موضوعات

هفته سی و سوم بارداری

وضعیت جنین:
میزان مایع آمنیوتیک در هفته 33 بارداری به نقطه اوج خود می رسد.
جنین هرچه بیشتر به یک انسان کامل شبیه شده است. او به هنگام خواب چشمانش را می بندد و هنگام بیداری چشمانش را باز می کند. با نازک تر شدن دیواره رحم و بزرگ تر شدن جنین نورهایی که از شکم مادر عبور کرده و به چشم جنین می رسند بهتر قابل رویت اند. در نتیجه جنین اکنون قادر است روز را از شب افتراق دهد.
سیستم ایمنی بدن جنین تکامل بیشتری یافته است. تا زمانی که جنین در داخل رحم مادر است ، سلول های ایمنی به نام آنتی بادی از راه جفت از خون مادر به خون جنین انتقال میابند. در همین زمان جنین در حال ساخت سیستم ایمنی خودش است. با این حال تا پایان بارداری هنوز آنتی بادی های مادر به جنین منتقل می شوند. جنین هنوز با عوامل بیماری زا و میکروب ها برخوردی نداشته و آنتی بادی بر علیه آنها تولید نکرده. اما او بلافاصله بعد از تولد با انواع میکروب ها برخورد خواهد کرد و اینجاست که آنتی بادی های مادر که هنوز در خون نوزاد تازه متولد شده وجود دارند به کمک او می آیند.
البته خوب است بدانید بسیاری از آنتی بادی ها و عوامل ایمنی زا از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل می شوند. در نتیجه نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند در مقابل بیماری مقاوم ترند. این عوامل ایمنی و آنتی بادی ها تنها در شیر مادر وجود دارند زیرا مستقیما توسط بدن مادر تولید شده و در شیر او وجود دارند در نتیجه نمی توان انتظار داشت این عوامل ایمنی زا در شیر خشک گنجانده شوند.


اندازه جنین:
طول جنین می تواند بین 43 تا 48 سانتی متر باشد. او همچنین ممکن است تا پایان همین هفته 2 سانتی متر دیگر رشد کند.
وزن او حدود 2 کیلوگرم است و هنوز تا پایان بارداری بر وزنش اضافه می شود. وزن نهایی جنین ممکن است از حدود یک سوم وزن کنونی تا دوبرابر شدن وزن تا زمان زایمان متفاوت باشد. به عبارتی وزن جنین ممکن است تا زمان زایمان به 2.5 کیلوگرم یا نزدیک به 4 کیلوگرم برسد.

تغییرات بدنی مادر
بی خوابی

تغییرات هورمونی، بازگشت تکرر ادرار در سه ماهه سوم، سوزش سر دل و گرفتگی پاها همگی دست به دست هم می دهند تا در هفته های پایانی بارداری بی خوابی امان شما را ببرد.
حدود سه چهارم زنان در سه ماهه سوم بارداری از این مشکل رنج می برند. اضطراب نیز عاملی است که بر این مشکل می افزاید.
سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید. قبل از خوابیدن یک لیوان شیر ولرم می تواند به شما کمک کند. از ورزش کردن ، غذا خوردن یا نوشیدن مایعات نزدیک به زمان خواب پرهیز کنید.
مصرف اسید چرب امگا 3 (DHA)
تحقیقات نشان داده است که مادرانی که در طول بارداری خود امگا 3 دریافت کرده اند فرزندانی با بهره هوشی بالاتری خواهند داشت. امگا 3 تاثیر زیادی بر تکامل مغز دارد. همچنین از زایمان زودرس جلوگیری کرده ، احتمال ابتلای مادر به افسردگی پس از زایمان را کاهش می دهد. روغن چرب امگا 3 عموما در ماهی یافت می شود. اما نکته ای هست که باید بدانید. ماهی های آزاد (ماهی های دریایی) مقادیر زیادی سرب در خود دارند. در نتیجه سازمان جهانی غذا و دارو (FDA) مصرف ماهی هایی مثل ماهی تن ، کوسه ماهی و سایر ماهی های دریای آزاد را در دوران حاملگی مناسب نمی دانند.
رابطه جنسی در سه ماهه سوم بارداری
در این زمان با توجه به تغییرات فیزیکی مادر ، بهتر است در زمان نزدیکی، زن در بالا قرار گیرد. نگران نباشید. اگر منعی برای رابطه جنسی ندارید، این مسئله ضرری برای شما و جنینتان ندارد.
اکنون زمان آن رسیده که خود را برای شیردهی به نوزاد آماده کنید. از حالا به تحقیق و یادگیری نحوه صحیح شیردهی بپردازید. قطعا شما نمی خواهید جزو آن دسته از افراد باشید که بدون آمادگی و آگاهی با نوزاد تازه متولد شده خود روبرو شده و او را از شیر مادر که کامل ترین غذا برای نوزاد است محروم کنید. شیردهی باید بلافاصله و در کوتاه ترین فاصله از زایمان آغاز شود. متاسفانه بسیاری از مادران به دلیل نداشتن آگاهی و آماده نبودن توانایی شیردهی صحیح به نوزاد خود را ندارند.


