موضوعات

هفته بیست و پنجم بارداری

وضعیت جنین:
پوست جنین صورتی رنگ تر از قبل می شود. این تغییر رنگ به دلیل گرم شدن جنین نیست، مایع آمنیون دمای محیطی که جنین در آن قرار دارد را متعادل نگه می دارد. این تغییر رنگ به دلیل به وجود آمدن عروق ریز به نام مویرگ درون بافت پوست ایجاد می شود.
ریه جنین تکامل بیشتری پیدا کرده است و جنین تنفس را آغاز می کند. در داخل ریه ماده ای به نام سورفکتانت شروع به تولید کرده که بعد ها در باز و بسته شدن ریه ها کمک کننده است. وجود این ماده برای تنفس موثر ضروری است.
سوراخ های بینی جنین در این هفته باز می شوند و جنین تمرین نفس کشیدن را از این هفته آغاز خواهد کرد.
البته در این دوران ، جنین به جای اکسیژن مایع آمنیوتیک تنفس می کند. این حرکات تنفسی در بلوغ ریه موثر هستند.

اندازه جنین:
طول جنین نزدیک به 23 سانتی متر است.
وزن جنین بیش از 700 گرم است.

تغییرات بدنی مادر:
هموروئید

بیش از نیمی از زنان در دوران بارداری التهاب عروق را در ناحیه مقعد خود احساس می کنند. به دلیل افزایش جریان خون و فشار ناشی از وزن رحم این مشکل در دوران بارداری شیوع دارد.
هموروئید می تواند دردناک باشد و یا حتی می تواند باعث خونریزی مقعد شود. یبوست در دوران بارداری این مشکل را تشدید می کند. بنابراین سعی کنید مواد غذایی حاوی فیبر را بیشتر در رژیم غذایی خود قرار دهید. مصرف مایعات نیز کمک کننده است.
انجام ورزش گکل قبل از بارداری و در طول بارداری نیز می تواند از بروز این مشکل پیشگیری کند.
التهاب لثه
در دوران بارداری با اثر هورمون ها و افزایش جریان خون لثه ها ممکن است ملتهب شوند و حتی دچار خونریزی هم بشوند. رعایت بهداشت دهان و دندان، مسواک کردن دوبار در روز با استفاده از مسواک نرم می تواند از ابتلا به عفونت لثه جلوگیری کند.عفونت ساده لثه می تواند زمینه ساز ابتلا به بیماری لثه به نام پریودنتیس شود که این خود بر روند بارداری تاثیر گذاشته و می تواند عامل بروز زایمان زودرس باشد.

علائم شایع

  • عدم کارآمدی سمفیز پوبیس (Symphysis Pubis Dysfunction) (SPD)

با شل شدن عضلات و رباط های داخل لگن ممکن است دردی مبهم در ناحیه پایین و جلوی شکم ایجاد شود. ورزش کگل در پیشگیری از بروز این مشکل موثر است.

  • سندم پای خسته (Restless Leg Syndrome) (RLS)

همزمان با احساس بی حسی و کرختی در دستان ، ممکن است همین حس را در پایتان نیز داشته باشید. ممکن است پایتان به قدری کرخت باشد که حرکت دادن آن برایتان سخت باشد. بهتر است از نظر کم خونی فقر آهن مورد بررسی قرار بگیرید.

  • سندرم کانال کارپال (Carpal Tunnel Syndrome)

این بیماری به صورت درد مچ دست و بی حسی و گزگز انگشتان تظاهر پیدا می کند. این سندرم معمولا در افرادی که کارهای تکراری مانند تایپ کردن یا کار کردن با کامپیوتر و حتی در زنان خانه دار که فشار زیادی به مچ دست خود وارد می کنند بروز می کند. اما در دوران بارداری علت بروز این سندرم چیز دیگری است. در دوران بارداری با ادم و ورم و احتباس مایع در بافت ها ، تجمع مایع به خصوص در پایان روز در اندام های انتهایی (شامل دست ها) اتفاق می افتد. این تجمع مایع یاعث ایجاد فشار بر روی اعصابی که از ناحیه مچ دست عبور می کنند می شود و این علائم را ایجاد می کند.

  • خر و پف

ممکن است همسرتان بگوید که شما خر و پف می کنید. حرف او را باور کنید. احتقان بینی و اثر هورمون ها بر سیستم تنفسی در دوران بارداری می تواند باعث خر و پف در دوران بارداری شود. نگران نباشید بعد از زایمان این عادت برای شما باقی نمی ماند.

  • واریس عروق

برجسته و مشخص شدن عروق به خصوص در ناحیه پاها به علت افزایش حجم و جریان خون و همچنین فشار وارده از طرف رحم بر روی عروقی که از لگن عبور کرده و به پاها می رسند ، اتفاق می افتد. شاید نتوان به طور کامل از بروز این مسئله جلوگیری کرد اما شدت و احتمال بروز آن را با انجام ورزش های مخصوص دوران بارداری و پیاده روی های منظم برای حفظ و تقویت گردش خون می توان کاهش داد.