موضوعات

باورهای غلط در مورد وازکتومی

عمل وازکتومی هنوز برای خیلی ها امری عجیب و سوال برانگیز است. در اینجا به چند نکته که بهتر است از آن اطلاع داشته باشید اشاره شده است.

آنچه باید در مورد وازکتومی بدانید.

 • عمل وازکتومی تاثیری بر روی لذت جنسی فرد عمل شده ندارد . حتی با برطرف کردن نگرانی از حاملگی ناخواسته می تواند باعث بهبود لذت جنسی گردد.
 • وازکتومی باعث تاخیر در انزال نمی گردد .وازکتومی تاثیر قابل توجهی در مدت زمان تماس جنسی ایجاد نمی کند. اگر یکی از اهداف شما از انتخاب این روش زیاد شدن مدت تماس جنسی است ، بهتر است که یک بار دیگر به تصمیم خود فکر کنید . در واقع وازکتومی فقط باعث می شود که مایع منی مرد بدون اسپرم باشد و پس از وازکتومی هیچ تغییر دیگری مانند طولانی شدن یا کوتاه شدن زمان انزال صورت نمی گیرد.البته وازکتومی می تواند به صورت غیر مستقیم و باکمتر کردن نگرانی های ناشی از وقوع حاملگی ناخواسته باعث بیشتر شدن تعداد تماس های جنسی و به دنبال آن بهبود کیفیت تماس جنسی شود.
 • باید توجه داشت که یک عمل جنسی طبیعی نیازمند سلامت دستگاه تناسلی و روحی روانی فرداست. وازکتومی ارتباطی با نعوظ نداشته و هیچگونه اختلالی در سلامت قسمت بوجود نمی آورد .باتوجه به روند نعوظ ، وازکتومی نمی تواند اختلالی در این روند ایجادنماید.
 • وازکتومی تاثیری بر انزال ندارد. نطفه ها تنها2 - 1 % حجم مایع منی را تشکیل می دهند. بعد از وازکتومی فقط جلوی ورود نطفه به داخل مایع منی گرفته می شود و هیچ تغییری در حجم یا کیفیت انزال ایجاد نمی شود . در واقع مایع منی مثل یک استخر پر از ماهی است که در وازکتومی فقط ماهی ها از استخر خارج می شوند وآب و کاشی و سرامیک استخر سر جایش باقی می ماند
 • وازکتومی باعث از بین رفتن صفات مردانه نمی شود. صفت های مردانه وابسته به هورمون های جنسی مردانه است که از بیضه ها ترشح می شوند . با توجه به اینکه بیضه ها در وازکتومی دست نخورده باقی می مانند،هورمون های مردانه مانند قبل از بیضه ها ترشح می شوند و صفت های مردانه پابرجا خواهند بود.
 • وازکتومی حالت های زنانه در آقایان ایجاد نمی کند. وازکتومی و اخته شدن دو کار کاملا" متفاوت هستند . حالت ها و رفتار مردانه آقایان وابسته به هورمون های مردانه است که با وازکتومی هیچ تغییری در آنها ایجاد نمی شود وبنابراین حالت های مردانه در آقایان بعد از وازکتومی مانند گذشته ادامه می یابد.
 • عمل وازکتومی هیچ اثری روی صفات مردانه ندارد . اگر منظور از مرد بودن بچه دار شدن باشد ،طبیعی است که فرد وازکتومی شده دیگر بچه دار نمی شود . ولی اگر منظور از مردانگی سایر موارد است ،پس از وازکتومی هیچ تغییری در این مشخصات بوجود نخواهد آمد.
 • بعد از انجام عمل وازکتومی نیاز به استراحت طولانی مدت نمی باشد. فرد وازکتومی شده فقط احتیاج به یک شبانه روز استراحت دارد و باید به مدت یک هفته نیز از انجام کارهای سنگین بدنی پرهیز کند(برای پیشگیری از درد و خونریزی). پس از یک هفته انجام کلیه فعالیت های روز مره بلامانع است.
 • وازکتومی هیچ تغییری در توانایی های جسمی فرد بوجود نمی آورد. به استثنای استراحت و پرهیز از انجام کارهای سنگین به مدت یک هفته ،انجام هرگونه فعالیت شغلی برای فرد وازکتومی شده بلامانع است.
 • انجام کار سنگین موجب باز شدن لوله ها نمی شود. توصیه به محدودیت انجام کار سنگین در هفته اول بعد ازعمل تنها به منظور پیشگیری از بروز درد و خونریزی احتمالی است . انجام کار سنگین در هر زمانی بعد از عمل هیچ ارتباطی یا اثری بر باز شدن لوله ها ندارد .
