موضوعات

سوالاتی در مورد وازکتومی که شاید برای شما نیز پیش بیاید !

آیا وازکتومی موجب ناتوانی جنسی می شود؟

 • پاسخ :خیر. وازکتومی هیچ تاثیری برعملکرد سیستم عصبی ،هورمونی و جنسی افراد ندارد. در واقع عملکرد جنسی دست نخورده باقی مانده و کارکرد بیضه ها مانند قبل است . حتی می توان گفت با برطرف شدن نگرانی از حاملگی ناخواسته ،فعالیت جنسی در زوجین بهبود می یابد. تفاوتی که در فرد بعد از وازکتومی ایجاد می شود فقط باعث می شود که فرد دیگر بچه دار نشود.

آیا وازکتومی باعث کاهش میل جنسی می شود؟

 • پاسخ :خیر. همه احساسات انسان از جمله احساسات و میل جنسی از طریق مغز کنترل می شود . در واقع میل جنسی ارتباطی با وازکتومی ندارد و وازکتومی حتی به صورت غیر مستقیم با برطرف کردن نگرانی حاملگی ناخواسته می تواند باعث بهبود میل جنسی گردد.

آیا وازکتومی باعث افزایش میل جنسی و و بیشتر شدن دفعات نزدیکی می شود؟

 • پاسخ : خیر . با توجه به اینکه تمام احساسات انسان از جمله احساسات جنسی از سریق مغز کنترل می شود ، میل جنسی ارتباطی با وازکتومی ندارد. البته ممکن است وازکتومی بصورت غیرمستقیم با برطرف کردن نگرانی از حاملگی ناخواسته باعث بهبود میل جنسی در افراد بشود.

آیا وازکتومی باعث سرد مزاجی در مردان می شود؟

 • پاسخ :خیر. وازکتومی تاثیری بر روی میل جنسی ندارد . اگر زوجین اطلاعات کاملی درباره وازکتومی داشته باشند ، این کار می تواند باعث بهتر شدن ارتباط احساسی آنها شود.

آیا وازکتومی باعث درد بیضه ها در موقع انزال می شود ؟

 • پاسخ :معمولا"خیر. در وازکتومی هیچ صدمه ای به اعصاب یا عروق بیضه وارد نمی شود . در اولین روزهای بعد از وازکتومی ممکن است دردی در بیضه ها احساس شود که این درد بعد از چند روز و کمتر شدن التهاب محل عمل و رعایت دقیق دستورات پس از عمل برطرف می شود . اگردردی بعد ازهفته اول احساس شود ،بیشتر به دلیل حساس شدن فرد وازکتومی شده نسبت به بیضه هااست و باید دقت کرد که این مسئله عارضه عمل نیست.

آیا وازکتومی باعث ایجاد درد در هنگام نزدیکی می شود؟

 • پاسخ :خیر. بعد از وازکتومی تاچندروز نباید تماس جنسی انجام شود .اگر این توصیه رعایت شود ،پس از گذشت این مدت مشکلی پیش نخواهد آمد.

آیا وازکتومی می تواند باعث حاملگی ناخواسته شود؟

 • پاسخ :معمولا"خیر. در استفاده از همه روش های پیشگیری از بارداری درصد ناچیزی از شکست روش وجوددارد .امابایددقت کرد که موفقیت وازکتومی در پیشگیری از بارداری به ویژه با رعایت دستورات پس از عمل نزدیک100%است .باید به یادداشت که هرفرد تاسه ماه بعداز انجام وازکتومی باید از یک روش مطمئن پیشگیری ازبارداری استفاده کند . پس از گذشت سه ماه و انجام بررسی های لازم ،فرد دیگر نیازی به استفاده از روش ها ندارد. اگردر سه ماه بعد از عمل از روش مطمئن استفاده نشود ،احتمال بارداری ناخواسته زیاد خواهد بود.

آیا وازکتومی موجب عدم توانایی در انجام کارهای سنگین می شود؟

 • پاسخ : خیر. فرد وازکتومی شده در هفته اول بعد از وازکتومی برای پیشگیری از درد و خونریزی باید فعالیت های خود را محدود کند.با رعایت توصیه های لازم ، وازکتومی هیچ گونه ناتوانی محدودیتی در انجام فعالیت های فیزیکی شما ایجاد نخواهد کرد.

آیا برای انجام عمل وازکتومی نیازی به بستری شدن وجود دارد ؟

 • پاسخ :خیر. وازکتومی با بی حسی موضعی انجام می شود. فرد وازکتومی شده حداکثر یک ساعت بعد از عمل مرخص می شود و نیازی به بستری شدن ندارد.

آیا عمل وازکتومی باعث درد می شود؟

 • پاسخ :خیر. وازکتومی مخصوصا" باروش بدون استفاده از تیغ جراحی و بی حسی موضعی معمولا"بادرد همراه نیست . احساس درد خفیف در چندروزاول طبیعی بوده وبارعایت دستورات بعد ازعمل و مسکن های معمولی برطرف می شود.

آیا وازکتومی باعث خونریزی می شود؟

 • پاسخ :خیر.وازکتومی در روش بدون استفاده از تیغ جراحی معمولا" هنگام عمل یا پس از عمل خونریزی ندارد . خونریزی بسیار کم در حد چند قطره در هنگام عمل طبیعی بوده و معمولا" پس از عمل مشاهده نمی شود . ولی باید به یاد داشت که رعایت دستورات پس از عمل برای پیشگیری خونریزی احتمالی بعد از عمل ضرورت دارد .

آیا وازکتومی حرام است؟

 • پاسخ : خیر. در زمینه جایز بودن این روش فتاوی زیادی از مراجع تقلید و علمای اهل تشیع و تسنن وجوددارد.

