موضوعات

هفته سی و نهم بارداری

وضعیت جنین:
با ورود به هفته 39 بارداری دیگر می توان مطمئن بود که جنین شما کامل شده است. قد و وزن جنین ارتباط زیادی با جثه مادر و ژنتیک والدینش دارد. به طوری که بعضی از نوزادان تا به این هفته هنوز 2500 گرم وزن دارند که طبیعی تلقی میشود. در این هفته های آخر قد و وزن جنین تغییر چندانی نمی کند اما مغز او همچنان به رشد خود ادامه می دهد. البته رشد مغز تا 3 سال اول زندگی کودک همچنان ادامه پیدا می کند.
شاید شنیده باشید که نوزاد زیاد گریه می کند. بله ، اما بدون اشک. مجاری اشکی نوزادان تا کمی بعد از یک ماهگی هنوز کاملا باز نشده اند بنابراین تعجب نکنید اگر دیدید نوزادتان گریه می کند اما اشکی در کار نیست!

اندازه جنین:

وزن جنین می تواند چیزی بین 3 کیلو گرم تا 3500 باشد.
قد او نیز ممکن است بین 48 تا 50 سانتی متر باشد.

علائم زایمان
با نزدیک شدن به زمان زایمان بهتر است با علائم زایمان آشنا شوید.

 1. انقباضات براکستون هیکس بیشتر و قوی تر می شوند.
 2. پارگی کیسه آب
 3. اسهال
 4. حالت تهوع و استفراغ ناگهانی
 5. افزایش انرژی
 6. افزایش ناگهانی ترشحات واژن
 7. نمایش خونی (ترشحات آغشته به خون واژن)


انتخاب زایمان سزارین

امروزه با پیشرفت و ارتقا در زمنیه سلامت ، بسیاری از بیمارستان ها در خصوص سزارین های بی دلیل و غیر ضروری حساسیت بیشتری نشان می دهند. حین زایمان طبیعی می توانید به موسیقی گوش کنید، نوزاد را بلافاصله پس از تولد در آغوش بگیرید و شیردهی را بسیار زودتر آغاز کنید.هم آغوشی مادر و نوزاد در لحظه اول بعد از تولد در تکامل روانی نوزاد در آینده تاثیر بسزایی دارد. تحقیقات نشان داده اند بروز افسردگی و اختلالات اجتماعی در نوزادانی که بلافاصله پس از تولد با مادر خود ارتباط هم آغوشی برقرار کرده اند بسیار کمتر خواهد بود. همچنین تماس پوستی مادر و نوزاد به تنظیم و تعادل دمای بدن نوزاد کمک می کند.
نوزادانی که بلافاصله بعد از تولد شیر خورده اند، در مقایسه با نوزادانی که با فاصله چند ساعت پس از تولد برای اولین بار پستان مادر را مکیده اند، بهتر و راحت تر شیر می خورند.
زایمان سزارین هرچند در ظاهر برای مادر درد و ترس کمتری دارد اما عوارض احتمالی آن بسیار عمیق خواهد بود. زنان سزارین شده ای که هم آغوشی بلافاصله با نوزاد خود نداشته اند بیشتر مستعد ابتلا به افرسدگی پس از زایمان هستند.

علائم شایع

 • افزایش ترشحات واژن

به دلیل باز و نرم شدن دهانه رحم در این زمان شاهد افزایش چشمگیری در ترشحات واژن خواهید بود.

 • نمایش خونی (Bloody Show)

ترشحات واژن ممکن است آغشته به خون باشند ، صورتی و یا متمایل به قهوه ای دیده شوند. با باز و نازک شدن دهانه رحم بروز این نمایش خونی چیز عجیبی نیست. بعد از وقوع این مسئله سریع آماده شوید. زایمان شما بسیار نزدیک است.

 • اسهال

برخلاف گذشته، با حرکت رو به پایین جنین برای خروج از حفره استخوانی لگن و ایجاد فشار بر اندام های مجاور ممکن است دچار اسهال شوید. این نیز نشانه ای از نزدیک شدن به زمان زایمان است. غذاهای سبک بخورید.

 • سوزش سر دل

برای جلوگیری از بروز این موضوع سعی کنید بلافاصله پس از صرف غذا دراز نکشید. همراه با غذا مایعات ننوشید و از غذاهای تند و پر ادویه بپرهیزید.

 • تغییر حرکات جنین

شاید در این هفته متوجه کاهش حرکت جنین خود شده باشید. با توجه به نزول جنین به داخل حفره لگن و بزرگ تر شدن او ، فضای زیادی برای حرکات سابق نخواهد داشت. با این حال هنوز هم تعداد حرکات جنین باید توسط مادر شمرده شود. بعد از خوردن یک وعده غذایی یا خوردن یک چیز شیرین به پهلوی چپ دراز کشیده و حرکات جنین را بشمارید. تعداد حرکات جنین در 1 الی 2 ساعت نباید از 10 عدد کمتر باشد. در غیر این صورت به مراکز درمانی مراجعه کنید.

 • درد پشت

با بزرگ شدن شکم ، فرم ستون فقرات تغییر می کند. ممکن است دچار کمی درد در ناحیه پشت و کمر شوید. با استفاده از تشک و بالش مناسب و نیز ماساژ می توانید این درد را کاهش دهید.

 • ترشح کلستروم از پستان ها

بسیاری از زنان در سه ماهه پایانی بارداری شاهد ترشح یک ماده شیری رنگ از پستان به نام کلستروم یا آغوز هستند. کلستروم بعد از زایمان کم کم غلیظ شده و به شیر تبدیل خواهد شد. این ماده برای نوزاد تازه متولد بسیار مفید بوده و مانند واکسن سرشار از مواد ایمنی زا برای او خواهد بود.
اگر دچار ترشح از پستان نشده اید نگران نباشید، این بدین معنا نیست که ترشح شیر هنوز آغاز نشده است. بعد از تولد نوزاد شیر به اندازه کافی خواهید داشت.

 • دیلاتاسیون و افاسمان (باز شدن و نازک شدن دهانه رحم)

دیلاتاسیون همان باز شدن دهانه رحم است. دهانه رحم باید به اندازه 10 سانتی متر باز شود تا سر جنین بتواند کانال زایمان را طی کند. همچنین دهانه رحم باید نرم شود تا قابلیت باز شدن را پیدا کند. اصطلاحا به این پدیده ripe شدن می گویند.
همچنین برای شروع زایمان وقوع افاسمان نیز ضروری است. افاسمان یعنی نازک شدن دهانه رحم. هنگام خروج جنین افاسمان 100 درصد خواهد شد. یعنی به اندازه پوست پیاز نازک خواهد شد.
هنگام زایمان موقعیت دهانه رحم از قسمت خلفی به قسمت قدامی واژن جابجا می شود.
مکان سر جنین نیز در تخمین زمان زایمان موثر است. با یک معاینه ساده می توان فهمید که سر جنین چقدر پایین آمده و تا خروج جنین چقدر وقت نیاز است.
تغییرات دهانه رحم می تواند از هفته ها قبل از شورع دردهای زایمان آغاز شود.