موضوعات

هفته سی و ششم بارداری

وضعیت جنین:
استخوان های جمجمه هنوز به طور محکم به هم متصل نشده اند و این موضوع برای رشد مغز و عبور جنین از کانال زایمان امری ضروری است. استخوان ها و مفاصل جنین نیز هنوز کمی نرم هستند. سفت شدن استخوان ها در واقع طی چند سال اول زندگی (پس از تولد) انجام می گیرد.
تا به این لحظه بخش های مختلف بدن جنین تقریبا به بلوغ کامل رسیده اند. سیستم گردش خون جنین کامل شده، سیستم ایمنی او به حدی از بلوغ رسیده که بتواند او را از عفونت ها و بیماری ها در خارج از رحم محافظت کند.
برخی سیستم های بدن جنین هنوز به بلوغ کامل نرسیده اند و هنوز برای کامل تر شدن به زمان نیاز دارند. به عنوان مثال ، سیستم گوارش ، با توجه به اینکه جنین هنوز برای تامین مواد مغذی مورد نیاز خود به جفت و بندناف وابسته است، سیستم گوارش هنوز عملکرد خود را شروع نکرده است و تکامل سیستم گوارش در حقیقت مدتی بعد از زایمان به وقوع می پیوندد.

اندازه جنین:
وزن جنین اکنون 2.700 گرم است. از این به بعد سرعت رشد جنین روند آرام تری به خود می گیرد.
قد جنین همان 51 سانتی متر است.

تغییرات بدنی مادر
تغییر فرم راه رفتن مادر

با ورود به ماه آخر بارداری و تاثیر هورمون ها بر بافت های نگه دارنده بدن، مفاصل و رباط ها، فرم راه رفتن کمی تغییر می کند. شاید دوستانتان به شما بگویند که مثل پنگوئن راه می روید. با نزدیک شدن به روز زایمان شل شدن این بافت ها شاید چیز بدی نباشد. زیرا بدن باید خود را برای روز زایمان و عبور جنین از کانال زایمان آماده کند.
درد لگن
شل شدن مفاصل، فشار ناشی از وزن رحم و فشاری که از طرف سر جنین بر استخوان لگن وارد می شود، به هنگام راه رفتن می تواند درد در این ناحیه برای شما ایجاد کند. با تغییر وضعیت ، انجام ورزش های مخصوص دوران بارداری، کمپرس گرم و ماساژ می توانند در این زمینه کمک کننده باشند.
نزول جنین (Lightening)
با نزول جنین به داخل حفره استخوانی لگن کمی از ارتفاع رحم شما در بالا کم شده، در نتیجه از فشار ناشی از رحم بر روی معده و سیستم تنفسی کاسته می شود. نفس کشیدن برای شما بسیار آسان تر شده و سوزش سر دل نیز برطرف خواهد شد.
تغییر حرکات جنین
شاید در این هفته متوجه کاهش حرکت جنین خود شده باشید. با توجه به نزول جنین به داخل حفره لگن و بزرگ تر شدن او ، فضای زیادی برای حرکات سابق نخواهد داشت. با این حال هنوز هم تعداد حرکات جنین باید توسط مادر شمرده شود. بعد از خوردن یک وعده غذایی یا خوردن یک چیز شیرین به پهلوی چپ دراز کشیده و حرکات جنین را بشمارید. تعداد حرکات جنین در 1 الی 2 ساعت نباید از 10 عدد کمتر باشد. در غیر این صورت به مراکز درمانی مراجعه کنید.
ترشح ناگهانی
قبل از شروع زایمان ممکن است یک ترشح زرد رنگ گاهی همراه با خون دیده شود. (Bloody show) این علامت نشان می دهد که زایمان بسیار نزدیک است. درواقع با باز شدن دهانه رحم موادی که تا کنون مانند چسب دهانه رحم را پوشانده بودند از آنجا خارج می شوند. با این حال خونریزی ای که در آن خون تازه جریان دارد و مقدار آن نیز زیاد است می تواند نشان دهنده جفت سر راهی باشد. در هر دو حالت حتما و سریعا به مراکز درمانی مراجعه کنید.


علائم شایع

  • انفجار انرژی

برخی زنان در این هفته ها احساس پر انرژی بودن می کنند. این پاسخ بدن و ذهن شما برای آماده شدن برای زایمان است.

  • گرفتگی پاها

فشار ناشی از وزن رحم و یا جنین بر روی اعصابی که از لگن عبور می کنند و به پاها می رسند می تواند گرفتگی و اسپاسم در ناحیه پا ایجاد کند. برای بهبود این مشکل سعی کنید تغییر وضعیت دهید.

  • ورم پاها و مچ پا

به علت تجمع مایع به خصوص در اندام های تحتانی مچ پاها ورم می کنند. برای جلوگیری از بروز این موضوع هر زمان که می نشینید پایتان را بالا قرار دهید. مثلا روی یک میز کوچک یا چند تا بالش.

  • درد پشت

با بزرگ شدن شکم ، فرم ستون فقرات تغییر می کند. ممکن است دچار کمی درد در ناحیه پشت و کمر شوید. با استفاده از تشک و بالش مناسب و نیز ماساژ می توانید این درد را کاهش دهید.

  • گرفتگی و احتقان بینی

با افزایش جریان خون در تمام نقاط بدن و همچنین مخاط دستگاه تنفسی ، بینی شما حساس تر شده و شاید از گرفتگی و احتقان بینی شکایت داشته باشید. حتی برخی زنان در این دوران خون دماغ می شوند. سعی کنید در منزل یا محیط کارتان رطوبت کافی ایجاد کنید. می توانید این کار را با استفاده از دستگاه رطوبت ساز و یا گذاشتن یک ظرف آب بر روی بخاری انجام دهید.