موضوعات

هفته سی و پنجم بارداری

وضعیت جنین:
خوشبختانه اسکلت جمجمه همچنان کمی نرم و قابل انعطاف باقی مانده است و این مسئله دلیل خوبی دارد. انعطاف پذیری اندک جمجمه به جنین در خروج از کانال زایمان کمک می کند.
متاسفانه برخی تصور می کنند زایمان طبیعی به علت فشاری که به سر جنین وارد می شود، برای نوزاد ضرر دارد و یا باعث پایین آمدن بهره هوشی نوزاد می شود. این تصور کاملا اشتباه است. تحقیقات نشان داده اند هیچ تفاوتی بین بهره هوشی نوزادانی که با زایمان طبیعی به دنیا آمده اند در مقایسه با نوزادانی که با سزارین به دنیا آمده اند وجود ندارد. به عبارتی ارتباطی بین نوع زایمان و هوش نوزاد وجود ندارد.


اندازه جنین:
با رسیدن به قد 50 تا 51 سانتی متر جنین تقریبا به بیشترین رشد خود رسیده است.
اما با وزنی به اندازه 2.500 گرم هنوز جا برای وزن گیری بیشتر وجود دارد. با وجود بیشتر شدن بافت چربی در بدن جنین تا روز زایمان ، او هنوز می تواند حتی تا 2 کیلوگرم دیگر وزن اضافه کند. تا میانه حاملگی تنها 2 درصد از وزن جنین به دلیل وجود چربی ها بود. اما حالا چربی ها مسئول 15 درصد وزن جنین هستند. این چربی تا روز زایمان به حدود 30 درصد نیز می رسد.


تغییرات بدنی مادر
نکته جالب در مورد هفته 35 بارداری این است که ارتفاع رحم با سن حاملگی در این هفته همخوانی کامل دارد. یعنی ارتفاع رحم از روی استخوان پوبیک ( استخوان عانه) تا قله رحم دقیقا 35 سانتی متر است.
تکرر ادرار
رفتن مداوم به دستشویی در سه ماهه سوم باز هم به سراغ شما می آید اما این بار دلیل متفاوتی دارد. این بار نحوه قرار گرفتن جنین و فشاری که بر مثانه وارد می کند مسبب این تکرر ادرار است. حتی ممکن است گاهی به هنگام سرفه، عطسه و یا خندیدن بی اختیاری ادرار نیز بر شما غلبه کند.
هرگز میزان مایعات مصرفی خود را کاهش ندهید!!!!
درست است که این علائم ممکن است برای شما آزار دهنده باشد اما هرگز نباید با کاهش مصرف مایعات از بروز آن جلوگیری کنید. به هنگام دستشویی رفتن سعی کنید کمی به سمت جلو خم شوید تا مثانه شما به طور کامل تخلیه شود. انجام ورزش گکل هم در پیشگیری و هم در درمان همچنین مواردی کاربرد فراوان دارد.
احساس خستگی می کنید؟ می خواهید زودتر موعد زایمان فرابرسد تا راحت شوید؟ کمی دیگر صبر کنید هر چه جنین بیشتر در رحم بماند ، بعد از زایمان برای شما بهتر خواهد بود. نوزادان ترم (رسیده) نسبت به آنهایی که زودتر به دنیا می آیند ، بعد از به دنیا آمدن بهتر شیر می خورند و راحت تر می خوابند.


علائم شایع

  • واریس عروق

برجسته و مشخص شدن عروق به خصوص در ناحیه پاها به علت افزایش حجم و جریان خون و همچنین فشار وارده از طرف رحم بر روی عروقی که از لگن عبور کرده و به پاها می رسند ، اتفاق می افتد. شاید نتوان به طور کامل از بروز این مسئله جلوگیری کرد اما شدت و احتمال بروز آن را با انجام ورزش های مخصوص دوران بارداری و پیاده روی های منظم برای حفظ و تقویت گردش خون می توان کاهش داد.

  • گرفتگی پاها

فشار ناشی از وزن رحم و یا جنین بر روی اعصابی که از لگن عبور می کنند و به پاها می رسند می تواند گرفتگی و اسپاسم در ناحیه پا ایجاد کند. برای بهبود این مشکل سعی کنید تغییر وضعیت دهید.

  • هموروئید

بیش از نیمی از زنان در دوران بارداری التهاب عروق را در ناحیه مقعد خود احساس می کنند. به دلیل افزایش جریان خون و فشار ناشی از وزن رحم این مشکل در دوران بارداری شیوع دارد.

  • سوزش سر دل

برای جلوگیری از بروز این موضوع سعی کنید بلافاصله پس از صرف غذا دراز نکشید. همراه با غذا مایعات ننوشید و از غذاهای تند و پر ادویه بپرهیزید.

  • سرگیجه

افزایش فشار خون ، کاهش قند خون و مصرف بسیار زیاد انرژی در این دوران ممکن است باعث احساس ضعف ، بی حالی و یا غش شود. در این مواقع سریع بنشینید تا از احتمال افتادن و ضربه جلوگیری شود. مایعات مصرف کنید. این وقایع را حتما با پزشک خود در میان بگذارید.

  • خونریزی و حساسیت لثه ها

التهاب لثه در دوران بارداری امری طبیعی است حتی ممکن است در اثر استفاده از مسواک و نخ دندان دچار خونریزی شود. از مسواک های نرم تر در این دوران استفاده کنید. اما هرگز بهداشت دهان و دندان خود را نادیده نگیرید. مشکلات دهان و دندان می تواند باعث زایمان زودرس شود.