موضوعات

هفته سی و هشتم بارداری

وضعیت جنین:
در هفته 38 حاملگی جنین دیگر کاملا آماده است تا در محیط خارج از رحم زندگی کند.ورنیکس (ماده سفید چسبناک) و لانوگو (موهای ظریف که بدن جنین را می پوشانند) از پوست جنین جدا شده و وارد مایع آمنوتیک می شوند. جنین مقادیری از این مواد را همراه با مایع آمنیوتیک می بلعد و اینگونه این مواد به سیستم گوارش و روده جنین راه پیدا می کنند. این می تواند اولین مواد سازنده مکونیوم (مدفوع جنین) باشد.
ریه های جنین بالغ تر می شوند. آنها همچنان به تولید سورفکتانت ادامه می دهند. حضور سورفکتانت برای جلوگیری از روی هم خوابیدن و مسدود شدن مجاری تنفسی ضروری است.
سایر تغییرات جنین در این هفته هرچند کوچک اما بسیار مهم اند. جنین به انباشته کردن چربی ادامه می دهد.
سیستم عصبی و مغز جنین نیز به هنوز در حال تکامل هستند.

اندازه جنین:

وزن جنین می تواند تا 3100 گرم باشد.
قد او احتمالا حدود 53 سانتی متر است.


تغییرات بدنی مادر
تغییرات فیزیکی در این هفته های آخر چندان قابل مشاهده نیستند. پایین رفتن رحم، دیلاتاسیون و افاسمان از جمله تغییرات این هفته است.
ترشح کلستروم از پستان ها
بسیاری از زنان در سه ماهه پایانی بارداری شاهد ترشح یک ماده شیری رنگ از پستان به نام کلستروم یا آغوز هستند. کلستروم بعد از زایمان کم کم غلیظ شده و به شیر تبدیل خواهد شد. این ماده برای نوزاد تازه متولد بسیار مفید بوده و مانند واکسن سرشار از مواد ایمنی زا برای او خواهد بود.
اگر دچار ترشح از پستان نشده اید نگران نباشید، این بدین معنا نیست که ترشح شیر هنوز آغاز نشده است. بعد از تولد نوزاد شیر به اندازه کافی خواهید داشت.


علائم شایع

  • افزایش ترشحات واژن

به دلیل باز و نرم شدن دهانه رحم در این زمان شاهد افزایش چشمگیری در ترشحات واژن خواهید بود.

  • نمایش خونی (Bloody Show)

ترشحات واژن ممکن است آغشته به خون باشند ، صورتی و یا متمایل به قهوه ای دیده شوند. با باز و نازک شدن دهانه رحم بروز این نمایش خونی چیز عجیبی نیست. بعد از وقوع این مسئله سریع آماده شوید. زایمان شما بسیار نزدیک است.

  • اسهال

برخلاف گذشته، با حرکت رو به پایین جنین برای خروج از حفره استخوانی لگن و ایجاد فشار بر اندام های مجاور ممکن است دچار اسهال شوید. این نیز نشانه ای از نزدیک شدن به زمان زایمان است. غذاهای سبک بخورید.

  • انفجار انرژی

برخی زنان در این هفته ها احساس پر انرژی بودن می کنند. این پاسخ بدن و ذهن شما برای آماده شدن برای زایمان است.

  • تکرر ادرار

رفتن مداوم به دستشویی در سه ماهه سوم باز هم به سراغ شما می آید اما این بار دلیل متفاوتی دارد. این بار نحوه قرار گرفتن جنین و فشاری که بر مثانه وارد می کند مسبب این تکرر ادرار است. حتی ممکن است گاهی به هنگام سرفه، عطسه و یا خندیدن بی اختیاری ادرار نیز بر شما غلبه کند.

  • خارش پوست شکم

با کشیده شدن بیشتر شکم ، ممکن است پوست شکمتان دچار خارش شود. خشکی پوستتان مشکل را تشدید می کند.

  • بی خوابی

تغییرات هورمونی، بازگشت تکرر ادرار در سه ماهه سوم، سوزش سر دل و گرفتگی پاها همگی دست به دست هم می دهند تا در هفته های پایانی بارداری بی خوابی امان شما را ببرد.
حدود سه چهارم زنان در سه ماهه سوم بارداری از این مشکل رنج می برند. اضطراب نیز عاملی است که بر این مشکل می افزاید.
سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید. قبل از خوابیدن یک لیوان شیر ولرم می تواند به شما کمک کند. از ورزش کردن ، غذا خوردن یا نوشیدن مایعات نزدیک به زمان خواب پرهیز کنید.

  • ورم پاها و مچ پا

به علت تجمع مایع به خصوص در اندام های تحتانی مچ پاها ورم می کنند. برای جلوگیری از بروز این موضوع هر زمان که می نشینید پایتان را بالا قرار دهید. مثلا روی یک میز کوچک یا چند تا بالش.