موضوعات

هفته سی بارداری

وضعیت جنین:
تا به این لحظه مغز جنین سطحی صاف داشت. اما از این هفته پیچیدگی های مغز شروع به تکامل می کنند. چین و تاب خوردن مغز این اجازه را می دهد که سلول های مغزی از نظر تعداد بیشتر شوند. به عبارتی مغز جنین شما در حال بزرگ شدن است.
موهای ظریفی که بدن جنین را پوشانده بودند (لانوگو) کم کم محو می شوند. با پیچیده تر شدن مغز و به وجود آمدن بافت چربی حفظ و تعادل گرمای بدن جنین دیگر وابسته به وجود این پرز های ریز نیست. البته ممکن است در بدو تولد کمی از این موها هنوز در ناحیه پشت یا روی بازوهای جنین وجود داشته باشد که به مرور از بین می رود.
مغز استخوان اکنون مشغول ساختن سلول های قرمز خون است.


اندازه جنین:
وزن جنین بیش از 1.400 گرم است و طی 7 هفته آینده تقریبا 200 گرم در هر هفته وزن اضافه می کند.
قد او اکنون حدود 44 سانتی متر است.


تغییرات بدنی مادر:
هنوز 10 هفته دیگر باقی است و علائم آزار دهنده ای که اوایل بارداری شما را راحت نمی گذاشتند مجددا باز می گردند. تکرر ادرار، درد و حساسیت پستان ها، خستگی و سوزش سر دل.
سوزش سر دل
هورمون های شل کننده عضلات بدن شما را برای زایمان آماده می کنند. اما در عین حال اثر آنها بر عضلات صاف دستگاه گوارش و نیز فشاری که رحم را به سمت بالا می راند، باعث بازگشت غذا از معده به مری و احساس سوزش سر دل می شود.
از خوردن غذاهایی که هضمشان دشوار است مانند شکلات، غذاهای تند و فلفلی، غذاهای سرخ شده و چرب پرهیز کنید.
بلافاصله بعد از خودن غذا دراز نکشید. تعداد وعده های غذایی را بیشتر کردهد و در هر وعده کمتر غذا بخورید.
بانک خون بند ناف
اگر به فکر نگهداری خون بند ناف در بانک هستید، حال زمان مناسبی برای بررسی این موضوع است. خون بند ناف ، در واقع باقی مانده خون موجود در بند ناف و جفت است که حاوی مقادیر زیادی از سلول های بنیادی است. این سلول ها برای درمان برخی اختلالات خونی و اختلالات دستگاه ایمنی به کار می روند.


علائم شایع

  • تنگی نفس

با بزرگ شدن رحم و گسترش آن به سمت بالا، فشار زیادی به دیافراگم (زیر ریه های شما) وارد می شود. این مسئله می تواند در شما تنگی نفس ایجاد کند. تنگی نفس با دراز کشیدن به پشت بیشتر می شود. بنابراین سعی کنید به پهلو بخوابید. با استفاده از بالش مناسب سر خود را کمی بالاتر از سطح بدن قرار دهید.

  • خارش پوست شکم

با کشیده شدن بیشتر شکم ، ممکن است پوست شکمتان دچار خارش شود. خشکی پوستان مشکل را تشدید می کند.

  • افزایش حرکات جنین

با بزرگ تر شدن جنین شما قادر به درک کوچک ترین حرکات وی خواهید بود. یادتان باشد اگر جنین طی 1 الی 2 ساعت کمتر از 10 حرکت داشت سریعا به یکی از مراکز درمانی مراجعه کنید.

  • سرگیجه

افزایش فشار خون ، کاهش قند خون و مصرف بسیار زیاد انرژی در این دوران ممکن است باعث احساس ضعف ، بی حالی و یا غش شود. در این مواقع سریع بنشینید تا از احتمال افتادن و ضربه جلوگیری شود. مایعات مصرف کنید. این وقایع را حتما با پزشک خود در میان بگذارید.

  • استریا در پوست

شاید روی پوست شکمتان خطوطی را مشاهده کرده باشید که ابتدا کمی صورتی رنگ هستند و با گذشت زمان به خطوط سفید رنگ تبدیل می شوند. این مشکل می تواند ارثی باشد و نیز ممکن است در اثر کمبود کلاژن پوست و در نتیجه کشیده شدن آن به وجود بیاید. اگر افزایش وزن در بارداری کم کم و پیوسته صورت گیرد و نه به طور ناگهانی شاید این خطوط کمتر ایجاد شوند.

  • ورم پاها و مچ پا

به علت تجمع مایع به خصوص در اندام های تحتانی مچ پاها ورم می کنند. برای جلوگیری از بروز این موضوع هر زمان که می نشینید پایتان را بالا قرار دهید. مثلا روی یک میز کوچک یا چند تا بالش.

  • یبوست

یبوست نیز مشکلی است که عموما در سه ماهه اول بارداری بروز می کند. برای بهبود وضعیت ، سعی کنید از غذاهای نفاخ و موادی که یبوست را تشدید می کنند بپرهیزید. میوه و مواد حاوی فیبر را در رژیم غذایی خود قرار دهید. سبزی های پخته می توانند گزینه خوبی برای درمان این مشکل باشند. مایعات به میزان کافی دریافت کنید. انجام ورزش های مخصوص دوران بارداری می توانند در این زمینه نیز کمک کننده باشند.