موضوعات

هفته چهل بارداری

وضعیت جنین:
آنتی بادی ها همچنان از خون مادر و از طریق جفت به جنین منتقل شده که عامل حفاظت کننده از نوزاد تا سن شش ماهگی خواهند بود. شیر اولیه مادر یا همان آغوز (کلستروم) سرشار از مواد ایمنی زا و آنتی بادی است. آغوز همان مایع شیری رنگ و آبکی است که مادر پس از زایمان و به مدت چند روز آن را تولید می کند. بنابراین مطمئن شوید که نوزادتان پس از تولد حتما این غذای بسیار مقوی را دریافت کند. برخی به اشتباه شیر اولیه مادر را دور می ریزند و نوزاد خود را از این نعمت بزرگ که حکم واکسن را برای او دارد محروم می کنند.
نوزاد پس از تولد هنوز کمی آغشته به خون، مایع آمنیوتیک، لانوگو (همان موهای ظریف) و ورنیکس ( ماده چسبناکی که در دوران جنین روی پوست جنین برای حفاظت از او تشکیل شده است) خواهد بود.
دید نوزاد شما هنوز شفاف نیست. باید بدانید که نوزاد تا مدتی پس از تولد تنها می تواند تا 2 سانتی متر جلوی صورتش تمرکز بینایی داشته باشد.
بعد از نه ماه درون رحم بودن، کمی طول می کشد تا نوزاد از حالت خمیده و جنینی فرم خود خارج شود. او تا مدت ها بعد از تولد هنوز پاهای خود را جمع می کند. هرگز سعی نکنید با استفاده از قنداق دست و پای نوزاد را صاف نگه دارید. این کار به تکامل استخوانی او صدمه می زند.


اندازه جنین:
وزن جنین اکنون می تواند بین 2700 گرم تا 4 کیلوگرم باشد.
قد او نیز بین 48 تا 55 سانتی متر خواهد بود.


تغییرات بدنی مادر:
تاریخی که به عنوان زمان زایمان در سونوگرافی ها نوشته شده، الزاما زمان دقیق زایمان شما نیست. خیلی از زنان بعد از هفته 40 بارداری زایمان می کنند. نگران نباشید. هنوز تا هفته 42 حاملگی فرصت دارید. زایمان هر زمانی بین هفته 37 تا 42 اتفاق بیافتد طبیعی تلقی می شود.
پاره شدن کیسه آب
شاید در فیلم ها دیده باشید که کیسه آب زنی ناگهان پاره شده ، حجم زیادی آب از او خارج شده و زایمان به سرعت آغاز می شود.اما حقیقت چیز دیگریست. تنها 15 درصد از زنان پارگی کیسه آب را قبل از شروع دردهای زایمان تجربه می کنند. کیسه آب عموما حین زایمان و یا زمانی که شما در بیمارستان بستری هستید پاره می شود، یا توسط خود پرسنل کادر درمان برای کمک به روند زایمان سوراخ می شود. همچنین بد نیست بدانید که با پاره شدن کیسه آب (کیسه آمنیون) قرار نیست آب فراوانی از شما جاری شود.با پارگی کیسه آب یا بهتر است بگوییم سوراخ شدن کیسه آب تنها نشت مایع را شاهد هستید.
اما در صورتی که شما جزو آن دسته از افراد هستید که کیسه آبتان قبل از شروع انقباضات زایمان پاره شده است، باید انتظار داشته باشید که طی 24 ساعت آینده زایمان خواهید کرد.
چطور می توانید مطمئن شوید که این مایعی که می بینید همان مایع آمنیون است. مایع آمنیون بی رنگ و بدون بو است. اگر مایعی که از شما خارج شده زرد رنگ است و بوی آمونیاک می دهد، به احتمال زیاد دچار کمی بی اختیاری ادرار شده اید.همچنین اگر عضلات ناحیه تناسلی خود را منقبض کنید و جریان مایع قطع شود، مطمئن می شوید که ادرار از شما خارج می شده نه مایع آمنیون.
اگر کیسه آب شما پاره شد و مایعی که مشاهده می کنید چیزی بین سبز و قهوه ای بوده، خیلی سریع به بیمارستان مراجعه کنید. به احتمال زیاد جنین شما مکونیوم دفع کرده است (مدفوع جنین مکونیوم نامیده می شود).
تصور می کنید نمی توانید زایمان کنید؟!
بسیاری از زنان با نزدیک شدن به زمان زایمان نمی توانند بپذیرند که یک بچه به آن بزرگی بتواند از داخل واژن خارج شود.
در دوران بارداری تمام مفاصل ، عضلات و حتی شکل استخوان ها تغییر می کند. حجم خون دوبرابر شده و به طور غیر قابل باوری بدن خود را برای نگهداری از جنین و در نهایت خروج آن از داخل حفره استخوانی لگن و واژن آماده می کند.
اینکه شما چاق ، لاغر، قوی هیکل و یا ظریف باشید نمی تواند نشان دهنده توانایی یا عدم توانایی شما در انجام زایمان باشد. شکل و مدل لگن استخوانی تعیین کننده توانایی فرد در انجام زایمان طبیعی است نه شکل ظاهری و بیرونی بدن.همچنین جثه جنین رابطه مستقیمی با جثه مادر دارد. در واقع جنین عموما خود را با اندازه و جثه مادرش وقف می دهد.
تنها حدود 30 درصد از زنان به معنای واقعی لگن تنگ و مردانه دارند که مناسب زایمان نمی باشد و البته تشخیص تنگی لگن نیز با انجام MRI قبل از شروع بارداری امکان پذیراست.
واژن طی زایمان به مرور کش می آید و پس از خروج جنین سریعا جمع می شود. قابلیت کشسانی واژن در دوران بارداری بسیار زیاد می شود پس نگران نباشید. همچنین استخوان های جمجمه جنین هنوز کمی نرم است، بنابراین سر جنین نیز خود را با شکل لگن هماهنگ کرده و به تسهیل روند زایمان کمک می کند.
خوابیدن در این اواخر برای شما باز هم سخت تر شده است. کمی دیگر صبر داشته باشید.
در این هفته ها مادر معمولا وزنی اضافه نمی کند. حتی ممکن است 1 یا 2 کیلوگرم وزن کم کرده باشید.

