موضوعات

هفته سی و دوم بارداری

وضعیت جنین:
سیستم گوارش جنین کامل شده است و اکنون آمادگی هضم غذا را دارد.
تجمع چربی زیر پوست باعث می شود جنین هر چه بیشتر به یک انسان کامل شباهت پیدا کند.
وضعیت قرار گیری جنین ، سر یا بریچ (با پا)
بعد از هفته 32 شاید جنین دیگر دامنه حرکتی خود را کم کرده باشد. زیرا جنین در حال قرار گیری در وضعیت مناسب برای زایمان است و جا برای او تنگ شده است. اکثر بچه ها به صورت سر در پایین و پا در بالا قرار می گیرند. سر جنین به مرور وارد لگن استخوانی می شود و مسیر خود را برای خروج فراهم می کند. خروج از کانال زایمان با سر از هر لحاظ برای مادر و جنین راحت تر است. سر قابلیت انطباق پذیری با شکل لگن را دارا است.
فقط 5 درصد از بچه ها در هفته های نهایی حاملگی در وضعیت بریچ یا در واقع با پا قرار می گیرند. اگر جنین شما هنوز در ضعیت سر قرار نگرفته است ، نگران نباشید هنوز تا روز زایمان وقت هست.
چرخه های خواب و بیداری جنین اکنون شبیه به یک نوزاد تازه متولد شده است. ممکن است این چرخه های خواب بین 20 تا 40 دقیقیه متغیر باشد. از روی حرکات جنین می توان به خواب یا بیدار بودن او پی برد.

اندازه جنین:
قد جنین چیزی حدود 48.5 سانتی متر است.
وزن او بیش از 1.800 گرم است.


تغییرات بدنی مادر
انقباضات براکستون هیکس

از این هفته بدن شما کم کم با انقباضات کوچک رحم سعی می کند خود را برای روز زایمان آماده کند. شاید قبلا هم این انقباضات دوره را تجربه کرده اید، با افزایش سن بارداری این انقباض ها بیشتر می شوند. شدت انقبضات در زنانی که برای بار چندم باردار شده اند بیشتر است. این انقباضات از بالای رحم شروع شده و به سمت پایین گسترش می یابند. ممکن است این انقباضات برای 15 تا 30 ثانیه به طول بیانجامند.
چطور می توان انقباضات براکستون هیکس را از انقباضات زایمان تشخیص داد؟
انقباضات براکستون هیکس منجر به شروع زایمان نمی شوند و زمانی که شروع شوند، با تغییر وضعیت مادر برطرف می شوند. مثلا اگر نشسته اید با بلند شدن و راه رفتن برطرف می شوند.


علائم شایع

  • ترشح شیر (کلستروم یا آغوز) از پستان

پستان ها فعالیت خود را برای تولید شیر شروع کرده اند. برخی زنان ممکن است در هفته های پایانی بارداری ترشح ماده شیری رنگ یا نسبتا بی رنگ از پستان داشته باشند. جای نگرانی نیست. خوشبختانه از حالا متوجه شده اید که در شیردهی مشکلی نخواهید داشت.

  • نفخ

هورمون ها همچنان به شل کردن عضلات به خصوص عضلات صاف دستگاه گوارش ادامه می دهند. از این به بعد بهتر است در مورد چیزهایی که می خورید دقت بیشتری داشته باشید. سعی کنید از غذاهای نفاخ زیاد استفاده نکنید.

  • احساس دردهای دوره ای در ناحیه پا

اگر به طورت دوره ای درد در ناحیه پایتان احساس می کنید می تواند به این دلیل باشد که جنین بر روی اعصاب سیاتیک فشار وارد کرده است.

  • گرفتگی پاها

فشار ناشی از وزن رحم و یا جنین بر روی اعصابی که از لگن عبور می کنند و به پاها می رسند می تواند گرفتگی و اسپاسم در ناحیه پا ایجاد کند. برای بهبود این مشکل سعی کنید تغییر وضعیت دهید.
هموروئید
بیش از نیمی از زنان در دوران بارداری التهاب عروق را در ناحیه مقعد خود احساس می کنند. به دلیل افزایش جریان خون و فشار ناشی از وزن رحم این مشکل در دوران بارداری شیوع دارد.

  • ورم پاها و مچ پا

به علت تجمع مایع به خصوص در اندام های تحتانی مچ پاها ورم می کنند. برای جلوگیری از بروز این موضوع هر زمان که می نشینید پایتان را بالا قرار دهید. مثلا روی یک میز کوچک یا چند تا بالش.

  • یبوست

یبوست نیز مشکلی است که عموما در دوران بارداری بروز می کند. برای بهبود وضعیت ، سعی کنید از غذاهای نفاخ و موادی که یبوست را تشدید می کنند بپرهیزید. میوه و مواد حاوی فیبر را در رژیم غذایی خود قرار دهید. سبزی های پخته می توانند گزینه خوبی برای درمان این مشکل باشند. مایعات به میزان کافی دریافت کنید. انجام ورزش های مخصوص دوران بارداری می توانند در این زمینه نیز کمک کننده باشند.