علائم شایع

  • فعالیت های شدید جنین

با بزرگ شدن و قوی تر شدن جنین ، ضرباتی که او به شما وارد می کند بسیار محکم تر و گاهی دردناک خواهند بود. به شمارش حرکات جنین خود بپردازید. داشتن 10 حرکت در طول 1 یا نهایتا 2 ساعت بعد از خوردن یک چیز شیرین یا یک وعده غذایی طبیعی تلقی می شود. در غیر این صورت به مراکز درمانی مراجعه کنید.

  • رشد سریع مو و ناخن

در دوران بارداری با اثر هورمون ها ، موها پرپشت تر شده، سرعت رشد مو و ناخن چند برابر می شود.

  • برجسته شدن ناف

ممکن است در این هفته ها ناف شما به سمت بیرون برجسته شده باشد. نگران نباشید. بعد از زایمان به وضعیت قبلی خود باز می گردد.

  • عدم تعادل

با تغییر حالت ستون فقرات و جابجا شدن نقطه ثقل بدن ، سر خوردن، افتادن و عدم تعادل بیشتر می شود.

  • واریس عروق

برجسته و مشخص شدن عروق به خصوص در ناحیه پاها به علت افزایش حجم و جریان خون و همچنین فشار وارده از طرف رحم بر روی عروقی که از لگن عبور کرده و به پاها می رسند ، اتفاق می افتد. شاید نتوان به طور کامل از بروز این مسئله جلوگیری کرد اما شدت و احتمال بروز آن را با انجام ورزش های مخصوص دوران بارداری و پیاده روی های منظم برای حفظ و تقویت گردش خون می توان کاهش داد.

  • تنگی نفس

با بزرگ شدن رحم و گسترش آن به سمت بالا، فشار زیادی به دیافراگم (زیر ریه های شما) وارد می شود. این مسئله می تواند در شما تنگی نفس ایجاد کند. تنگی نفس با دراز کشیدن به پشت بیشتر می شود. بنابراین سعی کنید به پهلو بخوابید. با استفاده از بالش مناسب سر خود را کمی بالاتر از سطح بدن قرار دهید.

  • خارش پوست شکم

با کشیده شدن بیشتر شکم ، ممکن است پوست شکمتان دچار خارش شود. خشکی پوستتان مشکل را تشدید می کند.

  • ورم پاها و مچ پا

به علت تجمع مایع به خصوص در اندام های تحتانی مچ پاها ورم می کنند. برای جلوگیری از بروز این موضوع هر زمان که می نشینید پایتان را بالا قرار دهید. مثلا روی یک میز کوچک یا چند تا بالش.