موضوعات

هفته سی و یکم بارداری

وضعیت جنین:
جنین اکنون سیکل های نسبتا منظم خواب و بیداری دارد. مادر معمولا از میزان حرکت جنین زمان خواب یا بیدار بودن او را متوجه می شود.
تکامل مغزی جنین در این روزها با سرعت بسیار زیادی در حال پیشرفت است.او اکنون قادر است نورها را دنبال کند. وقایع را تحلیل کند و از حواس پنج گانه خود استفاده کند. البته او هنوز نمی تواند چیزی را استشمام کند و این تنها به دلیل بودن در مایع آمنیوتیک است. بعد از تولد و با تنفس موثر در هوا این توانایی او نیز شکوفا خواهد شد.
جنین سخت مشغول بازی است. او با دست و پا به دیواره رحم فشار وارد می کند. سکسکه می کند، مایع آمنیوتیک را می بلعد و آن را تنفس می کند. او حتی انگشت شست خود را می مکد.


اندازه جنین:
وزن جنین بیش از 1.400 گرم است.
قد او 46 سانتی متر است.
قد او به سرعت به قد نهایی زمان تولدش نزدیک می شود در حالی که هنوز باید حدود 1.5 تا 2.5 کیلوگرم وزن اضافه کند.


تغییرات بدنی مادر:
تنگی نفس

در هفته 31 حاملگی رحم قله رحم حدود 10 تا 11 سانتی متر بالاتر از سطح ناف قرار دارد.علاوه بر اینکه رحم بر معده فشار وارد کرده و آن را به سمت بالا می راند ، فشار زیادی نیز بر ریه ها وارد کرده واز باز شدن کامل ریه ها به هنگام تنفس جلوگیری می کند، به همین دلیل شما ممکن است دچار تنگی نفس شوید.
این مشکل با بیشتر شدن سن حاملگی تشدید شده وتا روز زایمان شما را آزار خواهد داد.
توصیه می شود زمانی که ایستاده اید، کاملا صاف بایستید. این کار فضای بیشتری در اختیار ریه ها قرار می دهد.
به پهلوی چپ بخوابید.
هنگام خواب با استفاده از بالش مناسب سر خود را کمی بالاتر نسبت به بدن قرار دهید.
تاثیر رابطه جنسی در دوران بارداری بر جنین
برقراری رابطه جنسی و رسیدن به ارگاسم در سه ماهه سوم هیچ خطری برای جنین ندارد. مگر اینکه به دلیل وجود مشکل خاصی شما از داشتن رابطه جنسی منع شده باشید. در بعضی افراد بعد از برقراری رابطه جنسی جنین برای مدتی تحرک خود را کم می کند، به عبارتی به خواب می رود. اما در برخی دیگر پس از نزدیکی جنین به فعالیت و لگد زدن ادامه می دهد. نگران نباشید. هر دوی این موارد طبیعی هستند.
نکته !
اگر به طور ناگهانی و طی چند روز اخیر دچار ورم در ناحیه صورت، تغییر و تاری دید و سردرد شدید سریعا خود را به مراکز درمانی برسانید. این علائم ممکن است نشان دهنده پره اکمپسی باشد. نیاز است که حتما فشار خون شما بررسی شده و آزمایش ادرار از نظر وجود پروتئین در ادرار انجام گیرد.

علائم شایع

  • مشکلات خواب

تکرر ادرار، گرفتگی پاها، تنگی نفس ، اضطراب همگی می توانند از عوامل ایجاد کننده بی خوابی در شما باشند. با انجام تکنیک های آرام سازی اضطراب را از خود دور کنید. راه کار های مختلفی هم برای برطرف کردن یا حداقل کاهش دادن سایر علائم وجود دارد که بد نیست امتحان کنید.

  • سوزش سر دل

برای جلوگیری از بروز این موضوع سعی کنید بلافاصله پس از صرف غذا دراز نکشید. همراه با غذا مایعات ننوشید و از غذاهای تند و پر ادویه بپرهیزید.

  • درد پشت

با بزرگ شدن شکم ، فرم ستون فقرات تغییر می کند. ممکن است دچار کمی درد در ناحیه پشت و کمر شوید. با استفاده از تشک و بالش مناسب و نیز ماساژ می توانید این درد را کاهش دهید.

  • عدم تعادل

با تغییر حالت ستون فقرات و جابجا شدن نقطه ثقل بدن شما، سر خوردن، افتادن و عدم تعادل بیشتر می شود.

  • واریس عروق

برجسته و مشخص شدن عروق به خصوص در ناحیه پاها به علت افزایش حجم و جریان خون و همچنین فشار وارده از طرف رحم بر روی عروقی که از لگن عبور کرده و به پاها می رسند ، اتفاق می افتد. شاید نتوان به طور کامل از بروز این مسئله جلوگیری کرد اما شدت و احتمال بروز آن را با انجام ورزش های مخصوص دوران بارداری و پیاده روی های منظم برای حفظ و تقویت گردش خون می توان کاهش داد.