موضوعات

هفته بیست و هشتم بارداری

وضعیت جنین:
جنین اکنون سعی می کند در وضعیت مناسب برای زایمان قرار گیرد. عموما سر در پایین و پاها بالای رحم قرار می گیرند.
جنین پلک می زند، سرفه می کند، سکسکه می کند، انگشتش را می مکد و اکنون بهتر نفس می کشد.
جنین خواب می بیند.
در هفته 28 بارداری تغییراتی در فعالیت های مغزی جنین مشاهده شده است. سیکل های خواب و بیداری به وجود آمده اند و جنین وارد فاز REM می شود. این همان فازی از خواب است که در آن فرد رویا می بیند.

اندازه جنین:
طول جنین حدود 40.5 سانتی متر است.
وزن جنین 1.100 گرم است.

تغییرات بدنی مادر:
درد کمر (سیاتیک)

دوران خوب و نسبتا راحت سه ماهه دوم سپری شده و با ورود به سه ماهه سوم، خستگی باز می گردد. پاهایتان ورم کرده، جنین مدام لگد می زند و نمی گذارد شب ها آرامش داشته باشید. درد پشتتان بیشتر شده و این تمام ماجرا نیست.
با نزدیک تر شدن به زمان زایمان جنین وضعیت خود را برای خروج از رحم تغییر می دهد. سر جنین وارد حفره استخوانی لگن شده و بر اعصاب عبور کرده از فشار وارد می کند. عصب سیاتیک ، همان عصبی است که در این جریان درگیر می شود. این عصب از پایین ستون فقرات در ناحیه کمر به سمت پایین و پاها امتداد میابد. در نتیجه درد سیاتیک ، دردی تیز است که گاهی تا پشت ران هم ادامه میابد. با تغییر وضعیت جنین و تغییر میزان فشار بر روی این عصب درد نیز از بین می رود.
استراحت، قرار گرفتن در وضعیت مناسب، استفاده از کمپرس گرم می تواند در برطرف کردن این درد موثر باشد.
نکته!
اگر گروه خون شما منفی است ، بین هفته 28 تا 30 حاملگی فرصت دارید تا آمپول روگام دریافت کنید. توجه داشته باشید، در یافت آمپول روگام برای زنان با گروه خون منفی (RH-) امری ضروری است.
در سه ماهه سوم جنین احتیاج شدیدی به آهن دارد. بنابراین مصرف غذاهای حاوی آهن را بیشتر کنید. هرگز سر خود و بدون مشورت با کارشناس مربوطه تعداد قرص های آهن خود را افزایش ندهید.


علائم شایع:

  • عدم کارآمدی سمفیز پوبیس (Symphysis Pubis Dysfunction) (SPD)

با شل شدن عضلات و رباط های داخل لگن ممکن است دردی مبهم در ناحیه پایین و جلوی شکم ایجاد شود. ورزش کگل در پیشگیری از بروز این مشکل موثر است.

  • نفخ

هورمون ها همچنان به شل کردن عضلات به خصوص عضلات صاف دستگاه گوارش ادامه می دهند. از این به بعد بهتر است در مورد چیزهایی که می خورید دقت بیشتری داشته باشید. سعی کنید از غذاهای نفاخ زیاد استفاده نکنید.

  • سرگیجه

افزایش فشار خون ، کاهش قند خون و مصرف بسیار زیاد انرژی در این دوران ممکن است باعث احساس ضعف ، بی حالی و یا غش شود. در این مواقع سریع بنشینید تا از احتمال افتادن و ضربه جلوگیری شود. مایعات مصرف کنید. این وقایع را حتما با پزشک خود در میان بگذارید.

  • رشد پستان ها

فعالیت بیشتر هورمون ها و غدد تولید کننده شیر باعث می شوند که پستان های شما همچنان رشد کنند.

  • خونریزی و حساسیت لثه ها

التهاب لثه در دوران بارداری امری طبیعی است حتی ممکن است در اثر استفاده از مسواک و نخ دندان دچار خونریزی شود. از مسواک های نرم تر در این دوران استفاده کنید. اما هرگز بهداشت دهان و دندان خود را نادیده نگیرید. مشکلات دهان و دندان می تواند باعث زایمان زودرس شود.