موضوعات

هفته بیست و نهم بارداری

وضعیت جنین:
قد جنین به قد نهایی زمان تولدش نزدیک می شود. اما هنوز 10 هفته فرصت هست تا وزن او بیش از دوبرابر وزن فعلی اش بشود.
چربی زیر پوست جنین که اکنون چربی سفید نامیده می شود در حال شکل گیری است. پوست چروکیده جنین به واسطه تشکیل همین بافت چربی زیر پوست در حال صاف شدن است.
چربی قهوه ای که قبلا در بدن جنین شروع به تشکیل شدن کرده ، وظیفه حفظ و برقراری تعادل حرارتی بدن را برعهده دارد. در حالی که چربی سفید حکم فراهم کردن انرژی را دارد.
حال که فضای حرکت برای جنین کم شده است. حرکات جنین بیشتر به شکل ضربات آرنج، زانو و لگد احساس می شود. جنین اکنون بیشتر به محرک های اطراف عکس العمل نشان می دهد. صدا، نور و حتی خوردن شیرینی توسط مادر جنین را به حرکت وا می دارد.
جوانه دندان های شیری هفته ها پیش تشکیل شده بودند اما اکنون ریشه دندان های دائمی او در حال شکل گیری است.

اندازه جنین:

طول جنین حدود 43 سانتی متر است.
وزن او 1.300 گرم است.

تغییرات بدنی مادر
واریس عروق و هموریوئید

در هفته 29 بارداری با بزرگ شدن شکم دیگر نمی توانید خوب پاهایتان را ببینید. شاید این چیز خوبی باشد. زیرا عروق شما برجسته شده اند. افزایش حجم وفشار خون و نیز فشار ناشی از وزن رحم باعث اتساع و برجسته شدن و بیرون زدگی عروق می شود. واریس عروق می تواند در ناحیه مقعد نیز اتفاق بیافتد که موجب هموروئید می شود. همچنین واریس در ناحیه تناسلی نیز در برخی زنان در دوران بارداری اتفاق می افتد.
واریس در بعضی زنان با درد همراه است و در بعضی دیگر آزار دهنده نیست. این مشکل مثل استریا در پوست نسبتا ارثی است. شاید مادر ، مادر بزرگ یا خاله شما نیز در دوران بارداری از این مشکل رنج می برده. به هر حال برای جلوگیری از بروز واریس بهتر است گردش خون خود را متعادل نگه دارید. ورزش های دوران بارداری ، پیاده روی و پرهیز از نشستن یا ایستادن به مدت طولانی می تواند اثر پیشگیری کننده داشته باشد.
نگران نباشی ، چند ماه بعد از زایمان دیگر اثری از واریس نخواهید بود.
شمردن حرکات جنین
حالا وقت مناسبی برای شمردن حرکات جنین است. بعد از اتمام هفته 28 بهتر است حرکات جنین توسط مادر شمرده شود. تا اگر علائمی از کاهش حرکت جنین دیده شد و قبل از بروز مشکلات جدی تر ، بررسی های لازم انجام گیرد.
بهتر است بنشینید و یا دراز بکشید. زمانی که مادر دراز می کشد، به خصوص بعد از خوردن یک وعده غذایی و یا خوردن یک چیز شیرین مثل آبمیوه جنین تمایل بیشتری به لگد زدن دارد. اگر جنین به مدت 1 ساعت کمتر از 10 حرکت داشت ، مجددا یک چیز شیرین بخورید و به شمارش ادامه دهید. در صورتی که 2 ساعت از شروع شمارش گذشته باشد و تعداد حرکات جنین به 10 عدد نرسیده باشد، سریعا خود را به یکی از مراکز درمانی برسانید.
ممکن است پستان ها ترشح شیر را آغاز کرده باشند. اگر دیدید از پستان هایتان مایع نسبتا بیرنگ و یا شیری رنگی خارج می شود، نترسید. مسئله مهمی نیست.
در سه ماهه سوم احتمال ابتلا به عفونت ادراری در مادر باردار بیشتر است. پس مراقب باشید.

علائم شایع

  • میگرن

اگر سردرد شما چند روز طول کشید، سردرد خیلی شدید بود و علائمی مثل تهوع و تغییر بینایی حتما پزشک خود را در جریان بگذارید. اگر اولین بار است که این مشکل را تجربه می کنید سریعا خود را به بیمارستان برسانید ، ممکن است این یک سردرد معمولی نباشد. اما اگر با ماما یا پزشک خود مشورت کردید و بررسی های لازم انجام شد، شاید شما دچار میگرن شده باشید. به مواد غذایی که می خورید دقت کنید و چیزهایی که باعث تشدید سردرد در شما می شوند را شناسایی کرده و از آنها پرهیز کنید.

  • سوزش سر دل

برای جلوگیری از بروز این موضوع سعی کنید بلافاصله پس از صرف غذا دراز نکشید. همراه با غذا مایعات ننوشید و از غذاهای تند و پر ادویه بپرهیزید.

  • درد پشت

با بزرگ شدن شکم ، فرم ستون فقرات تغییر می کند. ممکن است دچار کمی درد در ناحیه پشت و کمر شوید. با استفاده از تشک و بالش مناسب و نیز ماساژ می توانید این درد را کاهش دهید.

  • گرفتگی و احتقان بینی

با افزایش جریان خون در تمام نقاط بدن و همچنین مخاط دستگاه تنفسی ، بینی شما حساس تر شده و شاید از گرفتگی و احتقان بینی شکایت داشته باشید. حتی برخی زنان در این دوران خون دماغ می شوند. سعی کنید در منزل یا محیط کارتان رطوبت کافی ایجاد کنید. می توانید این کار را با استفاده از دستگاه رطوبت ساز و یا گذاشتن یک ظرف آب بر روی بخاری انجام دهید.

  • نفخ

هورمون ها همچنان به شل کردن عضلات به خصوص عضلات صاف دستگاه گوارش ادامه می دهند. از این به بعد بهتر است در مورد چیزهایی که می خورید دقت بیشتری داشته باشید. سعی کنید از غذاهای نفاخ زیاد استفاده نکنید.