موضوعات

هفته بیست و هفتم بارداری

وضعیت جنین:
با توجه به تکامل نسبی سیستم عصبی و شنوایی جنین، او اکنون قادر به تشخیص صدای شما و پدرش است. بنابراین حالا زمان مناسبی برای آواز خواندن و صحبت کردن با جنین است.
حس چشایی جنین کامل شده است و او اکنون می تواند مزه های مختلف را تشخیص دهد. با توجه به غذایی که شما می خورید طمع مایع آمنیوتیک کمی تغییر می کند، البته این تغییر حدود 2 ساعت بعد از خوردن غذا توسط شما در مایع آمنیوتیک رخ می دهد.
جنین سکسکه می کند. گرچه شما ممکن است این سکسکه ها را به صورت انقباض های کوچک احساس کنید، این مسئله برای جنین ناراحت کننده نیست.

اندازه جنین:

طول جنین 36 سانتی متر است.
وزن او بیش از 1 کیلوگرم است.


تغییرات بدنی مادر:
ورم و ادم

سه چهارم زنان در دوران بارداری خود به نوعی ورم و ادم را تجربه می کنند. ورم عموما در دست ها، پاها و مچ پا به وجود می آید.
ادم در نتیجه افزایش حجم خون و خروج مایع در اثر فشار از داخل عروق به فضای میان بافتی رخ می دهد. همچنین فشار بر ورید اجوف تحتانی مسئول اصلی ادم اندام تحتانی (ورم پاها) است.
تا زمانی که این ادم و ورم محدود به مچ پا و پاها باشد، جای نگرانی نیست و این مسئله امری طبیعی تلقی می شود. در صورتی که ادم در ناحیه اندام فوقانی باشد و یا پف صورت بسیار مشهود باشد، حتما این موضوع را با کارشناس مربوطه در میان بگذارید. پف صورت و ادم اندام فوقانی می تواند نشانه ای از پره اکلمپسی یا مسمومیت حاملگی باشد. در صورت شک به پره اکلمپسی باید فرد از نظر افزایش فشار خون و وجود پروتئین در ادرار (پروتئینوری) بررسی شود.
برای جلوگیری از بروز ورم پاها از نشستن یا ایستادن طولانی مدت بپرهیزید. هر چند ساعت یک بار وضعیت خود را تغییر دهید. ورزش های دوران بارداری در این مورد بسیار مفید هستند. همچنین شنا کردن با برداشتن وزن اضافه از روی پاها می تواند کمک کننده باشد.
کم کردن مصرف مایعات هیچ تاثیری در برطرف کردن ادم و ورم ندارد. بنابراین به هیچ وجه مصرف مایعات را کم نکنید!
بعد از زایمان خیلی سریع این پف و ادم برطرف خواهد شد.


علائم شایع

  • تاری دید

هورمون در بارداری می تواند باعث التهاب عدسی چشم شود. در نتیجه کمی تاری دید در دوران بارداری طبیعی خواهد بود. البته این موضوع را هم باید حتما به ماما یا پزشک خود اطلاع دهید.

  • سندم پای خسته (Restless Leg Syndrome) (RLS)

همزمان با احساس بی حسی و کرختی در دستان ، ممکن است همین حس را در پایتان نیز داشته باشید. ممکن است پایتان به قدری کرخت باشد که حرکت دادن آن برایتان سخت باشد. بهتر است از نظر کم خونی فقر آهن مورد بررسی قرار بگیرید.

  • گرفتگی و احتقان بینی

با افزایش جریان خون در تمام نقاط بدن و همچنین مخاط دستگاه تنفسی ، بینی شما حساس تر شده و شاید از گرفتگی و احتقان بینی شکایت داشته باشید. حتی برخی زنان در این دوران خون دماغ می شوند. سعی کنید در منزل یا محیط کارتان رطوبت کافی ایجاد کنید. می توانید این کار را با استفاده از دستگاه رطوبت ساز و یا گذاشتن یک ظرف آب بر روی بخاری انجام دهید.

  • درد پشت

با بزرگ شدن شکم ، فرم ستون فقرات تغییر می کند. ممکن است دچار کمی درد در ناحیه پشت و کمر شوید. با استفاده از تشک و بالش مناسب و نیز ماساژ می توانید این درد را کاهش دهید.

  • استریا در پوست

شاید روی پوست شکمتان خطوطی را مشاهده کرده باشید که ابتدا کمی صورتی رنگ هستند و با گذشت زمان به خطوط سفید رنگ تبدیل می شوند. این مشکل می تواند ارثی باشد و نیز ممکن است در اثر کمبود کلاژن پوست و در نتیجه کشیده شدن آن به وجود بیاید. اگر افزایش وزن در بارداری کم کم و پیوسته صورت گیرد و نه به طور ناگهانی شاید این خطوط کمتر ایجاد شوند.