موضوعات

هفته بیست و ششم بارداری

وضعیت جنین:
چشمان جنین که تا کنون بسته بودند ، باز می شوند. در حال حاضر رنگدانه های چشم هنوز تشکیل نشده اند بنابراین رنگ چشم جنین شما هنوز مشخص نشده است.
البته تا 6 ماه بعد از تولد هنوز رنگ اصلی چشم نوزاد مشخص نخواهد شد.
فعالیت مغزی جنین از این هفته آغاز می شود. تغییراتی در نوار مغزی جنین از این هفته دیده می شود. بنابراین جنین اکنون قادر است به وقایع اطراف عکس العمل حساب شده تری نشان دهد.

اندازه جنین:
طول جنین بیش از 23 سانتی متر است.
وزن جنین حدود 900 گرم است.


تغییرات بدنی مادر:
قله رحم اکنون حدود 6 سانتی متر بالاتر از ناف قرار دارد.
بزرگ شدن رحم ، معده شما را به سمت بالا می راند. در این زمان ممکن است سوزش سر دل در شما تشدید شود. مراقب مواد غذایی و تعداد وعده های غذایی خود باشید.
بی خوابی
با وجود ، تکرر ادرار در اوایل بارداری، سوزش سر دل، درد و گرفتگی پاها، خوابیدن هنوز برای شما کار مشکلی است. توصیه می شود در طول روز ورزش های سبک و مخصوص دوران بارداری را انجام دهید. در طول روز مایعات به اندازه کافی بنوشید و در شب قبل از خوابیدن مصرف مایعات را کم کنید.
افزایش حرکات جنین
با پیشرفت تکامل سیستم عصبی جنین و نیز بزرگ تر و قوی تر شدن او ، حرکات جنین نیز بیشتر و منظم تر شده اند. حتی جنین ممکن است کمی خودش را بکشد، مانند زمانی که از خواب بیدار می شود.


علائم شایع

  • عدم تعادل

با تغییر حالت ستون فقرات و جابجا شدن نقطه ثقل بدن ، سر خوردن، افتادن و عدم تعادل بیشتر می شود.

  • درد پشت

با بزرگ شدن شکم ، فرم ستون فقرات تغییر می کند. ممکن است دچار کمی درد در ناحیه پشت و کمر شوید. با استفاده از تشک و بالش مناسب و نیز ماساژ می توانید این درد را کاهش دهید.

  • تاری دید

هورمون در بارداری می تواند باعث التهاب عدسی چشم شود. در نتیجه کمی تاری دید در دوران بارداری طبیعی خواهد بود. البته این موضوع را هم باید حتما به ماما یا پزشک خود اطلاع دهید.
در این دوران سعی کنید تا حد امکان از لنز استفاده نکنید. هنگام بیرون رفتن عینک آفتابی بزنید . این مشکل بعد از زایمان از بین خواهد رفت.

  • افزایش ترشحات واژن

تحت تاثیر هورمون استروژن و افزایش جریان خون به ناحیه لگن ، ترشحات واژن در دوران بارداری افزایش میابند و به آن لکوره می گویند. ترشحات طبیعی در این دوران باید بی رنگ یا مایل به سفید و بدون بو باشند.
در این زمان برای جذب ترشحات به هیچ عنوان از تامپون استفاده نکنید. همچنین استفاده از دوش واژینال در این دوران اکیدا منع دارد.