 • وازکتومی باعث دلسردی مرد به زن و زندگی نمی شود. وازکتومی مانند هر روش دیگر پیشگیری از بارداری، فقط از بارداری های ناخواسته جلوگیری می کند . اگر داوطلب وازکتومی این روش را با آگاهی ، مشورت و رضایت کامل خودش و همسرش برای هدف تنظیم خانواده انتخاب کرده باشد مطلقا" چنین مشکلی به وجود نخواهد آمد.
 • وازکتومی باعث ضعیف شدن چشم مردان نمی شود. دروازکتومی فقط راه ورود اسپرم ها به مایع منی بسته می شود.در نتیجه ضعیف شدن چشم ارتباطی به این روش ندارد. البته باید به یادداشت که با گذشت زمان تمام انسان ها دچار پیر چشمی و ضعف چشم می شوند . بسیاری از انسان ها نیز به دلایل ارثی دچار ضعف چشم هستند ودر هر حال انجام وازکتومی برای چشم مشکلی را به وجود نمی آورد.
 • وازکتومی یک نقص عضو برای آقایان نمی باشد. وازکتومی تنها راه ورود اسپرم ها به مایع منی را می بنددودرهیچ عملکردبدنی اختلالی ایجاد نمی کند . باتوجه به اینکه این روش آگاهانه وآزادانه توسط فرد انتخاب شده ودرصورت تمایل با شانس بالایی برگشت پذیر نیز می باشد ،بنابراین نمی توان آن رانقص عضو به حساب آورد .
 • وازکتومی در بعضی مردان بیماری های عصبی ،روحی و روانی و افسردگی به وجود نمی آورد. یکی از مواردی که در مشاوره وازکتومی باید به آن دقت شود این است که داوطلبین وازکتومی باید از وضعیت باثبات عصبی ،روحی و روانی برخوردار باشند. اگر انتخاب این روش نا آگاهانه وبدون مشاوره جامع وکامل باشد ،ممکن است باعث اختلالات روحی و روانی و افسردگی گردد. این مسئله تاکیدی بر لزوم مشاوره دقیق است .
 • وازکتومی باعث چاقی شدید می شود. آن چه که باعث چاقی حیوانات می شود ،اخته شدن است . وازکتومی هیچ ارتباطی و شباهتی با اخته شدن ندارد . مهمترین عواملی که باعث چاقی انسان می شوند عبارتند از : مشخصه های ارثی ،پرخوری ،افزایش سن و اختلالات غددی که هیچکدام با وازکتومی مرتبط نمی باشند . از آنجایی که فرد پس از وازکتومی احساس آرامش و امنیت بیشتری نسبت به قبل دارد ،ممکن است اشتهای اوبیشتر شده و چاقی مختصر در فرد ایجاد شود که این مسئله نیز به سادگی توسط فرد وازکتومی شده قابل کنترل است.
 • وازکتومی باعث زردی می شود. وازکتومی باعث زردی نمی شود . وازکتومی هیچ ارتباطی با اعضای داخلی بدن و کبد ندارد که بتواند باعث زردی و مشکلاتی مانند آن شود
 • وازکتومی باعث ابتلا به سرطان خون نمی شود. وازکتومی باعث سرطان خون ، پروستات و یا هیچ سرطان یا بیماری دیگری نمی شود . ارتباط نداشتن وازکتومی با سرطان ها توسط سازمان جهانی بهداشت نیز تایید شده است.
 • وازکتومی باعث ضعف بدن نمی شود. وازکتومی هیچگونه تاثیری برروی قوای جسمی نداشته و پس از انجام کامل دستورات بعد از عمل ،ادامه فعالیت های فیزیکی قبلی فردامکانپذیر است. اگر منظور از ضعف ،ضعف در قدرت مردانگی است ،این مسئله مربوط به هورمون های مردانه است که این هورمونها در وازکتومی دست نخورده باقی می مانند.
 • در طول بیش از 100سال سابقه انجام وازکتومی در کشورهای مختلف دنیا هنوز ارتباط هیچ نوع بیماری با وازکتومی ثابت نشده است . البته باید در نظر گرفت که با گذشت زمان امکان ابتلا به هربیماری برای هر انسانی وجوددارد و نمی توان بروز هربیماری را پس از انجام وازکتومی ،بدون دلیل روشن ،به این عمل نسبت داد.
 • وازکتومی روش مورد استفاده بسیاری از افراد در کشورهای مختلف دنیا است که افرادبایدآن را آگاهانه و آزادانه انتخاب نمایند و هیچگونه عیب و ایرادی برای مردان محسوب نمی شود،همانطوریکه بستن لوله در خانم ها هیچگونه عیب و ایرادی در آنها ایجاد نمی کند.


منبع : وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی - دفتر سلامت جمعیت