وقتی زن می تواند لوله های خود راببنددچرامرد این کار را انجام دهد؟

 • پاسخ : البته خانم ها نیز می توانند لوله رحمی خویش را ببندند ،اما وازکتومی با توجه به احتیاج نداشتن به تیغ جراحی و بیهوشی عمومی ، که هردو در بستن لوله خانم ها الزامی است ،نسبت به عمل بستن لوله های خانم ها ساده تر ، مطمئن تر و کم عارضه تر است . وازکتومی نیاز به بستری ندارد و طول مدت استراحت آن نیز از عمل بستن لوله های رحمی بسیار کوتاه تر است.

آیا وازکتومی باعث پیری زودرس می شود ؟

 • پاسخ :خیر .اگر منظور از پیری زودرس ،سفید شدن زودرس موهاست ، این مسئله بیشتر علت ارثی داشته و در برخی از بیماریها نیز دیده می شود . با توجه به اینکه در وازکتومی فقط راه خروج اسپرم از بیضه ها بسته می شود ،هیچگونه اختلالی در عملکرد عمومی ارگان های بدن و سیستم بدن ایجاد نمی گردد و به هین دلیل پیری زودرس هیچ ربطی به وازکتومی ندارد .

آیا وازکتومی باعث بوجود آمدن سرطان بیضه و یا سرطان پروستات در مردان شود؟

 • خیر . احتمال بروز سرطان پروستات و بیضه بدنبال وازکتومی افزایش نمی یابد.

آیا وازکتومی موجب اختلالات ادراری می شود ؟

 • پاسخ :خیر . سیستم ادراری از نظر آناتومی کاملا" جدا از سیستم تناسلی است . در وازکتومی کار روی سیستم تناسلی انجام می شود و سیستم ادراری کاملا" دست نخورده باقی می ماند ، بنابراین پس از وازکتومی هیچ مشکل ادراری به وجود نخواهد آمد.

آیا وازکتومی در دراز مدت باعث ایجاد بیماری هایی چون بیماری قلبی یا افزایش فشار خون می گردد؟

 • پاسخ :خیر . حتی پس از وازکتومی استرس های زندگی فرد ( که خود یکی از عوامل تشدید کننده بیماری های قلبی عروقی و فشار خون می باشد ) کمترمی شود .از طرف دیگر ،در جوامع پیشرفته وازکتومی یکی از روش های پیشگیری ازبارداری است که استفاده از آن در حال افزایش است.

آیا وازکتومی باعث ریزش موی مردان می شود؟

 • پاسخ :خیر . علل ریزش مو شامل :ارث ، افزایش سن ،تغییر هورمون های مردانه و برخی بیماری های داخلی هستند . انجام وازکتومی هیچ گونه تغییری در هورمون های مردانه بوجود نیاورده و با توجه به اینکه زمینه ساز بیماری های داخلی نیست ،نمی تواند باعث تغییری در موی مردان شود.

آیا وازکتومی باعث کمردرد می شود؟

 • پاسخ :خیر . برخلاف تصور بعضی از مردم که جریان مایع منی و تشکیل نطفه را مرتبط باکمر یا آب کمر می دانند ،جریان مایع منی مربوط به بیضه ها ،کیسه های منی و پروستات بوده و ارتباط خاصی با کمر و بیماری های کمر و دردهای آن ندارد.

آیا وازکتومی یک جراحی بوده و دارای عوارض جراحی است ؟

 • پاسخ : بله وازکتومی یک جراحی است . اما با توجه به تکنیک آن که استفاده از بی حسی موضعی و عدم استفاده از تیغ جراحی می باشد ،عوارض بسیار کم و قابل کنترلی دارد . همچنین لازم به تاکید است که وازکتومی به هیچ عنوان یک جراحی لیزری نیست .

آیا وازکتومی غیر قابل برگشت است ؟

 • پاسخ : باید توجه داشت که این عمل برای کسانی توصیه می شود که تمایل به باروری مجدد ندارند ولی قابل ذکر است که بااستفاده از روش های جراحی میکروسکوپی امکان ترمیم لوله ها تقریبا" 100% و امکان بازگشت باروری تقریبا"70 -60% است . موفقیت عمل برگشت خود به عواملی مانند مهارت پزشک ، تجهیزات جراحی ،طول مدتی که از انجام وازکتومی می گذرد و طولی از لوله که برداشته شده است دارد. احتمال موفقیت عمل برگشت وازکتومی در افرادی که با روش بدون تیغ وازکتومی شده اند بیشتر است.

آیا وازکتومی صد درصد برگشت پذیر است ؟

 • پاسخ :خیر . با وجود امکانات انجام عمل برگشت وازکتومی و همچنین روش های کمک باروری امکان بچه دار شدن پس از وازکتومی زیاد است ،اما باید توجه داشت که فرایند انجام این روش ها بسیار پرهزینه و وقت گیر است ،بنابراین بهتر است این روش بعد از انجام مشاوره های دقیق وتثبیت وجود تفاهم و ثبات در خانواده و عدم تمایل به باروری مجدد در زوجین انتخاب و استفاده شود.

آیا پس از وازکتومی محل بخیه عفونت می کند؟

 • پاسخ : معمولا"خیر. در وازکتومی به روش نوین از تیغ جراحی و بخیه استفاده نمی شود و فقط یک چسب روی محل عمل زده می شود که احتمال ایجاد عفونت در محل چسب زدن بسیار کم است . البته انتهای لوله ها درون کیسه بیضه بخیه می شوند . در برخی افراد ندرتا" حساسیت به نخ بخیه دیده شده که با عفونت اشتباه گرفته می شود.

منبع: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی - دفتر سلامت جمعیت