط به سه ماهه سوم بارداري است.


فيبر

فيبر بخشي از ميوهها، سبزيها و دانههاي خوراكي به ويژه حبوبات و غلات مي باشد كه در بدن انسان هضم نميشود.

مصرف فيبر موجب حجيم شدن مدفوع و در نتيجه خروج راحت و سريع تر مدفوع شده و از بروز يبوست پيشگيري ميكند.

زنان باردار بايستي به مصرف نانها ي سبوس دار ، غلات كامل، سبزيجات برگ سبز و زرد و ميوههاي تازه و خشك تشويق شوند.


ويتامين ها

در بارداري برخي ويتامينها از اهميت خاصي برخوردارند. بعضي از اين ويتامينها از طريق رژيم غذايي قابل تامين است ولي در ساير موارد استفاده از يك مكمل ضروري است.


فولات ( اسيد فوليك )

نياز به اسيد فوليك در دوران بارداري به علت توليد بيشتر گلبولهاي قرمز خون و شكل گيري دستگاه عصبي جنين افزايش مي يابد. علاوه بر توصيه به مصرف منابع غني اسيد فوليك، لازم است مكمل آن به ميزان 400 ميكرو گرم در روز براي خانمهاي باردار تجويز شود. مصرف به موقع و كافي اين ويتامين از ايجاد ضايعات عصبي خصوصا نقص مادر زادي لوله عصبي (NTD) پيشگيري ميكند.

زناني كه سيگاري هستند و يا از مواد مخدر استفاده مي كنند و همچنين زناني كه از ضد بارداريهاي خوراكي و داروهاي ضد تشنج (مثل فني توئين) استفاده مي كنند و افراديكه مبتلا به سندرومهاي سوء جذب هستند، در معرض خطر كمبود اسيد فوليك قرار دارند.


ويتامين D

بهترين منبع براي توليد ويتامين D نور خورشيد است. سطوح پايين ويتامين D در طي بارداري فرد را مستعد ابتلا به پري اكلامپسي ( مسمومیت بارداری) ميكند. كمبود ويتامين D در مادر با هيپوكلسمي نوزادي و هيپوپلازي ميناي دندان در كودكي، ارتباط دارد.


مواد معدني

در بارداري مواد معدني همانند ويتامينها از اهميت خاصي برخوردارند. بعضي از اين مواد معدني مثل آهن از طريق رژيم غذايي قابل تامين است ولي در ساير موارد استفاده از يك مكمل ضروري است.


آهن

وجود آهن براي توليد گلبولهاي قرمز خون، افزايش هموگلوبين، رشد و نمو و تامين ذخاير كبدي جنين ضروري است.

بيشترين نياز به آهن پس از هفته بيستم بارداري رخ مي دهد يعني زماني كه بيشترين تقاضا از سوي مادر و جنين وجود دارد.

بندرت اتفاق مي افتد كه زنان با ذخاير كافي آهن جهت تامين نيازهاي فيزيولوژيك بارداري وارد مرحله بارداري گردند، بنابراين مصرف مكمل آهن علاوه بر منابع غذايي غني از آهن توصيه ميشود.


يد

با توجه به نقش يد در متابوليسم بدن و توليد انرژي و نيز تكامل مغز جنين، ميزان يد مورد نياز در دوران بارداري افزايش مي يابد به طوري كه كمبود يد در دوران بارداري منجر به عقب ماندگي ذهني، هيپوتيروئيدي و گواتر و در شكل شديد آن

كرتينيسم در نوزاد ميگردد. هم چنين نياز به مصرف منابع غني از يد (مانند انواع ماهي) در دوران شيردهي بيش از دوران بارداري مي باشد.