موضوعات

هفته سی و چهارم بارداری

وضعیت جنین:
اگر جنین شما پسر باشد در این هفته بیضه هایش که تا کنون در داخل شکم قرار داشتند کم کم به سمت پایین و به داخل کیسه بیضه انتقال میابند. تنها 3 تا 4 درصد نوزادان زمانی که به دنیا می آیند بیضه هایشان هنوز به داخل کیسه بیضه نزول پیدا نکرده اند. به همین دلیل به هنگام تولد معاینات لازم برای اطمینان از حضور بیضه ها در داخل کیسه بیضه یا اسکروتوم توسط پرسنل بیمارستان انجام می شود. به این اختلال نهان بیضگی می گویند و در صورت تشخیص نیاز به درمان فوری دارد تا از عقیمی در نوزاد پسر جلوگیری شود.
ناخن جنین اکنون کاملا بلند شده و تا نوک انگشتان رسیده است.


اندازه جنین:

وزن جنین شما تقریبا باید 2.300 گرم باشد.
قد او ممکن است به 50 سانتی متر هم رسیده باشد.


تغییرات بدنی مادر
ارتفاع رحم اکنون چیزی حدود 13 سانتی متر بالای ناف می باشد.
تاری دید
به علت اثر هورمون ها بر قابلیت انطباق پذیری عدسی چشم، ممکن است اخیرا کمی تاری دید در شما ایجاد شده باشد. به یاد داشته باشید تاری دید همراه با سایر علائم مثل سردرد، سرگیجه ، تغییر فشار خون و ... می تواند یکی از علائم خطر در بارداری به حساب آید ، بنابراین در صورت تغییر بینایی و تاری دید پزشک یا مامای خود را در جریان قرار دهید.
خشکی چشم
تغییراتی در میزان ترشح اشک نیز در این زمان شایع است. ممکن است غدد اشکی شما نتوانند رطوبت کافی برای چشمانتان ایجاد کنند. در نتیجه شاید احساس کنید چشم هایتان کمی خشک شده اند و این خود می تواند تاری دید را در شما تشدید کند. ترجیحا در این زمان از استفاده از لنز خودداری کنید. چشمان شما حتی ممکن است ملتهب شوند.
تغییر بینایی می تواند نشانه ای از دیابت بارداری و یا افزایش فشار خون و ابتلا به پره اکلمپسی باشد.
اکنون زمان مناسبی برای تحقیق در مورد روش های زایمان و انواع روش های کاهش درد زایمان و پس از زایمان است.
احساس افسردگی می کنید؟ حدود 23 درصد زنان در دوران بارداری دچار درجاتی از افسردگی می شوند. در این زمینه با یک مشاور صحبت کنید.

علائم شایع

  • نفخ

هورمون ها همچنان به شل کردن عضلات به خصوص عضلات صاف دستگاه گوارش ادامه می دهند. از این به بعد بهتر است در مورد چیزهایی که می خورید دقت بیشتری داشته باشید. سعی کنید از غذاهای نفاخ زیاد استفاده نکنید.

  • هموروئید

بیش از نیمی از زنان در دوران بارداری التهاب عروق را در ناحیه مقعد خود احساس می کنند. به دلیل افزایش جریان خون و فشار ناشی از وزن رحم این مشکل در دوران بارداری شیوع دارد.

  • یبوست

یبوست نیز مشکلی است که عموما در دوران بارداری بروز می کند. برای بهبود وضعیت ، سعی کنید از غذاهای نفاخ و موادی که یبوست را تشدید می کنند بپرهیزید. میوه و مواد حاوی فیبر را در رژیم غذایی خود قرار دهید. سبزی های پخته می توانند گزینه خوبی برای درمان این مشکل باشند. مایعات به میزان کافی دریافت کنید. انجام ورزش های مخصوص دوران بارداری می توانند در این زمینه نیز کمک کننده باشند.

  • درد پشت

با بزرگ شدن شکم ، فرم ستون فقرات تغییر می کند. ممکن است دچار کمی درد در ناحیه پشت و کمر شوید. با استفاده از تشک و بالش مناسب و نیز ماساژ می توانید این درد را کاهش دهید.

  • تنگی نفس

با بزرگ شدن رحم و گسترش آن به سمت بالا، فشار زیادی به دیافراگم (زیر ریه های شما) وارد می شود. این مسئله می تواند در شما تنگی نفس ایجاد کند. تنگی نفس با دراز کشیدن به پشت بیشتر می شود. بنابراین سعی کنید به پهلو بخوابید. با استفاده از بالش مناسب سر خود را کمی بالاتر از سطح بدن قرار دهید.

  • خارش پوست شکم

با کشیده شدن بیشتر شکم ، ممکن است پوست شکمتان دچار خارش شود. خشکی پوستتان مشکل را تشدید می کند.