علائم شایع

  • تغییر و کاهش حرکات جنین

با ورود سر جنین به داخل حفره استخوانی لگن و تنگ شدن فضا برای او قاعدتا حرکات جنین کمتر می شود. اما هنوز باید 10 حرکت طی 1 یا 2 ساعت داشته باشد.

  • انقباضات براکستون هیکس یا انقباضات کاذب

هفته ها قبل از شروع زایمان ممکن است رحم دچار انقباضاتی شود. اگر فاصله بین انقباضات منظم نباشد، شدت درد ناشی از انقباض متغیر باشد و درد و انقباض با استفاده از مسکن و یا با تغییر وضعیت مادر مثلا از نشسته با حالت ایستاده برطرف شود، این انقباضات کاذب بوده و هنوز انقباضات زایمانی شروع نشده اند.

  • دیلاتاسیون و افاسمان (باز شدن و نازک شدن دهانه رحم)

دیلاتاسیون همان باز شدن دهانه رحم است. دهانه رحم باید به اندازه 10 سانتی متر باز شود تا سر جنین بتواند کانال زایمان را طی کند. همچنین دهانه رحم باید نرم شود تا قابلیت باز شدن را پیدا کند. اصطلاحا به این پدیده ripe شدن می گویند.
همچنین برای شروع زایمان وقوع افاسمان نیز ضروری است. افاسمان یعنی نازک شدن دهانه رحم. هنگام خروج جنین افاسمان 100 درصد خواهد شد. یعنی به اندازه پوست پیاز نازک خواهد شد.
هنگام زایمان موقعیت دهانه رحم از قسمت خلفی به قسمت قدامی واژن جابجا می شود.
مکان سر جنین نیز در تخمین زمان زایمان موثر است. با یک معاینه ساده می توان فهمید که سر جنین چقدر پایین آمده و تا خروج جنین چقدر وقت نیاز است.
تغییرات دهانه رحم می تواند از هفته ها قبل از شورع دردهای زایمان آغاز شود.

  • اسهال

برخلاف گذشته، با حرکت رو به پایین جنین برای خروج از حفره استخوانی لگن و ایجاد فشار بر اندام های مجاور ممکن است دچار اسهال شوید. این نیز نشانه ای از نزدیک شدن به زمان زایمان است. غذاهای سبک بخورید.

  • بی خوابی

تغییرات هورمونی، بازگشت تکرر ادرار در سه ماهه سوم، سوزش سر دل و گرفتگی پاها همگی دست به دست هم می دهند تا در هفته های پایانی بارداری بی خوابی امان شما را ببرد.
حدود سه چهارم زنان در سه ماهه سوم بارداری از این مشکل رنج می برند. اضطراب نیز عاملی است که بر این مشکل می افزاید.
سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید. قبل از خوابیدن یک لیوان شیر ولرم می تواند به شما کمک کند. از ورزش کردن ، غذا خوردن یا نوشیدن مایعات نزدیک به زمان خواب پرهیز کنید.

  • گرفتگی پاها

فشار ناشی از وزن رحم و یا جنین بر روی اعصابی که از لگن عبور می کنند و به پاها می رسند می تواند گرفتگی و اسپاسم در ناحیه پا ایجاد کند. برای بهبود این مشکل سعی کنید تغییر وضعیت دهید.

  • سوزش سر دل

برای جلوگیری از بروز این موضوع سعی کنید بلافاصله پس از صرف غذا دراز نکشید. همراه با غذا مایعات ننوشید و از غذاهای تند و پر ادویه بپرهیزید.